Marszałek odpowiada na zarzuty “Gazety Lubuskiej”. Apeluje o przestrzeganie Prawa prasowego i etyki dziennikarskiej.

W publikacji zamieszczonej w Gazecie Lubuskiej w wydaniu z 18 lipca 2022 r., autorstwa redaktora naczelnego tego tytułu Janusza Życzkowskiego – zarówno tytuł: „Atak na niezależność „Gazety Lubuskiej”, jak i nadtytuł „Zarząd Województwa chce zmieniać skład redakcji” brzmią absurdalnie i są wynikiem nadinterpretacji i manipulacji – czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Na profilu społecznościowym marszałek Elżbieta Anna Polak pisze: “Czy media obajtkowe to wolne media? Dzisiaj już chyba nikt w to nie wierzy. Gdy apeluję o przestrzeganie prawa i rzetelne informowanie, twierdzą, że to są naciski”.

Red. nacz. Janusz Życzkowski przywołał w swoim artykule fragmenty pisma, które 14 lipca 2022 r. skierował do niego Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego Paweł Kozłowski. I tak, jak mają w zwyczaju redaktorzy i dziennikarze GL, piszący o działaniach Zarządu Województwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego – z pisma wybrano tylko te fragmenty, które pasowały do uwiarygodnienia nieprawdziwej tezy zawartej w tytule i nadtytule publikacji.

Na pismo Rzecznika Prasowego Zarządu Województwa Lubuskiego nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Zachęcamy redakcję do wykazania się odwagą i opublikowania pisma Rzecznika w całości.

Ponadto wyjaśniamy, iż Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak nie nalegała na spotkanie z Prezesem Oddziału Polska Press w Zielonej Górze Grzegorzem Widenką. Do podobnych spotkań pomiędzy marszałek, a prezesem oddziału G. Widenką, podczas których omawiane były projekty realizowane przez gazetę czy zasady współpracy na linii urząd marszałkowski – redakcja, dochodziło już wcześniej.

Prezes Widenka, wiedział, jaki będzie temat spotkania, tj. publikacje redakcji Gazety Lubuskiej o samorządzie województwa lubuskiego z pominięciem zapisów prawa prasowego, przyjął zaproszenie i w sobotę przyszedł do Urzędu Marszałkowskiego w towarzystwie prawnika. Marszałek Polak towarzyszyli radca prawny urzędu oraz rzecznik zarządu województwa.

Spotkanie miało charakter oficjalny. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaproponowała nawet wspólne zdjęcie i publikację informacji ze spotkania na oficjalnym portalu urzędu lubuskie.pl. Prezes Widenka odmówił.

Rzeczywistą intencją pisma Rzecznika była troska o to, aby przekazywano opinii publicznej prawdziwe informacje. Pokazują to poniższe fragmenty tego pisma, których z oczywistych powodów nie przytoczyła GL.

  • „Zgodnie z art. 1 Prawa prasowego prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. Z tym uprawnieniem prasy nikt nie polemizuje, jednak brak jest zgody na nagminne łamanie wskazanej w tym artykule  przesłanki rzetelnego informowania obywateli”.
  • „Działając, jako Rzecznik Prasowy Biura Zarządu, wyrażam protest i apeluję o przestrzeganie prawa! Łamanie podstawowych norm prawnych Prawa prasowego i etyki dziennikarskiej musi być wyraźnie potępiane. Brak reakcji skutkuje bowiem godzeniem się na wprowadzanie społeczeństwa w błąd w ważnych dla niego kwestiach, a na to nie można się godzić”.
  • „W pełni akceptując fakt, że niezbywalnym prawem dziennikarza jest prawo do krytyki, a więc do oceny przedstawianych faktów, wzywam jednak do respektowania podstawowych norm Prawa prasowego i apeluję o rzetelne i wszechstronne gromadzenie materiałów, a w konsekwencji do rzetelnego i godnego wolnych mediów informowania opinii publicznej o ważnych dla niej kwestiach. Prawo do informacji i wolność słowa oraz prawo do krytyki również podmiotów publicznych ma swoje granice i podlega ocenie przez sądy w przypadku wystąpienia na drogę sądową. W interesie społecznym jest, aby informacje były prawdziwe i rzetelne. Natomiast wybiórcze, jednostronne zbieranie informacji i nie konfrontowanie ich ze wszystkimi stronami skutkuje przekazywaniem opinii publicznej informacji nieprawdziwych (…).”

Jak nierzetelna jest praca dziennikarzy GL, pokazuje właśnie artykuł z 18 lipca 2022 r. Poza manipulacją tekstem pisma Rzecznika, nawet zdjęcie wprowadza opinię publiczną w błąd. Nie podano miejsca i okoliczności jego wykonania.

My więc wskażemy: zdjęcie pochodzi z 2016 roku z konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, na której byli obecni dziennikarze różnych mediów regionalnych.

Zdzisław Haczek

Biuro Prasowe Gabinetu Zarządu

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content