Odra umiera. Co powinniśmy robić, aby ratować rzekę?

"Rozkład" kryzysowej jazdy opracowali samorządowcy podczas spotkania w Szczecinie. Fot. TVN
Podczas szczecińskiego spotkania samorządowcy sformułowali pięć punktów dotyczących natychmiastowego działania w sytuacji zagrożenia największą katastrofą ekologiczną w Polsce

Samorządowcy nie tylko krytykowali bierność strony rządowej, ale również zajmowali się tym, co należy zrobić, aby możliwie zmniejszyć efekt odrzańskiej katastrofy. Swoje postulaty zamknęli w pięciu punktach.

1. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego – katastrofy naturalnej w pięciu województwach zlewni Odry. Pozwoli to na uruchomieni sił i środków państwa adekwatnych do sytuacji.

2. Wprowadzenie regulacji prawnych i ich egzekwowanie. Powinny to być zakazy zbliżania się do rzeki, kąpieli i innej działalności (np. rolniczej) w wodach Odry i ciekach z nią powiązanych oraz studni

3. Stały monitoring skażeń, nie tylko Odry, ale chociażby rowów melioracyjnych z wodą z rzeki, uruchomienie mobilnych laboratoriów, na przykład wojskowych, zdolnych do szybkiego opracowania i podania wyników.

4. Zarządzenie dodatkowych dyżurów i wzmocnienie służby zdrowia na terenach zagrożonych, pod kątem wykrywania i leczenia toksykologicznego. Ochrona zdrowotna ludzi i zwierząt zagrożonych zatruciami z ujęć wody z Odry.

5. Uruchomienie pomostowej pomocy a następnie odszkodowań dla przedsiębiorców i firm, które utraciły zdolność prowadzenia działalności w wyniku zatrucia Odry. Państwo musi pomóc dziesiątkom tysięcy ludzi, dotkniętych ryzykiem utraty środków utrzymania.

Apel: Apelujemy do rządu o zgodne współdziałanie na rzecz bezpieczeństwa obywateli zagrożonych katastrofą, bez względu na podziały polityczne lub na linii rząd- samorząd. Naszym wspólnym obowiązkiem w obliczu tej katastrofy jest ratowanie ludzi.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content