Raport czytelnictwa: Polacy chętnie wypożyczają nowości. Króluje literatura obyczajowa (WIDEO)

Fot. Pixabay
Literatura obyczajowa, romanse, książki o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia – po tę tematykę chwytamy najczęściej. Tak wynika z raportu czytelnictwa, z którego wnioski przedstawił dziś dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. Sławomir Szenwald poinformował także o ważnych dla gorzowskiej książnicy liczbach: zakupionych książek, czytelników po pandemii i liczbie wydarzeń organizowanych przez bibliotekę.

Stan czytelnictwa książek w Polsce to szerokie nadanie ankietowe przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków przez Bibliotekę Narodową. Badanie było prowadzone jesienią 2021 roku i wiosną 2022 roku by porównać wpływ pandemii na czytelnictwo w Polsce.


Co czytają Polacy?


Króluje literatura obyczajowa zwana literaturą miłosną, z tajemnicą w tle. To najczęściej wydawana literatura w Polsce. Popularnością cieszy się także fabularyzowana powieść historyczna, science fiction, powieści ekranizowane. Niewielka część czytelników czyta literaturę wysoko artystyczną. Młodzi sięgają po szkolny kanon: Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus. Mężczyźni najchętniej sięgają po literaturę faktu, publicystykę i historia XX wieku. Tu króluje tematyka II wojny światowej. Dużym zainteresowaniem cieszą się reportaże, historie innych kultur, historie z przeszłości z dzisiejszej perspektywy. Czytelnicy korzystają z poradników dotyczących zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. – U nas po pandemii chętnie sięgają po publikacje dotyczące praktycznej psychologii. Chodzi o poradniki dotyczące kontrolowania własnych emocji i myśli. Eurostat z kolei zbadał także ile Polacy przeznaczają czasu na czytanie. To minimum 20 minut. Tu wypadamy nieźle jeśli chodzi o kraje europejskie – mówi Sławomir Szenwald, dyrektor WiMBP Gorzowie Wlkp.


Kto czyta w Polsce?


Ten kto musi: uczniowie i studenci oraz osoby, które chcą, czyli dorośli. Taki wniosek wypływa z raportu. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp. także prowadzi zestawienia i statystyki dotyczące czytelnictwa w Gorzowie. Co z nich wynika? W statystykach najgorzej wygląda rok 2021. To wtedy gorzowska książnica najbardziej odczuła skutki pandemii pod względem czytelnictwa.

Liczba czytelników w pierwszym półroczu lat 2019 – 2022. Największy spadek czytelnictwa i wypożyczeń biblioteka odnotowała w 2021 roku, mimo, że to 2020 książnica była zamknięta przez lockdown na dwa miesiące. W pierwszym półroczu 2022 roku wieloma działaniami instytucja odbudowuje liczbę odwiedzin. – Czytelnicy byli bardziej zestresowani i zmęczeni pandemią w 2021. To było takie małe załamanie liczby odwiedzin i wypożyczeń – mówi dyrektor.

Konferencja prasowa dyrektora WiMBP Sławomira Szenwalda


Gorzowska książnica inwestuje w nowości. – Czytelnicy chętnie korzystają z nowych, kolorowych książek. Te nowości bardzo przyciągają oko. Mamy dużo odwiedzin, Czasami już przed 10:00 czytelnicy czekają przed drzwiami – mówi starszy kustosz biblioteki. W 2021 roku książnica zakupiła prawie 15 tysięcy książek. Część trafiła także do 12 filii w mieście.

Jeśli połączymy książki drukowane z książką elektroniczną w latach 2019 – 2022 to jest widoczny ciągły wzrost czytelnictwa on-line. Ten system w bibliotece Herberta w Gorzowie nazywa się Legimi.
Na początku pandemii w roku 2020 czytelnicy otrzymali większą pulę kodów, w 2021 jeszcze większą i ta liczba się utrzymuje. – Chcemy zakupić więcej kodów – mówi dyrektor.
Agnieszka Pospieszna z informatorium książnicy podkreśla – Już na początku każdego miesiąca stali czytelnicy wykorzystują pulę 300 kodów – podkreśla.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:


Sporo wydarzeń:


Od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do zwiedzania willi Lehmanna, zabytkowego obiektu biblioteki.


3 września o godzinie 12:00 na terenie patio biblioteki odbędzie się piknik rodzinny. Będą to gry i zabawy. Dla dorosłych będą odczytywane ballady i romanse Adama Mickiewicza w wykonaniu znanych osób.


9 września WiMBP w Gorzowie Wlkp. zaprosi na cykl słowo i muzyka. Będą to wspomnienia z Cafe Wenecja.


29 września promocja Pegaza Lubuskiego.


1 października biblioteka weźmie udział w nocy bibliotek i z tej okazji zorganizowana zostanie gra mobilna dla młodzieży.


Październik to także coroczna herbertiada.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content