Bogusław Wontor: Lubuskie chce być liderem rozwoju technologii kosmicznych w Polsce (WIDEO)

Poseł Bogusław Wontor oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas spotkania z zarządem województwa lubuskiego w urzędzie marszałkowskim. Fot. Lubuskie

Na jakim etapie jest rozwój technologii kosmicznych w województwie lubuskim? Jak wygląda działalność Centrum Badań Kosmicznych? Jakie będą zadania budowanego Parku Technologii Kosmicznych? Czy z portu lotniczego w  Babimoście mogłyby odbywać się w przyszłości starty na orbitę za pomocą rakiety podwieszanej pod samolot? – gościem LCI był poseł Bogusław Wontor, przewodniczący Delegacji Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej.

-Ja wiem, że „eksploracja kosmosu” ładnie brzmi, ale ja bym chciał żebyśmy najpierw opanowali korzystanie z tego, co kosmos oferuje. Najważniejsze jest wykorzystywanie technologii kosmicznych tutaj, na ziemi – podkreśla lubuski parlamentarzysta.

Wontor zwraca uwagę przede wszystkim na fakt, że jest bardzo wiele przykładów w życiu codziennym, które związane są z rozwojem technologii kosmicznych.

-Wokół nas technologii kosmicznych jest bardzo dużo. My sobie często nie zdajemy sprawy z tego, jak dużo. Podchodzimy do tego dość abstrakcyjnie. Trzeba jednak podkreślić, że dzisiaj, gdyby nie technologie kosmiczne, nie moglibyśmy oglądać żadnych zawodów sportowych. Dzisiaj dzięki łączeniom satelitarnym jesteśmy na bieżąco. Dodatkowo, przecież dzisiaj chyba nikt sobie nie wyobraża, by poruszać się jakimikolwiek pojazdami bez nawigacji. Aktualnie budujemy własny, europejski, system Galilieo, który będzie lepszy od GPS.

Przewodniczący Delegacji Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej dodaje, że już od wielu lat, systematycznie, wprowadzane były rozwiązania, które dzisiaj traktujemy jak coś zwyczajnego, ale miały one swój początek dzięki rozwojowi technologii kosmicznych.

-Schodząc na jeszcze bardziej przyziemne rzeczy, często sobie nie zdajemy sprawy, że mając w domu garnki teflonowe, to są one technologią kosmiczną. Nie zdajemy sobie sprawy, że mając buty zapinane na rzepy, to jest to technologia kosmiczna, bo kiedyś wymyślono ją, by astronauta nie musiał zapinać guzików…

Lubuskie z wielkimi aspiracjami

W Nowym Kisielinie działa już Centrum Badań Kosmicznych przy Polskiej Akademii Nauk, a w trakcie powstawania jest Park Technologii Kosmicznych. Zdaniem Wontora, połączenia gospodarki, nauki i biznesu gwarantuje, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli czerpać jedynie profity z tych przedsięwzięć.

-Budujemy PTK, a wokół tego parku gromadzimy już różnego rodzaju firmy: polskie, które rozwijają się w przemyśle kosmicznym, ale również ściągamy z zagranicy te, które od wielu lat są już szeroko rozwinięte w tych kategoriach na rynku europejskim. Spraw związanych z kosmosem nie da się rozwijać jedynie w układzie rynku lokalnego. Ważną rolę odgrywa tutaj nasza współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną oraz Polską Agencją Kosmiczną. Na tej płaszczyźnie chcemy wiele budować i się rozwijać – wskazuje Wontor.

Województwo Lubuskie, jak mówi parlamentarzysta, ma szansę i możliwości, by wziąć na swoje barki status krajowego lidera, jeśli chodzi o kwestie kosmicznego rozwoju.

-Jest pomysł, by pod Zieloną Górą ulokować np. Europejskie Centrum Bezpieczeństwa, rozmawiałem niedawno o tym z  dyrektorem generalnym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polska na ten moment jest jednym z nielicznych, albo nawet jedynym krajem, gdzie nie ma cząstki europejskiego kosmosu. Bycie krajowym liderem nie jest celem samym w sobie, ale gdy faktycznie instytucja Europejskiej Agencji Kosmicznej znajdzie się u nas, to automatycznie wywinduje nas to w hierarchii – mówił Wontor.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

W ten weekend świętował Park Mużakowski

– Park Mużakowski to nasza perełka, ale też modelowy przykład polsko-niemieckiej współpracy – powiedział wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski, wsiadając do pociągu zmierzającego w kierunku Łęknicy.

Więcej pieniędzy na nowe żłobki

Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwoliły obecnemu rządowi zwiększyć kwotę na program „Aktywny Maluch” aż o 1 mld zł. – W sumie mamy na

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content