Muzyka kameralna zabrzmi w Drezdenku

Program tegorocznych spotkań z muzyką kameralną jest bardzo bogaty.
Znamy już program XXVII Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku. Będą akcenty nawiązujące do konfliktu na Ukrainie. W tym roku podczas koncertów organizatorzy przypomną kolejnych dwóch śpiewaków. Andrzeja Hiolskiego i Bernarda Ładysza.

Rozmawiamy z Wiesławem Pietruszakiem, Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej Sauerianum.

LCI: Co usłyszymy w tym roku podczas festiwalu?

Mamy już dopięte wszystkie koncerty XXVII Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku. Koncerty rozpoczniemy reagując na aktualne wydarzenia za wschodnią granicą, gdzie rozgrywa się dramat wojny, a my staramy się wspierać naszych braci. Pierwszy koncert odbędzie się 28 lipca z udziałem artystów z Ukrainy, a zapowiadać będzie wspólnie ze mną pani Maryna Zayets, której recital niedawno oklaskiwaliśmy w naszym kościele parafialnym. Tydzień później, 4 sierpnia, wystąpi Maria Domżał, dziś solistka Teatru Wielkiego w Warszawie należąca do najwybitniejszych polskich i europejskich śpiewaczek młodego pokolenia. Z wielką przyjemnością czytam od kilku lat wspaniałe recenzje po każdym Jej występie. Nikomu nie muszę przypominać, że pani Maria śpiewała tutaj jako studentka i w jakiś sposób związana jest z nami. W tym roku przypomnimy kolejnych dwóch genialnych śpiewaków, w 100-lecie ich urodzin: Andrzeja Hiolskiego i Bernarda Ładysza. To im poświęcimy słów kilka. Tydzień później, 11 sierpnia, kolejna uczta z udziałem Iwony Sochy i Jarosława Bręka. Będzie wyjątkowo nietypowy, gdyż w repertuarze, lekkim, łatwym i przyjemnym nasz wybitny baryton raczej nie występuje. Zrobi tym razem wyjątek, a że głos ma z najwyższej półki, to – jak już napisałem – będziemy mieli niesamowitą ucztę. Tu pragnę podziękować pani Iwonie Sosze, że namówiła pana Jarosława Bręka na taki repertuar. Pani Iwona Socha jest solistką opery w Krakowie i tam ciągle cieszy się niezwykłą popularnością, a że słyszałem jej śpiew, to się nie dziwię. Czwarty z koncertów poświęcimy legendzie „Solidarności” ks. Józefowi Tischnerowi i Jego epokowej książce „Etyce solidarności”, a utwory do Jego myśli przygotuje Celina Kotz i Jej wspaniały zespół składający się z trojga utytułowanych artystów: Celina Kotz – skrzypce, Mateusz Doniec – altówka i Piotr Mazurek – wiolonczela. Każdy, kto był na ich koncercie, na którym usłyszeliśmy „Cztery pory roku” Vivaldiego wie, w jaki świat przeniesie nas tak wspaniale wykonana muzyka. Tym razem będzie to utwór J. S. Bacha „Wariacje goldbergowskie”. Przypomnę jeszcze, że cała trójka artystów to utytułowani laureaci licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. W bieżącym roku planujemy łącznie pięć koncertów i tradycyjnie usłyszymy je w lipcowo – sierpniowe czwartki. Ostatni z koncertów będzie popisem wybitnego pianisty, Piotra Szychowskiego, który od lat współtworzy Radę Programową naszego festiwalu.

LCI: Kto w tym roku wsparł koncerty?

Koncerty rozpoczną się w czwartek 28 lipca 2022 roku i potrwają do 25 sierpnia w gościnnych progach drezdeneckiego Centrum Promocji Kultury. Znamy decyzje wszystkich samorządów, do których się zwróciliśmy. Środki otrzymamy z gminy Drezdenko oraz od Marszałka Województwa Lubuskiego. Ponadto wsparli nas darczyńcy prywatni, nadleśnictwa, a PGNiG, które na terenie Drezdenka ma kopalnię ropy naftowej wyraziło zgodę na status współorganizatora festiwalu. Jak co roku wszystkich ofiarodawców wymienimy zarówno w materiałach koncertowych, jak i słownie na zakończenie Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku. . Myślę, że festiwal, organizowany przez niemal trzy dekady ma swój wyjątkowy walor mierzony wartością artystyczną naszych gości, którzy są dziś solistami największych teatrów operowych świata, bądź laureatami prestiżowych konkursów. Gościmy ich tutaj i stwarzamy atmosferę, dzięki której udaje się wielu z nich zaprosić wielokrotnie. Nie mam wątpliwości, że niezwykle wysoki poziom zawdzięczamy znakomitym artystom, którzy tworzą Radę Programową z Dyrektorem Artystycznym Jarosławem Brękiem na czele. O wszystkich koncertach będziemy informować na bieżąco na stronie FB Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum”, a także na stronie www.sauerianum.pl

LCI: Dziękuję za rozmowę.

XXVII Letnie Spotkania Kameralne Drezdenko 2022 patronatem medialnym objęli: Lubuskie Centrum Informacyjne, Gazeta Drezdenecka, Gazeta Wyborcza i Radio Zielona Góra. Wszelkie informacje dotyczące festiwalu będzie można uzyskać w Bibliotece Publicznej im. ks. J. Tischnera, która od początku jest jego współorganizatorem.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content