Krew się polała, choć upał doskwierał (GALERIA)

Autobus RCKiK
Fot. Dariusz Nowak
Wysokie temperatury nie zniechęciły lubuskich dawców krwi. Chętnie wzięli udział w akcji krwiodawstwa, zorganizowanej przez urząd marszałkowski. Przed jego siedzibą w Zielonej Górze stanął specjalny krwiobus. Do tej pory w tego typu akcjach wzięło udział ponad 800 osób.
Wspierają od wielu lat

Urząd marszałkowski od lat wspiera swoimi akcjami lubuskie banki krwi. Zawsze odbywa się to we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.  Nie inaczej było tym razem. Specjalny autobus stanął przed urzędem o godz. 9:00. Pierwsi chętni pojawili się praktycznie od razu. – Nic mnie to nie kosztuje, a mogę uratować czyjeś życie, dlatego krew oddaje regularnie – powiedział nam jeden z dawców.

Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, bo pomimo rozwoju medycyny krew nadal należy do „leków”, których nie da się wyprodukować w sposób sztuczny. Co ważne, jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom!

Obecnie w lubuskich magazynach największy problem jest z krwią: AB RhD-, B RhD-, 0 RhD- i B RhD-. W rozwiązaniu problemu chce pomóc urząd marszałkowski. Samorząd od lat organizuje akcje krwiodawstwa. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 800 osób. Udało się zebrać blisko 400 litrów krwi.

Marszałek Elżbieta Anna Polak przekonuje, że urzędnicy chętnie włączają się w takie inicjatywy. Wystarczy przypomnieć o sytuacji, gdy w przeszłości Klub Honorowych Dawców Krwi Urzędu Marszałkowskiego błyskawicznie zareagował na alarm o pustkach w magazynie stacji krwiodawstwa.  – Jesteście moimi bohaterami – komentowała wtedy marszałek Elżbieta Anna Polak.  

Upał nie stanowił przeszkody

W Zielonej Górze słupki rtęci wyraźnie przebiły dzisiaj granicę 30 stopni Celsjusza. Pomimo wysokich temperatur wola pomocy nie wyparowała! Wielu urzędników oraz ochotników z zewnątrz pojawiło się przed urzędem, aby oddać krew.

O jak najlepsze samopoczucie darczyńców zadbali organizatorzy. Ochotnicy mogli wypocząć w cieniu drzew na wygodnych leżakach, gdzie czekały na nich woda oraz… pomidory. Owoce stanowiły specjalny prezent od samorządu województwa, który uzupełnił czekolady wręczone przez RCKiK w Zielonej Górze.

Przypominamy, że krew można oddać także stacjonarnie w siedzibach centrów krwiodawstwa. Godziny otwarcia placówki w Zielonej Górze znajdziecie [TUTAJ]. 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content