Odkrywamy Lubuskie. Tym razem pociągami Polregio

– Ale z nas szczęściary! – śmieją się panie Krystyna i Elżbieta, bo udało im się kupić ostatnie bilety na wycieczkę do Parku Mużakowskiego. Urząd Marszałkowski wraz z lubuskim oddziałem Polregio już kolejny sezon zapraszają na wspólne zwiedzanie regionu koleją. Akcja, zainicjowana w 2018 roku, cieszy się wśród Lubuszan niesłabnącą popularnością.

Pociągi turystyczne to prawdziwy lubuski hit ostatnich lat. Projekt wspierany jest przez samorząd województwa, który propaguje ekologiczny transport i aktywną turystykę. Pociągami POLREGIO podróżni docierają do odległych zakątków regionu. Mają okazję poznać miejsca, do których wcześniej trudno było dotrzeć koleją.

Tak było i tym razem. W miniony weekend turyści zwiedzali m. in. Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa oraz obiekt z listy UNESCO Park Mużakowski. Zainteresowanie wyjazdem było tak ogromne, że od kasy biletowej wielu odeszło z kwitkiem. Ostatnie miejsca sprzedały się na trzy dni przed planowaną wycieczką. Ale nic straconego, ponowny wyjazd do Mużakowa odbędzie się w sierpniu.

W ramach akcji, pociągi często docierają do stacji, na co dzień niedostępnych dla podróżnych.
Pracownicy Polregio zawsze mają dla turystów słodkie niespodzianki na podróż.
Lubuskie na kolejowej wycieczce

Pani Krysia i pani Elżbieta to „pierwszaki”, czyli po raz pierwszy wzięły udział w wycieczce. Słyszały wcześniej o akcji, ale ciągle „coś” wypadało i przeszkadzało w wyjeździe. W końcu się udało. Podobnie pan Janek, który dosiadł się w Żarach, a na podróż zabrał gitarę. Świetnie się sprawdziła przy ognisku kończącym wyjazd. – Ale mój mini-koncert w ogrodach przy Zamku Bad Muskau urzekł także turystów z Melbourne w Australii – śmiał się muzyk. Wszyscy zgodnie podkreślali, że pomysł na odkrywanie Lubuskiego koleją to strzał w dziesiątkę. – Wygodnie, ciekawie zorganizowane, z licznymi atrakcjami i niespodziankami. Niczego więcej do dobrze spędzonego weekendu nie trzeba – mówi pani Janeczka, która na zwiedzanie południowej części regionu namówiła nastoletniego wnuka Igora i córkę Edytę. Oferta ciekawa tym bardziej, że uczestników wyjazdów po atrakcjach oprowadzają lokalni przewodnicy. To zawsze wartość dodana takich eskapad.

Rzut oka na “Afrykę” z lotu ptaka. Zdjęcia z wieży widokowej, ze słynnym antropogenicznym jeziorem, nikt nie odpuszcza.
Kolorowa linia brzegowa Jeziora Afryka przyciąga turystów.
Park Mużakowa dobrze się zwiedza zarówno pieszo, jak i rowerem.
Tereny parku zachwycają bogactwem roślinności. Tu: próba mierzenia obwodu starych drzew.
Wycieczkę oprowadzało dwoje lokalnych przewodników: pani Maria i pan Henryk.
Podróże z Polregio bliższe i dalsze

W tym sezonie Polregio ma do zaoferowania jeszcze 5 wycieczek. W najbliższą sobotę, 23 lipca, z oferty mogą skorzystać mieszkańcy z północnej części regionu. Z Gorzowa wyruszy turystyczny pociąg do Pszczewa. Zatrzyma się na stacjach Skwierzyna i Międzyrzecz.

W sierpniu pociągi ze stacji Zielona Góra zawiozą chętnych do Bolesławca (na Święto Ceramiki) i ponownie do Parku Mużakowskiego (to ciągle TOP kierunek podróży z Polregio). We wrześniu będzie można zwiedzić z koleją Nietoperek pod Międzyrzeczem, a zakończeniem tegorocznych eskapad będzie wyjazd na Jarmark Świąteczny do Goerlitz.

Lubuskie alternatywy dla samochodu

Samorząd województwa lubuskiego stara się rozwinąć jak najszerzej wachlarz możliwości transportowych na wakacje. Oprócz ofert kolejowych intensywnie promuje połączenia lotnicze z Babimostu. Przypomnijmy, w  tym roku, do oferty lotów na riwierę turecką i do Chorwacji, dołączyły połączenia do Gdańska oraz do plaż nad Morzem Czarnym w Bułgarii.

Dla tych co wolą podziwiać swojskie lubuskie pejzaże, szczególnie na dwóch kołkach – już wkrótce uruchomiona zostanie aplikacja rowerowa, która pozwoli zaplanować wycieczki zarówno po regionie, jak i województwach ościennych, a także przygranicznych landach niemieckich.  

Najmłodsi uczestnicy wycieczki zaskoczeni wielkością starych drzew.
Kasztanowiec drobnokwiatowy w całej okazałości podczas kwitnienia. Rośnie tuż obok Doliny rododendronów i azalii.
Szlak geoturystyczny „Dawna kopalnia Babina” przyciąga turystów z całej Polski.
Wycieczki z Polregio często kończą się wspólnym ogniskiem. To w Mużakowie było wyjątkowe, bo grupie towarzyszył pan Janek, który na wycieczkę zabrał gitarę.
Kiełbasa z ogniska bardzo smakowała.
Wakacje 2022 w Lubuskiem trwają. Kolejne wycieczki z Polregio po Lubuskiem przed nami.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

W ten weekend świętował Park Mużakowski

– Park Mużakowski to nasza perełka, ale też modelowy przykład polsko-niemieckiej współpracy – powiedział wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski, wsiadając do pociągu zmierzającego w kierunku Łęknicy.

Więcej pieniędzy na nowe żłobki

Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwoliły obecnemu rządowi zwiększyć kwotę na program „Aktywny Maluch” aż o 1 mld zł. – W sumie mamy na

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content