Sprawa “Medyka”. Sąd uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

Fot. pixabay
Sąd uwzględnił skargę Województwa Lubuskiego i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody stwierdzające nieważność uchwały o odwołaniu ze stanowiska dyrektora “Medyka”.

Rozprawa odbyła się w środę 13 lipca 2022 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gorzowie Wlkp. Dotyczyła skargi Województwa Lubuskiego na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody stwierdzające nieważność uchwały zarządu województwa o odwołaniu ze stanowiska dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego “Medyk” w Zielonej Górze – Jarosława Marcinkowskiego.

Sąd wydał korzystny dla Województwa Lubuskiego wyrok – uwzględnił skargę i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody, a także zasądził od Wojewody na rzecz Województwa kwotę 480 zł tytułem zwrotu kosztów. 

W ustnych motywach wyroku Sąd wskazał, że w sprawie zaistniała przesłanka obligatoryjnego odwołania tej postaci, że Jarosław Marcinkowski w okresie zajmowania stanowiska był pełnomocnikiem w prowadzeniu działalności gospodarczej swojej żony, co nie zostało w postępowaniu obalone.

Sąd stwierdził, że do zaistnienia przesłanki wystarczający jest fakt bycia pełnomocnikiem, dodatkowo nie zgodził się z Wojewodą, abyśmy mieli tu do czynienia tylko z pełnomocnictwem do czynności technicznych – umocowanie obejmowało m.in. możliwość wyrejestrowania działalności, tj. podjęcia decyzji o jej zakończeniu, co jest bardzo znaczące.

Sąd wskazał, że jako osoba pełniąca funkcję publiczną Jarosław Marcinkowski winien był, przystępując do konkursu na stanowisko dyrektora, poczynić starania, aby dostosować się do ograniczeń ustawowych, z którymi osoba pełniąca funkcję publiczną powinna się liczyć. Powyższe stanowiło już przesłankę do obligatoryjnego odwołania. 

Sąd nie przychylił się natomiast do drugiej podstawy odwołania i uznał, że nie zostało wykazane, że Jarosław Marcinkowski faktycznie prowadził działalność gospodarczą.

Na razie wyrok jest nieprawomocny. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego czeka na przesłanie wyroku z uzasadnieniem.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Miasto wsparło gorzowską AJP (WIDEO)

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i prof. dr hab. Elżbieta Skorupska – Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża, podpisali umowę dotyczą finansowego wsparcia działań naukowych

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content