Słodko w skansenie, czyli Święto Miodu w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli

Tak niegdyś "podbierano" miód z barci. Fot. Muzeum Ochla
W niedzielę w Muzeum Etnograficznym w Ochli odbyło się Święto Miodu. To wydarzenie poświęcone lubuskiemu pszczelarstwu oraz kulturze ludowej związanej z produkcją miodu. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Podczas niedzielnego (20 sierpnia 2022 r.) Święta Miodu, w skansenie można było obejrzeć pokaz bartnictwa, czyli chowu pszczół w pniach drzew. To dawna forma pszczelarstwa, która jest częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego uznaną przez UNESCO. Podejmowane są próby jej reaktywacji.

Fot. Muzeum w Ochl;i

W Ochli można było zobaczyć także, jak wygląda odwirowywanie miodu z plastrów, dowiedzieć się, jak zbudować hotel dla pszczół we własnym ogrodzie i nauczyć się robić świece z wosku pszczelego. Były również warsztaty kulinarne – pieczenie chleba i bułek na miodzie czy przygotowywanie pierożków miodowych.

Na jarmarku na terenie skansenu była okazja, aby zakupić nie tylko miód czy inne produkty pszczele (np. pyłek kwiatowych), ale i produkty regionalne.

Do obejrzenia były również muzealne ekspozycje – „Pszczelarski zakątek”, czyli wystawa sprzętu pszczelarskiego ze zbiorów Muzeum Etnograficznego oraz wystawa „Świat dziecka” prezentująca zabawki, również ze zbiorów skansenu.

Fot. Muzeum w Ochli

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content