Rzeka była jadłodajnią dla ptactwa. Czy zagrożone są gatunki w lubuskich parkach krajobrazowych? (WIDEO)

Gęgawy podrywają się do lotu. Czy gatunki są bezpieczne?
Do tej pory są tylko zgłoszenia dotyczące pojedynczych padłych ptaków. – Na razie tylko w Krzesińskim Parku Krajobrazowym jeden bocian, ale nie wiemy co było przyczyną. Obawy dotyczą też jezior w parkach, gdy wzrośnie poziom rzeki – mówi gość LCI Agnieszka Szmatowicz z Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. W rozmowie także o wakacyjnych szlakach turystycznych.

-To smutne, tragiczne. Z wielkim żalem oglądamy to, co dzieje się na Odrze. Zginęło wszystko, co żyło w tej rzece na jej bardzo długim odcinku. To katastrofa ekologiczna dla ekosystemu rzeki i nie tylko – mówi główny specjalista Gorzowskiego Parku Krajobrazowego Agnieszka Szmatowicz i dodaje – Odra była źródłem ryb dla ptactwa, których gatunki żerują na terenie lubuskich parków krajobrazowych. Na razie mamy tylko jedno zgłoszenie padłego bociana w krzesińskim parku. Nie znamy przyczyny. Nie odnotowujemy na razie innych padłych zwierząt – mówi Agnieszka Szmatowicz.

Blisko polsko – niemieckiej granicy znajduje się Park Krajobrazowy Ujście Warty. Park położony jest tuż przy granicy polsko­-niemieckiej i obejmuje gminy: Słońsk, Witnica, Kostrzyn nad Odrą i Górzyca. Krzyżują się tu dwie wielkie rzeki Odra i Warta. Lista gatunków, które pojawiają się w Parku, ma już około 280 pozycji. Część ptaków wybrało Park na miejsce składania jaj (ponad 170 gatunków). Dla wielu jest to bardzo ważny przystanek podczas corocznych jesiennych i wiosennych wędrówek. To właśnie tu mogą odpocząć i najeść się w drodze do i z „ciepłych krajów”. Część gatunków spędza w Parku zimę. Są też ssaki kopytne, wiele gatunków ryb i bezkręgowców. – Stale monitorujemy sytuację. Jest to niebezpieczeństwo dla wszystkich gatunków – mówi gość LCI.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego to siedem parków o bardzo różnej specyfice i położeniu. Podczas wakacji pracownicy zachęcają do odwiedzania szlaków turystycznych przez te tereny dla grup zorganizowanych i indywidualnie. Prężnie działają także ośrodki edukacyjne dla dzieci i młodzieży. – Wystarczy skontaktować się z nami i uzgodnić termin oraz liczbę osób. Organizujemy wycieczkę z przewodnikami i zajęcia dla dzieci – przypomina Agnieszka Szmatowicz, która pracuje w ośrodku edukacyjnym w Lipach. Więcej szczegółów na stronie parków krajobrazowych województwa lubuskiego.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania całego wywiadu:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content