Akademia im. Jakuba z Paradyża. Atrakcyjność kierunków i elastyczność studiów – kluczem do sukcesu (WIDEO)

Dyplom ukończenia uczelni odbiera m.in. Pani Anna Sawoch. Młoda mama.
Dyplomy ukończenia studiów Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. odebrali dziś studenci pięciu wydziałów. Licencjaci, inżynierowie i magistrowie. Od 3 lat uczelnia nie odnotowuje spadku liczby studentów. Recepta na sukces? Polepszanie oferty poprzez zakup sprzętu. W tym pomaga m. in. marszałek województwa.

Podniosły moment. Dyplomy odbierali dziś studenci wydziałów: Humanistycznego, Administracji i Bezpieczeństwa, Ekonomicznego, Technicznego oraz Nauk o Zdrowiu. Marek Byczkowski, absolwent filologii angielskiej pochodzi z Gorzowa Wlkp. – Tutaj się urodziłem, moje pierwsze studia licencjackie na kierunku Filologia Germańska ukończyłem właśnie tutaj w Gorzowie w 2021. Dla mnie wybór macierzystej uczelni był oczywisty. Wybrałem filologię angielską, ponieważ jestem nauczycielem z wieloletnim stażem, jestem germanistą, zdecydowałem się podnieść swoje kwalifikacje po to, aby pracować dalej jako nauczyciel. W zeszłym tygodniu otrzymałem zapewnienie jednej ze szkół we Frankfurcie o chęci zatrudnienia mnie i podpisania ze mną umowy o pracę. Spotykamy tez spacerującą z małym synkiem absolwentkę administracji publicznej Annę Sawoch administracja publiczna – Powinnam w zeszłym roku ukończyć studia, ale ze względu na ciąże nie udało mi się napisać pracy licencjackiej. Mając małe dziecko i duże wsparcie od partnera, od pani promotor udało się w tym roku – mówi.


Kształcenie praktyczne


-Zainteresowanie odbiorem dyplomów jest bardzo duże, podzieliliśmy uroczystość na dwie tury. Są to licencjaci, inżynierowie i magistrowie. Kształcimy na profilu praktycznym, dużą wagę przywiązujemy do poziomu kształcenia, do wyposażenia naszych pracowni i laboratoriów. Wykorzystujemy do badań naukowych fundusze, którymi wspomogły nas samorządy, Zarząd Województwa Lubuskiego czy miasto Gorzów. Właśnie dzięki nim możemy również mówić o wysokim poziomie kształcenia – mówi rektor Akademii im Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. prof. dr hab. Elżbieta Skorupska – Raczyńska.


Studentów przybywa


Pytamy, jak to się dzieje, że uczelnia nie odnotowuje spadku liczby studentów. Podczas gdy duże uczelnie akademickie mają z tym problem. – Staramy się szybko reagować na zapotrzebowanie środowiska. Dowodem na to jest szybkie uruchomienie kierunku Pielęgniarstwo, a następnie Ratownictwo i w ty roku studiów pomostowych z zakresu pielęgniarstwa, bo takie jest zapotrzebowanie. Także w zakresie kierunków technicznych, Automatyka i Robotyka. Tym samym nasza oferta jest bardzo atrakcyjna, bo nowa. Od 3 lat nie notujemy spadku liczby studentów. Rok rocznie wzrasta nam liczba o kilkanaście kilkadziesiąt studentów liczona po pierwszym semestrze. To nie jest tyle bój o studenta, co wyjście z odpowiednią ofertą edukacyjną dla młodych ludzi z regionu, dla których Gorzów jest atrakcyjny lub miasta przygraniczne za Odrą – mówi rektor. – Wiele na to wskazuje, że rekrutacja tegoroczna będzie lepsza niż zeszłego roku. Na to się składa zwiększona oferta o nowe kierunki. W pełnym toku już weszło Ratownictwo. Również działania pani Rektor zwiększające jakość kształcenia poprzez kupowanie różnego rodzaju sprzętu do laboratoriów technicznych, medycznych. Poprawienie jakości kształcenia języków obcych. Stara metoda, że student opowiada znajomym, rodzicom jak to u nas jest, jak widać działa. Marka Akademii cały czas wzrasta – mówi kanclerz uczelni Roman Gawroniak.


Kierunki są atrakcyjne dzięki doposażaniu laboratoriów. Udaje się to zrobić między innymi dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Przypomnijmy. 9 maja br. zgodnie z podpisaną umową przekazał 400 000 zł dla AJP. Dotacja została przeznaczona na zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych właśnie na Wydziały: Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, Ekonomiczny, Humanistyczny i Techniczny. – Sukcesywnie od 2015 roku wspieramy te największe uczelnie w regionie lubuskim. Pomagamy w utrzymaniu kadry, doposażaniu bazy dydaktycznej. Władzom województwa i uczelni chodzi przecież o to samo. Stworzyć dobre warunku dla młodych w regionie lubuskim – przypomina wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.

Obejrzyj materiał wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content