“Baszert, czyli przeznaczenie (WIDEO)

Monodram "Baszert. Dziewczyna z Nowolipek"
Owacjami na stojąco zakończył się pokaz zrealizowanego w ramach programu OFF Polska monodramu pt. “Baszert. Dziewczyna z Nowolipek”, który na deskach gorzowskiego Teatru im. J. Osterwy zaprezentowała Karolina Miłkowska-Prorok. Premierę spektaklu o przedwojennych Nowolipkach oglądał wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Nova w Łośnie (gmina Kłodawa) we współpracy z gorzowskim teatrem zaprosiło widzów na premierowy pokaz monodramu pt. „Baszert. Dziewczyna z Nowolipek” w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej – Prorok. Inspiracją do stworzenia tej historii, której autorem jest Iwona Kusiak (przy współpracy Aleksandry Engler-Malinowskiej), były prawdziwe losy Idy Schmidt-Chait z domu Rosenberg. Ida (rocznik 31′) mieszka niedaleko Baltimore w USA, ale… pojawi się także w spektaklu.

Opowieść o przeznaczeniu

Aktorka wciela się w dwie kobiety, Olę i Idę, które wbrew historii, wbrew pochodzeniu, poprzez odmęty czasu i oceanu, połączył los… i adres na warszawskich Nowolipkach, gdzie w 1942 roku zakopano dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, tzw. Archiwum Ringelbluma.  

Czasy współczesne. Urodzona 35 lat po wojnie Ola, która zajmowała się koordynacją działań na rzecz wybudowania na Nowolipkach Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma w Warszawie, odkrywa także inny, cenny zbiór i swój własny skarb – osobiste archiwum pamięci inspirowane życiem Idy z domu Rosenberg, mieszkającej przed wojną przy Nowolipkach 68.  Właśnie tam, gdzie zakopano ten „skarb”,  wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Mała Ida nie miała pojęcia, co skrywało miejsce, gdzie bawiła się z rówieśnikami, a wiele lat po zakończeniu wojny Ola z okien swojego domu patrzyła na to samo miejsce.  Ola powoli przeistacza się w Idę, aby przywołać jej wspomnienia do życia. Ida będzie jej duchowym przewodnikiem po świecie, którego dawno nie ma.  

Co skrywa to drugie „archiwum”, w którym mała Ida przechowywała wspomnienia o ludziach i miejscach? Co się wydarzyło pod szczęśliwym adresem, na Nowolipkach 68? Spektakl jest hołdem dla tych, których zabrała ze sobą wojna, ale żyją nadal w Archiwum Pamięci. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tej Listy Nieobecności dalej, z pokolenia na pokolenie, aby nigdy nie została zapomniana.

Karolina Miłkowska-Prorok

Wśród realizatorów spektaklu są nie tylko lubuscy artyści, ale także m.in. włoska reżyserka Daria Anfelii.

OFF Polska

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Teatr im. Juliusza
Osterwy w Gorzowie Wlkp., a realizacja wydarzenia objęta jest Honorowym
Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak
oraz
Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Poruszającą podróż wypełnioną nostalgicznymi pieśniami można będzie jeszcze zobaczyć:

  •  31 sierpnia br. w Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie
  • 12 września br. o godz. 11.00 w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
  • 14 września br. o godz. 18.00 w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze
  • 18 września br. o godz. 18.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content