Samorząd województwa chce połączyć siły z Koalicją Ratujmy Rzeki

Pięć osób przy stole
Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z przedstawicielami Koalicji Ratujmy Rzeki Fot. Marek Pych
Marszałek Elżbieta Anna Polak zaproponowała aktywistom z Koalicji Ratujmy Rzeki włączenie się do prac zespołu eksperckiego ds. programu ratunkowego dla Odry. – Chcemy, by zespół jak najszybciej zaczął pracę – zaznaczyła.

Koalicja Ratujmy Rzeki to 51 organizacji pozarządowych, które zajmują się ochroną przyrody w Polsce, m.in. WWF, Klub Przyrodników (działa w Lubuskiem), Fundacja Greenmind, Green Peace czy krośnieńskie Stowarzyszenie 515 km Odry. Tworzą je aktywiści i ekolodzy zaangażowani w obronę rzek, którzy działają oddolnie.

Potrzebna jest diagnoza ekosystemu Odry

Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się w czwartek (25 sierpnia) z Magdą Bobryk (515 km Odry), Ewą Drewaniak (Klub Przyrodników), Jackiem Engelem (Greenmind) i Michałem Zygmuntem. Przedstawiła działania urzędu marszałkowskiego, jakie zostały podjęte od momentu wykrycia katastrofy ekologicznej w Odrze. Zaprezentowała m.in. porozumienie czterech marszałków Polski zachodniej ws. powołania zespołu eksperckiego, który będzie pracował nad programem ratunkowym dla Odry (pisaliśmy o tym TUTAJ).

– Wspólną intencją marszałków jest współpraca z organizacjami pozarządowymi. Chcemy, by zespół jak najszybciej zaczął pracę. Najpierw potrzebna jest nam diagnoza ekosystemu Odry, dlatego w zespole będą pracować naukowcy z naszych uczelni: Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego czy Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia – podkreśliła marszałek Polak.

– Już robimy monitoring i zbieramy dane dotyczące skażenia Odry. Dlatego chętnie włączymy się w prace zespołu – przyznał Jacek Engel.

Potrzebna jest szybka i skuteczna kampania edukacyjna

Aktywiści przekazali marszałek Polak stanowisko Koalicji Ratujmy Rzeki. Najważniejszy postulat to wstrzymanie wszystkich prac w Odrze, które mogą pogorszyć jej sytuację.

– Rtęć jest w osadach dennych. Prace powodują jej wzruszanie i dotruwanie rzeki – argumentował Jacek Engel.

Kolejne postulaty dotyczą diagnozy Odry, stałego monitoringu rzeki oraz reorganizacji systemu ochrony środowiska w Polsce i m.in. powołania policji środowiskowej.

– Odra jest rzeką czesko-polsko-niemiecką, więc potrzebny jest nam międzynarodowy zespół ekspercki. Warto też skorzystać z doświadczenia krajów, które już miały styczność z taką katastrofą – wskazał Jacek Engel.

Michał Zygmunt zwracał też uwagę, że potrzebna jest szybka i skuteczna kampania edukacyjna wśród społeczeństwa. – Trzeba opowiadać, co się stało i co się teraz dzieje z rzeką. Czeka nas długa podróż z Odrą – zaznaczył.

Aktywiści przekazali także, że część ryb ocalała, uciekając np. do Warty. Ale odnotowali wyginięcie zwierząt skrzelodysznych – małży i ślimaków.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content