Co dalej z unikatowym skansenem? Będzie nowy wykonawca

Elewacja zewnętrzna skansenu i dach są już skończone
Zarząd województwa lubuskiego znalazł w budżecie dodatkowe 2 mln 650 tysięcy złotych na dokończenie prac w Zagrodzie Młyńskiej w Bogdańcu. Poprzedniego wykonawcę przerosły koszty inwestycji w związku z inflacją. – Taką sytuację mieliśmy we wszystkich trzech obecnie realizowanych projektach w instytucjach kultury. Dołożymy brakującą kwotę, by zakończyć projekty w przyszłym roku – mówi wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.
Na budowie cisza

Poprzedni wykonawca pozostawił po sobie wykonaną zewnętrzną elewację, dach, rozpoczął już tynki w środku. – Większość tych prac została wykonana, brakująca kwota zostanie przekazana na resztę prac budowlanych. Długo szukaliśmy tych środków w budżecie, ale udało się. Liczymy, że otwarcie Zagrody Młyńskiej nastąpi w drugiej połowie 2023 roku. Musimy bowiem rozliczyć się z wydatkowania środków w ramach mijającej perspektywy finansowej – mówi wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki. – Jest ogłoszony przetarg. Na oferty firm czekamy do końca sierpnia. Kiedy tylko skończą się prace budowlane będziemy mogli wejść z aranżacją wnętrze i przestrzeni wystawienniczej. Nie tylko odrestaurujemy zabytki młyna, ale również dzięki urządzeniom multimedialnym będzie można zobaczyć jak wyglądała praca młynarza. Będzie sporo ciekawostek dla dzieci i warsztaty – mówi Ewa Pawlak dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

Zabytkowe ciekawostki

W zabytkowym młynie będą wystawy stałe, warsztaty, część multimedialna. Do tej pory z powody stanu budynku wykorzystywane tylko 1/4 wnętrza dla zwiedzających. To ma się zmienić. – Będzie można ty zobaczyć zabytkowe urządzenia do przemiału zboża, śrutowniki, mielniki. Także domowe urządzenia jak żarna, stępy. Z ciekawostek zamierzamy Państwu pokazać także narzędzia rolnicze, jak sztuczna wylęgarnia jaj kurzych i bażancich z początku XX wieku czy np. maszynę porodową dla krów. Takie nowiki wymyślali chłopi już na początku XX wieku – mówi etnograf Mirosław Pecuch z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

Zabytkowe urządzenia we wnętrzach będą odrestaurowane.

Zagroda Młyńska w Bogdańcu jest obiektem o dużym znaczeniu kulturalnym i turystycznym dla regionu lubuskiego. Jest jednym z nielicznych skansenów w woj. lubuskim prezentującym kulturę i technikę wiejską. Na jej terenie znajdują się: zabytkowy budynek młyński, budynek gospodarczy oraz tzw. kuźnia. Budynek główny został wpisany do rejestru zabytków. To najbardziej unikatowy zabytek w Gminie Bogdaniec. Natomiast pozostałe dwa obiekty do gminnej ewidencji zabytków.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Kompleksowy remont, konserwacja i renowacja zabytków oraz modernizacja wystaw stałych w Zagrodzie Młyńskiej w Bogdańcu” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 Oś Priorytetowa 4 Środowisko i kultura Działanie 4.4 Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego oraz środków Województwa Lubuskiego. Pierwotna wartość projektu to prawie 9 mln zł.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content