Gazeta Wyborcza: Radna wojewódzka w obronie córki poczętej metodą in vitro

Archiwum prywatne radnej Anny Synowec. Fot. Beata Klepaczewska-Wojas
Anna Synowiec i Jerzy Synowiec, radna wojewódzka i radny miejski, społecznicy i znani gorzowscy adwokaci, rodzice 5-letniej Helenki, żądają wycofania podręcznika HIT, bo stygmatyzuje ich córkę i inne dzieci poczęte metodą in vitro. – Słowa są nieprzypadkowe i służą ideologii wykluczania – mówią. Są zdecydowani stanąć przed sądem w obronie dzieci – pisze redaktor Maja Sałwacka w Gazecie Wyborczej. Upubliczniają swoją historię, by bronić rodzin.

Ja przypomina gazeta od dwóch tygodni trwa burza wokół podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Prof. Wojciech Roszkowski rozpisuje się w nim o „hodowaniu dzieci” i ostrzega, że wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender XXI wiek przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. „Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju „produkcję”?” – pyta w podręczniku Roszkowski.

Anna Synowiec, cywilistka, radna sejmiku: – Wszystko. Rząd PiS przyzwyczaił nas do tego, że mamy czuć się gorzej, bo zdecydowaliśmy się mieć dziecko poczęte metodą in vitro, ale wytykanie nas w podręczniku szkolnym boli podwójnie. Martwi nas, jaki wpływ te słowa będą miały na dzieci, które tak zostały poczęte. Zastanawiamy się, jak zareaguje na nie Helenka, jeśli podręcznik trafi kiedyś w jej ręce. Chcemy jej oszczędzić bólu i zrobić wszystko, by książka nie była używana w szkołach, bo zawiera tezy nieprawdziwe, krzywdzące, ale też wykluczające. Słowa są nieprzypadkowe i służą ideologii wykluczania.

Jerzy Synowiec, karnista, radny Gorzowa: – Żyjemy od paru lat w przestrzeni, gdzie chamstwo, wyzwiska, wykluczanie są na porządku dziennym. I sądy zaczynają traktować je jako coś zwykłego. Tylko w szczególnych przypadkach zapadają wyroki skazujące. Dla nas ta sprawa jest szczególna. Łamie konstytucję. Piętnuje dzieci i łamie równość obywateli.

Maja Sałwacka Gazeta Wyborcza: O tym, że Helenka jest dzieckiem poczętym metodą in vitro opowiedziała pani na sesji sejmiku, przekonując, że warto pomóc rodzinom w finansowaniu procedury. Wahaliście się? (…)

Anna Synowiec: – Widzę, ile zrobiła dla in vitro Małgorzata Rozenek, która kilkanaście lat temu przyznała, że korzystała z metody, a mówiła to, kiedy był to temat tabu. Chciałam wesprzeć Lubuszanki. To ujawnianie sfery osobistej, którą chce się zachować dla siebie, ale ja w tej sytuacji chce dać innym odwagę i przykład, nie mamy się czego wstydzić. Dla mnie skorzystanie z in vitro było czymś naturalnym, podobnie jak korzystanie z dobrodziejstw współczesnej medycyny.

Były też przykre słowa.


Anna Synowiec: – Kiedyś rozmawiałam w kuluarach z politykiem PiS, mówił, że in vitro to nie metoda leczenia bezpłodności, tylko mechaniczne pozyskiwanie dzieci. Zabolało. Radził, by skorzystać z innych możliwości. Zapytałam: „Tylko jak? Skoro mam usunięte jajowody?”. Zamilkł… (…)

Więcej w serwisie gorzow.gazetawyborcza.pl w ramach bezpłatnego limitu

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content