Pierwsze warsztaty w CEZiB tuż tuż (WIDEO)

Warsztaty samochodowe są duże, jasne i nowoczesne.
Sprawdzamy co dzieje się w Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wlkp. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia tam zajęć sportowych i warsztatowych. Dla uczniów udostępnione zostaną: nowo wybudowana hala sportowa i nowoczesne warsztaty. To największa inwestycja w regionie w ramach projektu modernizacji szkolnictwa zawodowego z Funduszy Europejskich.

Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu (CEZiB) ma powstać po połączeniu i przeniesieniu dotychczas działających szkół: Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. Dodatkowo utworzone zostanie Centrum Poradnictwa Zawodowego i Informacji Zawodowej, Centrum Współpracy z Pracodawcami i Inwestorami. Powstanie nowa szkoła dla prawie tysiąca uczniów, nowoczesna, z dobrze wyposażonymi pracowniami i warsztatami. – Od września ruszą tu zajęcia warsztatowe i sportowe dla wszystkich naszych uczniów. Przynajmniej jeden dzień w tygodniu będą je odbywali tu na miejscu. Warsztaty będą się odbywały w nowoczesnych, jasnych salach. Będzie nowa spawalnia z symulatorem spawania, sala mechaniczna, samochodowa z trzema liniami diagnostycznymi – mówi Magdalena Łabuza dyrektor CEZiB w Gorzowie Wlkp.

-Czekamy na ten obiekt z utęsknieniem, bo będą tam odbywali warsztaty nasi uczniowie. Cała szkoła branżowa i część technikum – mówi Stanisław Jodko, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp.


W poszpitalnym obiekcie przy ul. Warszawskiej powstanie kompleks dydaktyczny o łącznej powierzchni 7.7 tys. m kw. Generalnym wykonawcą jest firma Mirbud, a koszt inwestycji wynosi 104 mln zł.
Na odrestaurowanie zabytkowych poszpitalnych obiektów trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Na razie zyskały już częściowo nową elewację. Budzi sporo kontrowersji mieszkańców, ale była konsultowana z konserwatorem zabytków i jak słyszeliśmy jest najbardziej zbliżona do tej pierwotnej.

Województwo Lubuskie realizuje jeden z największych projektów wsparcia szkolnictwa zawodowego w Polsce ze środków UE za ponad 170 mln zł. W Warszawie wicemarszałek Łukasz Porycki spotkał się z przedstawicielami województwa mazowieckiego, które realizuje podobny projekt.
W ramach dofinansowania przeznaczono duże środki na atrakcyjne kursy, szkolenia, staże i praktyki dla uczniów oraz nauczycieli szkół branżowych. W nowej perspektywie finansowej planowana jest kontynuacja podnoszenia kompetencji uczniów i nauczycieli w szkołach zawodowych.

Głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia uczniów szkół i placówek oświatowych kształcenia zawodowego. W ramach projektu realizowane są trzy typy działań wspierające kształcenie zawodowe, tj.

I. Podniesienie jakości kształcenia i szkolenia zawodowego, w tym rozwój współpracy szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym,
II. Tworzenie i rozwój ukierunkowanych branżowo centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz tworzenie innych zespołów realizujących zadania zbieżne z zadaniami CKZiU
III. Rozwój doradztwa edukacyjno – zawodowego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content