Trzeba było chwilę odstać w kolejce na wielki dmuchaniec i do biegów dla gorzowskiej kardiochirugii – takie było zainteresowanie. W niedzielę w gorzowskim Parku Róż odbył się Rodzinny piknik Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. To część polsko-niemieckiego projektu unijnego, który stawia na współpracę gorzowskiej lecznicy i Szpitala Märkisch-Oderland w niemieckim Strausbergu.
Joga z fizjoterapeutą
Można było skonsultować stan zdrowia w strefie diagnostyki i porad. – Często nie zdajemy sobie sprawy, że proste ćwiczenia mogą zapobiegać kontuzjom czy uśmierzać ból – mówi Beata Spychała, fizjoterapeutka z działu rehabilitacji gorzowskiego szpitala. W niedzielę specjalistka była do dyspozycji uczestników pikniku. Oprócz niej także ratownicy medyczni, pielęgniarka i dietetyk. – Jestem zainteresowana pierwszą pomocą medyczną. Opiekuję się starszym mężem. Jest po wylewie. – mówi Pani Irena Stawczyk z Gorzowa, która spotkaliśmy na pikniku.
W strefie chillout będzie można było złapać oddech, wziąć udział w zajęciach plenerowej jogi, skorzystać z dobrodziejstw komory hiperbarycznej czy podać się drenażowi limfatycznemu, oczywiście pod kontrolą specjalistów. Wreszcie strefa atrakcji dla dzieci, a w niej ukochane przez pociechy wielkie dmuchańce, animacje z baniek mydlanych, malowanie twarzy i inne zabawy. Ze sportowych konkurencji korzystały całe rodziny!
Na scenie można było zobaczyć pokazy sportowe, zumbę i wziąć udział w konkursach rodzinnych. Ważnym punktem piknikowego programu był Bieg dla Kardiochirurgii.
Bieg dla serca i kardiochirurgii
Warto przypomnieć, że gorzowski szpital już ponad rok stara się o kontrakt dla oddziału. W akcję na rzecz kardiochirurgii zaangażowało się ponad 12 tys. osób, podpisując petycję. – Piknik będzie okazją, żeby wszystkim podziękować i przypomnieć, że nasza walka trwa. Cieszymy się, że są Państwo z nami. To znaczy, że zdrowie leży wam na sercu – mówił podczas rozpoczęci pikniku Robert Surowiec, wiceprezes szpitala.
Właśnie w ramach wsparcia dla starań o oddział, ale przede wszystkim w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, będzie można wziąć udział w biegu. Na pamiątkowy medal zasłużył każdy, kto chociaż raz okrąży staw w parku. W dodatku – techniką dowolną. Chodzi o to, żeby przekonać się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ ruch to najlepsza „pigułka” na zdrowie. W pikniku uczestniczyło wiele ukraińskich rodzin.
Bieg odbył się w trzech turach: o 13.00, 14.00 i 15.00. Chętni zapisywali się już na godzinę przed. Po każdej turze wśród uczestników zostały rozlosowane vouchery na kompleksowe badania w szpitalnym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej.
Piknik Zdrowia to pierwsza z dwóch plenerowych imprez, jakie zaplanował szpital. Kolejna odbędzie się we wrześniu na placu przy lecznicy. Obie są częścią projektu „Transgraniczna Opieka Medyczna/Grenzübergreifende medizinische Versorgung”, dofinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VA Brandenburgia-Polska 2014-2020.
Przypomnijmy. Urząd Marszałkowski Województw Lubuskiego od kilku lat realizuje projekt Lubuskich Pikników Zdrowia i Profilaktyki, które odbywają się w dużych miastach i małych miejscowości regionu lubuskiego.
Fot. LCI
#UEpomaga #UEwspiera #UEdlaPL