Składamy hołd uchodźcom z Ukrainy i wszystkim Polakom wrażliwym na ich cierpienie 🇺🇦 🇵🇱 (REPORTAŻ WIDEO)

Ukraińcy przyjęli Deklarację Niepodległości 24 sierpnia 1991 r. Dziś muszą walczyć o tę niepodległość po stronie Wolnego Świata. Fot. Michał Iwanowski/LCI
Ukraińcom życzymy wytrwałości w walce po stronie Wolnego Świata i szybkiego zwycięstwa. Prezentujemy poruszający reportaż autorstwa Kacpra Kubiaka o prawdziwych bohaterach: uchodźcach wojennych i tych, którzy im pomagali – wolontariuszach i aktywistach organizacji pomocowych, ale także zwykłych Polakach, kierujących się odruchem serca, a nie kalkulacją polityczną.

🇺🇦 Reportaż pokazuje działanie centrum pomocowego, które naprędce zorganizowane zostało w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego z inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak. Wolontariusze podkreślają, że w początkowej fazie kryzysu uchodźczego, musieli sami borykać się z trudnościami, pozostawieni sami sobie przez rząd i jego instytucje.

🇺🇦 Jedna z bohaterek reportażu mówi o nieocenionym znaczeniu przyjaznych sojuszy międzynarodowych, w jakich funkcjonuje od ponad 20 lat Polska – Unii Europejskiej 🇪🇺 i NATO. Zwłaszcza, że są to sojusze pomiędzy krajami takimi jak Niemcy, Francja i Polska, które zaledwie 80 lat temu toczyły ze sobą okrutną wojnę. Przykład agresji Rosji na Ukrainę pokazuje, że bez tych przyjaznych sojuszy, Polska byłaby tak samo zagrożona jak dziś Ukraina. Każdy, kto dziś kwestionuje i podważa te sojusze, ten źle życzy Polsce i jej bezpieczeństwu.

🇺🇦 Mottem reportażu są słowa Abrahama Lincolna, który powiedział, że nie ma nic dobrego w wojnie, poza jej końcem. To prawda. Ale przykład wojny na Ukrainie pokazuje jeszcze jedno: że dzięki tej wojnie, Polacy stali się lepsi. Otworzyli swe serca i pokazali niezmierzone pokłady wrażliwości na ludzie cierpienie.

🇺🇦 Reportaż jest hołdem złożonym wszystkim wrażliwym na ludzkie cierpienie.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content