Zobacz, jak kostrzyński park nabiera blasku dzięki unijnej dotacji (WIDEO)

Rewitalizację parku udało się wykonać dzięki współpracy z partnerami: Słońskiem i niemieckim Seelow.
Skate park, nowe oświetlenie, ławki, nowoczesny plac zabaw. Park przy amfiteatrze w Kostrzynie nad Odrą doczekał się rewitalizacji dzięki programowi współpracy z Niemcami.

– Fajnie teraz, jest gdzie z wnukami iść, jest gdzie posiedzieć, ładnie – mówią mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą. Potocznie zwane przez mieszkańców „dołki” teraz wyglądają zupełnie inaczej.

Roboty na finiszu


Prace przy montażu urządzeń jeszcze trwają, ale większość terenów w parku już się zmieniła. Ścieżkami chodzą już całe rodziny. Łatwo teraz przejechać teraz po alejkach z wózkami dla dzieci. Ułatwiony dostęp mają również osoby niepełnosprawne.
Zwłaszcza w okresie wakacji młodzież chętnie korzysta ze skate parku, który także powstał z projektu.

Nowoczesny plac zabaw przyciąga dzieci. Urządzenia są kolorowe, nowoczesne i dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. Młodzi mieszkańcy w każdym wieku znajdą tu coś dla siebie. Od zabaw ruchowych, po manualne i sensoryczne.


Koszt rewitalizacji parku to 4 mln zł. 85 proc. tej kwoty to dotacja z Funduszy Europejskich w ramach programu współpracy transgranicznej z Niemcami. Projekt nosi nazwę „Z parku do parku – z Theodorem Fontane w poszukiwaniu skarbów dziedzictwa przyrody i kultury”. Kostrzyn realizuje go z partnerami: Słońskiem i niemieckim Seelow.

Przed wojną byliśmy dużo większym miastem niż teraz, stąd setki hektarów terenów do zagospodarowania, także do celów rekreacji – mówi burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt. Potrzeb jest zatem na kolejnych kilka dekad.


Co tu powstało?


tor rowery pumtrak,
klasyczny oraz muzyczny plac zabaw,
podniebna deskorolka,
strefa work out,
park linowy do akrobacji dla dzieci w wieku 3-12 lat,
zestaw wspinaczkowy dla dzieci w wieku 3-14 lat,
plac reprezentacyjny,
zestaw wspinaczkowy,
stoły do gry w szachy i „chińczyka”,
plac do gry w bule,
altana,
kwietniki,
infrastruktura towarzysząca (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery itp.),
oświetlenie
geocaching

Zielono mi!


Jak park, to oczywiście także drzewa i krzewy. W ramach projektu posadzono ponad 80 drzew liściastych (m.in. dęby błotne, wiązy, olsze, klony, jabłonie purpurowe) ok. 260 krzewów liściastych (m.in. kaliny, róże rabatowe, derenie), ok. 70 drzew iglastych (m.in. świerki i sosny), ok. 70 krzewów iglastych (cisy i żywotniki) oraz 3.200 roślin jednorocznych. Są również nowe trawniki i coś dla skrzydlatych przyjaciół. Zamontowane zostały budki lęgowe, karmniki i poidełka dla ptaków.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content