Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie rozrasta się (WIDEO)

Lubuskie Centrum Ortopedii

-Zarząd województwa lubuskiego na wniosek zarządu szpitala podjął decyzję w sprawie rozbudowy Lubuskiego Centrum Ortopedii o pawilon rehabilitacyjny. Jest to niesłychanie ważna inwestycja i przyznam szczerze, że od początku byłam zwolenniczką budowy tego miejsca. Cieszę się, że mogę poinformować o tym, że jest to nie tylko decyzja zarządu województwa, ale również Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Zdrowia – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na konferencji w świebodzińskim szpitalu.

W ramach projektu powstanie budynek o powierzchni ponad 5000 tys. m kw., a na działalność leczniczą przeznaczone będzie 3300 m. kw. Obecnie w Lubuskim Centrum Ortopedii znajduje się oddział rehabilitacyjny, który liczy 28 łóżek. Zostanie on przeniesiony do nowego pawilonu. W założeniu liczba dostępnych łóżek ma wzrosnąć o 22 (łącznie 50), z czego połowa ukierunkowana jest planowo na pocovidowe działania rehabilitacyjne.

Modernizacja Lubuskiego Centrum Ortopedii trwa od lat

Prezes lecznicy w Świebodzinie podkreślała, że modernizacja LCO trwa już od dłuższego czasu i dzięki dobrej współpracy z samorządem województwa jest olbrzymia szansa na to, by ten proces trwał, czego dowodem jest realizacja inwestycji nowego pawilonu rehabilitacyjnego.

-My już w ciągu kilku ostatnich lat zmieniliśmy oblicze naszej placówki praktycznie nie do poznania. Wymieniliśmy dachy, zrobiliśmy nową elewację, dziedzińce, parkingi wraz z małą architekturą…I to widać na zewnątrz, ale zmiany dotyczą również tego, co wewnątrz. Już w trakcie pandemii rozpoczęliśmy duży remont naszego szpitala, bo dostosowywaliśmy cały obiekt do wymogów przeciwpożarowych – wymieniała prezes Elżbieta Kozak.

Grzegorz Potęga, który jest pełnomocnikiem szpitala ds. inwestycji zwraca uwagę na to, jak długo trwały rozmowy, by projekt pawilonu rehabilitacyjnego mógł się ziścić. Jak mówi, tradycyjnie najważniejsze było znalezienie funduszy, a niezwykle ważną rolę znów odegrać ma tutaj Unia Europejska.

-Ten ostatni rok upłynął na niezwykle istotnej pracy polegającej na tworzeniu koncepcji i formatowaniu budowy tego nowoczesnego pawilonu. Trwają cały czas procedury związane ze środkami z UE, ale my bardzo skrupulatnie i krok po kroku realizowaliśmy to zamierzenie. Zaczęliśmy od Wojewódzkiego Programu Transformacji, którym zawiadują służby wojewody. Do tego Lubuski Program Ochrony Zdrowia 2030 czy Wojewódzki Plan Transformacji Województwa Lubuskiego na lata 2022-2026…To wszystko sprawiło, że mogliśmy aplikować o akceptację Ministerstwa Zdrowia – wskazywał Potęga.

Swojej satysfakcji z rozbudowy LCO nie kryje również personel medyczny. Mówił o tym dyrektor ds. lecznictwa dr Filip Adamcewicz:

-Bardzo się cieszymy, że ten pawilon powstanie. To jest dla nas bardzo dobry plan na przyszłość, który pozwala nam, lekarzom, planować rozwój placówki pod kątem zwiększania liczby łóżek ortopedycznych i operacyjnych. Dzięki temu pojawia się szansa, że większa ilość pacjentów w szybszym czasie będzie mogła skorzystać z leczenia.

Jak szczegółowo wyglądać będzie pawilon rehabilitacyjny?

Na poziomie 0 główną część obiektu zajmować będą sale fizjoterapeutyczne służące do ćwiczeń; rehabilitacji czynnej i biernej, które zostaną wyposażone m. in. w nowe stacjonarne rowery, bieżnie, urządzenia do ćwiczeń czynnych i biernych oraz urządzenia typu BIODEX służące do oceny i treningu mięśni, a zarazem koordynacji nerwowo-mięśniowej.

Na pierwszym piętrze będzie znajdował się Oddział Rehabilitacji, czyli 25 sal dla pacjentów (każda 2 osobowa) wraz z węzłami sanitarnymi. Do tego dyżurki lekarskie, pielęgniarskie i pomieszczenia socjalne dla personelu (szatnia, jadalnia, łazienka).

Na wyższych kondygnacjach pawilonu rehabilitacyjnego znajdą się gabinety lekarskie i medyczne wraz z częścią socjalną. Powstanie tam również strefa wypoczynku dla pacjentów Oddziału Rehabilitacji oraz letni ogród, który zajmie część dachu budynku.

Projekt zakłada również zagospodarowanie terenu wokół nowo powstałego Pawilonu. Wyburzony zostanie ciąg garaży znajdujący się w bliskiej odległości od budynku, a także przebudowany zostanie parking szpitalny. Wykonane zostaną nowe chodniki, trawniki i tereny zielone otaczające pawilon.

Materiał filmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content