Wschodnia Strona Regionu. W tym roku wojewódzki festiwal miał szczególny wymiar

W Zespole Czerwona Kalina wszyscy są narodowości ukraińskiej
21 sierpnia w ramach Cyklu „Dobry Wieczór Gorzów” odbyła się IV edycja Wojewódzkiego Festiwalu Różnorodności „Wschodnia Strona Regionu 2022”. W tym roku nie zabrakło mocnych bałkańskich brzmień, przyprawionych nutą cygańską. Festiwal to barwna, muzyczna podróż przez: Polskę, Ukrainę, Rumunię, Serbię, Bułgarię, Macedonię, Albanię i Czarnogórę, którą można określić jako Transkarpatia. Współpraca polsko – ukraińska w obliczu wojny nabrała szczególnego znaczenia.

Festiwal rozpoczął się spektaklem teatralnym dla dzieci polskich i ukraińskich pod tytułem „Cyrk Przyjechał” oraz występami artystycznymi najmłodszych (mała scena). KONCERT FINAŁOWY odbył się o godzinie 19:00. Wystąpili: Kapela Karpati (POLSKA/Zakopane), Zespół Barwinok (UKRAINA/Kowel), Vasiliy Zhadan (UKRAINA/Sumy), Angelo Ciureja & Zespół Romano Drom (POLSKA/ Wałbrzych), Zespół Wokalno – Taneczny „Czerwona Kalina” (POLSKA/ Gorzów Wielkopolski). Gwiazda Wieczoru: Zespół LUIKU (UKRAINA/KIJÓW).

  1. KAPELA KARPATI/Zakopane/Polska. Trio przyjaciół, które swoją grą i śpiewem porusza serca. W grze zespołu słychać ducha Karpat – Bałkanów, Słowacji, Ukrainy i Polski. Ich wizytówką są oryginalne aranżacje – wielogłosowy śpiew, brawurowe sola i wielka energia płynąca z instrumentów. Koncerty Kapeli Karpati to muzyczne uczty dla miłośników muzyki folkowej. Ogromne doświadczenie sceniczne każdego członka zespołu przekłada się na najwyższy poziom wykonawczy. W 2019 roku znaleźli się w półfinale Programu Mam Talent TVN. Skład zespołu: Joanna Gruszka – śpiew, skrzypce, Józef Gruszka – śpiew, kontrabas, Mateusz Doniec –akordeon.
  2. LUIKU/Kijów/Ukraina. Oryginalny i niezwykle energetyczny projekt muzyczny z Ukrainy. Pomysłodawcą i liderem projektu jest Dmytro Cyperdiuk – zasłużony artysta Ukrainy, znany autor piosenek i producent muzyczny, reżyser, scenograf, visual director. Stylistycznie projekt można określić jako gorący „cygańsko-ukraiński dance” – WORLD MUSIC. W swoich piosenkach LUIKU mistrzowsko miksuje ukraińskie, bałkańskie, tureckie, polskie, rumuńskie, węgierskie melodie. Dmytro określa swój styl słowem „transkarpatia”. Pierwszy album LUIKU „Jeger Majster” znalazł się w Top-10 ukraińskich płyt 2015 roku. Skład zespołu: Dmytro Cyperdiuk – wokal, Dimka JR – akordeon, Dmytro Khoroshun – Electro Percussion, bass-drum, Roman Dubonos – trąbka, Max Boiko – puzon, Alina Savchuk, Vita Kostyna – chórki.
  3. ZESPÓŁ BARWINOK/Kowel/Ukraina. Młodzieżowy zespół taneczny działający przy studenckim Domu Kultury w mieście Kowel (uniwersytet im. Iwana Franki) na Ukrainie. Mają na swoim koncie dziesiątki nagród, wyróżnień i występów. Zespół powstał w 1973 roku w Domu Pionierów i Uczniów – obecnie Pałacu Młodzieży Studenckiej. Zespół uczy sztuki choreografii ludowej 300 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. W repertuarze grupy znajduje się ponad 40 numerów tanecznych, wśród których największe sukcesy odnoszą tańce rodzime Polesia. Zespół przyjeżdża do Gorzowa Wielkopolskiego w ramach Polsko – Ukraińskiej Wymiany Młodzieży, finansowanej ze środków Narodowego Centrum Kultury.
  4. ANEGELO CIUREJA & ZESPÓŁ ROMANO DROM/Wałbrzych/Polska. Lider zespołu Angelo Ciureja jest pierwszym Romem w Polsce wykonującym śpiew klasyczny. Od 2013 do 2018 otrzymywał stypendium Ministra Administracji i Cyfryzacji dla uzdolnionej młodzieży romskiej w Polsce. Zespół „Romano Drom” jest organizatorem Festiwalu Muzyki i Kultury Romskiej, który w roku 2022 odbędzie się po raz trzeci. Festiwal finansowany ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zespół Romano Drom to zespół składający się z rodziny i przyjaciół, a silne więzi między jego członkami są źródłem wysokiej jakości ich występów scenicznych. Tancerki zespołu prezentują klasyczny taniec romski.
  5. ZESPÓŁ TANECZNO – WOKALNY „CZERWONA KALINA”/Gorzów Wielkopolski/Polska. Pierwszy i jedyny w województwie lubuskim ukraiński zespół ludowy założony przy ukraińskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Art. Show”. Zespół powstał w roku 2019 przy okazji organizacji II edycji Wojewódzkiego Festiwalu Różnorodności „Wschodnia Strona Regionu”, w latach 2020 i 2021 był jego współorganizatorem i gospodarzem. W 2021 r. sekcja taneczna Zespołu została laureatem Finału Wojewódzkiego Lubuskiej Gali Tanecznej PRO ARTE 2021. Wszyscy członkowie Zespołu są narodowości ukraińskiej bądź białoruskiej.
  6. VASILIY ZHADAN/Sumy/Ukraina. Artysta pochodzący z Partnerskiego Miasta Sumy, jego repertuar stanowią liryczne ballady, skoczne ukraińskie pieśni ludowe i standardy muzyki cygańskiej. Kilkakrotnie reprezentował Ukrainę podczas Festiwalu Muzyki i Kultury Romów w Ciechocinku. Był uczestnikiem 2 sezonu ukraińskiej edycji The Voice of Ukraine. Zhadan ma fantastyczny kontakt z publicznością, jego występy to eksplozja emocji; od łez po śpiewy i tańce pod sceną. Był gwiazdą pierwszej edycji Wojewódzkiego Festiwalu Różnorodności „Wschodnia Strona Regionu 2019”.
    Projekt był realizowany przez Lubuskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Rozwój” w Gorzowie Wielkopolskim w partnerstwie z Zespołem Taneczno – Wokalnym „Czerwona Kalina” oraz Związkiem Ukraińców w Polsce oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Był finansowany z budżetu Marszałka Województwa Lubuskiego, Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Narodowego Centrum Kultury. Festiwal został objęty patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content