To krok milowy w rozwoju Sulęcina. Historyczna rewitalizacja (WIDEO)

Dyrektor SOK w Sulęcinie opowiada o ciekawej historii obiektu.

Zamiast szarych podwórek – miejsca spotkań i rekreacji dla osób w każdym wieku. Tak ma wyglądać centrum Sulęcina po rewitalizacji. Remontu i odnowienia otaczających skwerów doczeka się także tamtejszy ośrodek kultury.

Dobra robota

Umowę na realizację projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 podpisali 13 lipca burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart oraz członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

– To historyczna chwila dla Sulęcina. Wiele rozmów poprzedziło ten projekt. Jest jednym z najlepiej napisanych w tym rozdaniu unijnych pieniędzy. Gratuluję sukcesu zespołowi. Trudno było rozstrzygnąć ten konkurs. Zobaczyliśmy jak wielkie są potrzeby w zakresie rewitalizacji, nadaniu nowego blasku substancji, która przez dziesięciolecia często czeka na swoją kolej. Tak też jest w Sulęcinie. Spora część miasta, wymaga wsparcia, także z funduszów unijnych. Cieszę się, że kwota dotacji, w tym prawie 10 mln wartym projekcie, pozwoli zmienić oblicze centrum miasta, jak również placówki kulturalno- oświatowo-sportowej, bo dzięki temu będzie miała też nowe funkcje. Takich projektów zrealizowaliśmy prawie 30 w województwie, za około 160 mln zł. Spora część programu przeznaczona była na rewitalizację, ale skala potrzeb jest ogromna. Mam nadzieję, że w nowej perspektywie będziemy mogli jeszcze sporo takich projektów zrealizować, bo samorządy czekają na takie wsparcie – mówił członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Miejsca dla mieszkańców, inwestorów i turystów

W ramach projektu nowego blasku nabiorą nie tylko tereny między podwórkami, ale także część parku miejskiego. Będzie także odnowiona przestrzeń wokół Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. – Rewitalizacja obejmie przede wszystkim dach oraz elewacja z racji tego, że od dawna wymagają naprawy. Sam budynek ma swoje lata, ostatni remont miał miejsce na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Także, w ramach całego projektu, część, która znajduje się po lewej stronie, jak i z tyłu obiektu oraz ciąg komunikacyjny i teren wokół budynku. Sam budynek ma blisko 100 lat, jeśli nie więcej. To jest ośrodek kultury chyba najstarszy w regionie. Jeszcze przed wojną pełnił funkcje instytucji kultury, tu odbywały się spotkania, koncerty. Mamy na to dowody w postaci fotografii. Tutaj czuć tego ducha kultury. Zawirowania wojenne zrobiły swoje, ale od 1946 już tutaj ponownie się coś działo. Chcemy, aby kultura również w obecnych czasach rozkwitała w tym budynku – mówił Jacek Filipek, Dyrektor Sulęcińskiego Ośrodka Kultury.

Teren wokół Sulęcińskiego Ośrodka Kultury także doczeka się rewitalizacji.

Obszar objęty projektem znajduje się w ścisłym centrum miasta. Władze Sulęcina chcą, by dzięki te tereny nabrały nowych funkcji. Ładniejsze przestrzenie są bowiem częściej odwiedzane przez mieszkańców, uatrakcyjniają tereny dla potencjalnych inwestorów i przyciągają turystów. Ma być przyjaźniej dla całych rodzin. Dariusz Ejchart, burmistrz Sulęcina – Rewitalizujemy cztery istotne kwartały w centrum miasta. Zrobimy parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw. Powstanie dużo infrastruktury, zmienimy również jej funkcje. Dołożymy funkcje edukacyjną, funkcje historyczną. Postaramy się zrobić ogródki przydomowe dla mieszkańców, co jest takim nowym pomysłem. Wiem, że nie dużo czasu nam zostało na realizację tego zadania, bo to jest czerwiec 2023. Jesteśmy po audycie wewnętrznym i wiemy, że jeżeli się zepniemy to powinniśmy do tego czerwca zrealizować wszystkie przetargi i całe zadanie – mówi burmistrz.

Całkowita wartość projektu to ponad 10 mln zł. UE dokłada ponad 8, 5 mln.


To już końcówka wydatkowania pieniędzy ze starej perspektywy finansowej. Projekty rewitalizacyjne RPO – Lubuskie 2020 były składane w ramach trzech poddziałań – Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie samorządów składaniem wniosków do tego działania. W ten sposób odnawiane są hektary terenów i dzięki temu mieszkańcy mogą odkryć je na nowo – mówi Marcin Jabłoński członek zarządu województwa lubuskiego.
Obejrzyj wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content