Kolejne regionalne warsztaty staną pod znakiem… sera. Z Qzko

Dowiedz się, jak powstaje ser. Fot pixabay
Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego wraz z Twoim Zielonym Targiem zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie warsztatów z producentem regionalnym. Tym razem będzie można więcej dowiedzieć się na temat sera typu bundz. A tajniki te zdradzi Marcin Wojnowski z gospodarstwa Qzko. Warsztaty odbędą się na terenie Muzeum Etnograficznego w Ochli w Chacie Chotków.

Już tradycyjnie, podczas trwania Twojego Zielonego Targu, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, zapisani uczestnicy mają możliwość zapoznania się z procesem powstawania produktów tradycyjnych. Każde z zajęć prowadzone jest przez innego producenta.

Chleb z miodem

Dotychczas w warsztatach wzięło udział ponad 300 osób! Przypomnijmy, uczestnicy mieli już szansę samodzielnie wykonać domowy chleb na zakwasie, ukręcić miód w miodarce, upiec rogale, wykonać ser, kiełbasę, zakwas na żur, poznać tajniki palenia kawy, a nawet wykonać świecę w puszce. Wszystkie informacje, odnośnie wytwarzanego na warsztatach produktu uczestnik otrzymuje w specjalnie wydanej broszurze, dzięki czemu może utrwalić przyswojoną wiedzę.

W najbliższą niedzielę zapisani uczestnicy będą mogli poznać tajniki powstawania „Sera typu bundz podpuszczkowego z ziołami według Qzko”. Czyż nie jest to świetny pomysł na wyśmienite niedzielne śniadanie? Podczas warsztatów będzie można pozyskać fachową wiedzę na temat serów kozich i krowich jak również na temat mydła powstającego na bazie koziego mleka.

Zaczęło się od kóz

Gospodarstwo Qzko powstało w 2012 roku, zaczynając od hodowli kóz, później dołączyły do stada również krowy. Głównym działaniem Qzko jest jednak produkcja serów według starych, sprawdzonych przepisów. Wiele z nich udało się wpisać na ministerialną listę produktów tradycyjnych.
W gospodarstwie można nie tylko spróbować serów, ale również dowiedzieć się jak takie sery są wyrabiane. Qzko prowadzi warsztaty serowarskie na których każdy wykonuje swój serek, oraz warsztaty mydlarskie, ponieważ gospodarstwo zajmuje się także wykonywaniem mydła na bazie koziego mleka. Wszystkie produkty wykonywane są ekologicznie tylko z naturalnych składników.

Zapraszamy serdecznie do udziału w naborze: https://lcpr.pl/warsztaty/. Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny! Ilość miejsc ograniczona. Najbliższe warsztaty odbędą się w niedzielę – 31 lipca 2022 roku, w godzinach 10:00, 11:30, 13:00 Chata Chotków, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content