Gorzowska kardiochirurgia na Sejmowej Komisji Zdrowia

Od lewej: poseł Krystyna Sibińska, prezes gorzowskiego szpitala Jerzy Ostrouch i wiceprezes Robert Surowiec. Fot. FB Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
W środę, 20 lipca Sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się tematem gorzowskiej kardiochirurgii. Trwają starania o kontrakt na prowadzenie tego oddziału.

Kardiochirurgia w Sejmie to efekt m.in. zabiegów posłanek Moniki Wielichowskiej (wiceprzewodniczącej Komisji Zdrowia) i Krystyny Sibińskiej. Obie w sprawie gorzowskiej kardiochirurgii składały interpelacje do ministra zdrowia – przypomina szpital w swoim komunikacie.

Kardiochirurgia w Gorzowie to inicjatywa oddolna. Posłanka prosi o wsparcie

– Północ województwa lubuskiego jest bez wątpienia „białą plamą”, jeśli chodzi o opiekę nad pacjentami wymagającymi opieki kardiochirurgicznej. Mimo przygotowania, mimo determinacji, mamy duży problem, żeby uruchomić kardiochirurgię w gorzowskim szpitalu. Myślę, że warto o tym mówić – powiedziała na posiedzeniu komisji posłanka Krystyna Sibińska. – Mówimy o sieci szpitali, o pilotażach, ale ważne, żebyśmy w tych wszystkich działaniach ujmowali te potrzeby „na dole”. Pan premier Morawiecki w swoim expose w 2019 roku mówił, że priorytetem będzie właśnie między innymi kardiologia i onkologia. Rozumiem, że nie kardiologia w tym wąskim znaczeniu, ale w znaczeniu kompleksowej, pełnej oferty dla naszych pacjentów – mówiła Krystyna Sibińska.

Posłanka podkreśliła również społeczne zaangażowanie w utworzenie kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu. – Petycję w tej sprawie podpisało kilkanaście tysięcy osób. – Zdrowie nie ma żadnych barw politycznych. Wielu samorządowców, działaczy społecznych i zwykłych ludzi podpisało tę petycję – dodała posłanka.

Krystyna Sibińska przypomniała, że Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ma problem z uzyskaniem kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia na działalność kardiochirurgii. – Szpital był na tyle zdeterminowany, że uruchamiał działania bez kontraktu, ale na przeszkodzie stanęły zarówno przepisy podatkowe i kłopoty, które mógłby mieć zarówno szpital, jak i pacjenci, którzy by z takich usług skorzystali – wyjaśniła posłanka. Zaapelowała też, by Sejm i rząd wspierał oddolne działania na rzecz utworzenia kardiochirurgii w Gorzowie.

„Jeśli możemy zmniejszyć kolejki, to działajmy”

Zdaniem posła Bogusława Wontora sprawę gorzowskiego szpitala trzeba nagłaśniać na forum sejmowym. – Jeżeli nie ma innej drogi, trzeba wykorzystywać te, które są możliwe. Możliwe, że ci, którzy zabiegają o pewne kwestie, natrafili na „ścianę” i to był jeden ze sposobów dotarcia – twierdzi poseł. – Na dziś z informacji, które podaje GUS, wynika, że kolejki do lekarzy nie maleją, tylko rosną. Co stoi na przeszkodzie, jeżeli mamy w jakiejś dziedzinie możliwość próby rozwiązania kolejek – mamy podmiot, który chce stworzyć coś, co może te kolejki zmniejszyć, ma kadrę, ma sprzęt, wszystkie możliwości, dlaczego nie pozwolić działać, żeby kolejki były mniejsze i żeby zabiegi odbywały się szybciej? – pytał Bogusław Wontor. Argumentował, że śmiertelność z powodu chorób serca jest w Polsce wciąż wysoka, więc trzeba robić wszystko, by poprawić dostępność do leczenia.

Poseł Sługocki: „proszę o poważne podejście do sprawy”

– Dzisiaj kardiochirurgia znajduje się w Nowej Soli, gdzie dostępność pacjentów z północnej części województwa lubuskiego jest bardzo ograniczona. Szpital w Gorzowie, obok Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, jest jednym z największych szpitali w województwie lubuskim. Myślę, że pan prezes Jerzy Ostrouch i ten szpital ma nie tylko prawo, ale i obowiązek mieć aspiracje, aby był to jeden z wiodących szpitali w województwie lubuskim. Proszę o to, aby poważnie podeszli do tych aspiracji, potrzeb i przesłanek merytorycznych, które prezentujemy. Ubolewam, że ani państwo, ani Narodowy Fundusz Zdrowia nie chcą wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Myślę, że powinno zależeć państwu na tym, aby ochrona zdrowia w Polsce działała w sposób efektywny – powiedział poseł Waldemar Sługocki.

Bezpieczeństwo zdrowotne Lubuszan jest ważne

W posiedzeniu, oprócz posłów, wzięli udział przedstawiciele zarządu gorzowskiego szpitala: prezes Jerzy Ostrouch i wiceprezes Robert Surowiec. – To, że możemy wziąć udział w obradach Sejmowej Komisji Zdrowia, to już jest pewien sukces. W ostatnich dniach otrzymaliśmy ponowne zaproszenie do Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również do Ministerstwa Zdrowia, żeby dyskutować o potrzebach związanych z zabezpieczeniem pacjentów kardiochirurgicznych. Łączę naszą wizytę na Komisji Zdrowia z mocnym odblokowaniem rozmów, które są dla naszego szpitala niesłychanie ważne – mówił prezes Jerzy Ostrouch.

Prezes podkreślił, że województwo lubuskie ma niewystarczająco zabezpieczone potrzeby w zakresie kardiochirurgii. – Liczba łóżek kardiochirurgicznych w Polsce to ok. 3 łóżek na 100 tys. mieszkańców. W województwie lubuskim jest to poniżej 1,5 łóżka. W tym momencie potrzeby kardiochirurgiczne są zabezpieczane tylko w oddziale szpitalnym w Nowej Soli. To zabezpieczenie polega na tym, że są wydzierżawiane łóżka i jest prowadzona działalność kardiochirurgiczna. W 2019 r. w województwie lubuskim wykonano 28 zabiegów kardiochirurgicznych na 100 tys. mieszkańców – powiedział Jerzy Ostrouch. Dodał, że w 2019 r. 76 pacjentów z województwa lubuskiego leczyło się poza regionem.

Jerzy Ostrouch uzupełnił słowa posłanki Krystyny Sibińskiej dotyczące działalności realizowanej bez kontraktu z NFZ. – Postanowiliśmy, że spróbujemy realizować świadczenia z zakresu kardiochirurgii poza kontraktem. Co się okazało? Jeślibyśmy rzeczywiście wykonywali te świadczenia, to z uwagi, że jesteśmy spółką prawa handlowego, nie mając przychodu z NFZ, bylibyśmy zmuszeni płacić podatek. Jesteśmy trochę w sytuacji bez wyjścia. Dlatego właśnie chciałbym, żeby Komisja Zdrowia potraktowała te dwa elementy, o których powiedziałem, nie jako indywidualny przypadek, tylko jako rozwiązania systemowe – wyjaśnił prezes.

Źródło: lubuskie.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content