Łukasz Porycki: – Centralizacja zarządzania rzekami wyszła Odrze bokiem (WIDEO)

Katastrofę ekologiczną na Odrze komentował wicemarszałek Łukasz Porycki
Cała Polska żyje katastrofą ekologiczną na Odrze. Nie milkną pytania i komentarze ws. ewentualnego sprawcy zanieczyszczenia rzeki. W magazynie prezentujemy sytuację na północy w powiecie słubickim. Gościem programu był wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.


Jak podkreśla to kolejny przykład opieszałości rządowych służb i smutna konsekwencja centralizacji zarządzania nad rzekami. – Służby państwowe już 27 lipca wiedziały o tej katastrofie. Opieszałość spowodowała, że to wędkarze musieli wyławiać te ryby. Samorząd województwa lubuskiego skierował pieniądze na środki ochrony osobistej. Wody Polskie mogły m.in. powstrzymać zrzuty zanieczyszczeń z firm, gdy był tak niski poziom Odry. Centralizacja wyszła nam bokiem. Mieliśmy kiedyś dwa zarządy melioracji w regionie. Działały szybko i sprawnie. Teraz Wody Polskie mają pięć zlewni, chwała temu, kto wie, gdzie się zgłosić załatwić decyzje wodno-prawne. Gdyby samorządom pozostawiono kompetencje w tej kwestii, nie byłoby problemu. Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych szybko wychwyciłyby problem, byłaby natychmiastowa reakcja marszałków i przekierowalibyśmy pieniądze na ten cel. Wody Polskie zareagowały za późno – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Tu pobiegasz!

W programie pokażemy relacje z pierwszych treningów na najnowocześniejszym stadionie lekkoatletycznym w regionie. Stadion w Gorzowie Wlkp. został wsparty środkami samorządowymi w kwocie 1 700 tysięcy złotych. Inwestycja była dofinansowania z programu rządowego i z budżetu miasta. – Ciesze się, że sportowcy mogą już korzystać z nowoczesnego stadionu, o to apelowali amatorzy i zawodowi lekkoatleci. Naszymi programami wspieramy zarówno te wielkie projekty, ale również te mniejsze w gminach, których nie stać na nową nawierzchnię boiska lub szatnię – mówi Łukasz Porycki

Rok szkolny tuż tuż

W magazynie o wsparciu uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach programów realizowanych przez samorząd województwa lubuskiego. Chodzi o Lubuskie Talenty i Lubuscy Zawodowcy. – Lubuskie Talenty to już czwarta edycja. W tym roku będzie nim objętych 263 uczniów szkół podstawowych. Podnieśliśmy trochę średnią ocen, ale dla naszych wybitnych uczniów to nie problem. Wszyscy, którzy w poprzednich latach składali wnioski, mogą się nadal ubiegać o wsparcie. Dokumenty można wypełniać w elektronicznym generatorze wniosków – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki i jak dodał w tym roku startuje nowy program dla uczniów szkół zawodowych. Lubuscy Zawodowcy to odpowiedź na apele szkół i rodziców, by uruchomić program stypendialny dla zawodówek. – Wsparciem objętych będzie 180 uczniów – przypomina Ł.Porycki

Co dalej z domem młynarza?

W magazynie również odpowiedź na pytanie, co dalej z Zagroda Młyńską w Bogdańcu. Jej remont odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Umowa z poprzednim wykonawcą została rozwiązana. Zarząd województwa czeka do końca sierpnia na oferty nowych firm i przekierował na dokończenie prac ponad dwa i pół miliona złotych z budżetu samorządu województwa lubuskiego. – Remont powinien się skończyć latem przyszłego roku – zapowiada gość magazynu.

W regionie zaglądamy również do Parku Miłości w Lubniewicach, który doczeka się rewitalizacja z funduszy europejskich. Na koniec zaproszenie właśnie do tej miejscowości na kolejny Lubuski Piknik Zdrowia.

Zapraszamy do obejrzenia programu!

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content