Rola bibliotek zmieniła się na przestrzeni lat. Inne są oczekiwania czytelników (WIDEO)

Sławomir Szenwald był gościem plenerowego studia LCI w gmachu książnicy
-Dzisiaj pracownicy bibliotek to często także pedagodzy i animatorzy – mówi dyrektor gorzowskiej książnicy Sławomir Szenwald. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp. realizuje program darmowych wakacyjnych i zimowych zajęć dla dzieci w miejskich filiach, organizuje wydarzenia kulturalne dla mieszkańców.
To już nie tylko wypożyczanie

Jak mówi gość LCI bibliotekarze są bardzo kreatywni. Sami, we własnym zakresie wymyślają tematykę letnich i zimowych zajęć dla dzieci we wszystkich miejskich filiach biblioteki. Młodzi mieszkańcy miasta podczas zajęć mogą liczyć nie tylko na tematyczną przygodę z książką, ale także na zajęcia plastyczne, ruchowe i wiele innych. – Dziś bibliotekarz to już nie tylko osoba, która wypożycza książki. To pedagog i organizator czasu dla osób w każdym wieku, w zależności od rodzaju zajęć prowadzonych w filiach – mówi dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. Sławomir Szenwald. W głównym nowoczesnym gmachu biblioteki odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. To nie tylko spotkania z autorami książek, ale także wystawy malarstwa, fotografii, plakatów, koncerty z muzyką na żywo i wiele innych. – Gdy zostałem dyrektorem zastałem piękny obiekt. Jest zatem baza, jest infrastruktura. Musiałem wypełnić te mury życiem. Zapraszamy pisarzy, muzyków, plastyków. Robimy darmowe zajęcia i wydarzenia otwarte dla mieszkańców. Zawsze cieszą się dużą popularnością. Pandemia pokazała, jak bardzo ważne dla nas są spotkania ze sobą na żywo – mówi gość LCI.


Nie tylko książki


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp. jest w trakcie realizacji letnich zajęć dla dzieci, w każdy tydzień są one organizowane w innej miejskiej filii bibliotecznej. Bogaty jest również program wydarzeń na jesień. – Będą wystawy, spotkania autorskie, konferencje i wykłady. W dobie pandemii wzrosło zainteresowanie tematyką zdrowego stylu życia, profilaktyki i psychologii. Pełną frekwencję mamy na warsztatach z psychologami i terapeutami, na spotkaniach z osobami piszącymi o zdrowym odżywianiu. Musieliśmy się otworzyć na taką działalność, bo takie są oczekiwania odwiedzających. Czytamy o tym w ankietach, w których badamy ich potrzeby – mówi S.Szenwald. Oczywiście biblioteka to przede wszystkim księgozbiór, w formie tradycyjnej i e-book-ów. Na tym polu gorzowska książnica ma się czym pochwalić, bo oferuje czytelnikom rekordową liczbę m.in. nowości, jak na bibliotekę w niewielkim mieście w Polsce. Ile jest książek? O tym posłuchają Państwo w naszym cyklu wyjazdowych rozmów tym razem w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content