Obchody 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 r.

Zdjęcia Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp.
We wtorek, 30 sierpnia mieszkańcy uczczą okrągłą rocznicę tych wydarzeń. 40 lat temu w centrum miasta demonstracja przerodziła się w starcia, zamieszki, bicie i aresztowania. Było pięć tysięcy ludzi…

O godzinie 15:00 do Gorzowa Wielkopolskiego przyjedzie Andrzej Duda. Prezydent weźmie udział w oficjalnych obchodach. Na skwerze Wydarzeń Gorzowskich 31 Sierpnia 1982 r. odsłonięta zostanie instalacja artystyczna upamiętniająca wydarzenia z tego dnia. Wprowadzony zostanie do obiegu znaczek pocztowy upamiętniający rocznicę. Instytut Pamięci Narodowej w związku z tym prezentuje okolicznościową wystawę.

W trakcie uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz województwa lubuskiego oraz przemian demokratycznych w Polsce.

Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.


31 sierpnia 1982 r. pięć tysięcy gorzowian na apel „Solidarności” przybyło pod katedrę, aby w ten sposób wyrazić swój protest wobec stanu wojennego. Demonstracja przerodziła się w trwające kilka godzin starcia i zamieszki. Według oficjalnych danych obrażenia odniosło 5 uczestników, 24 funkcjonariuszy sił porządkowych i 4 strażników. Uszkodzeniu uległo 14 pojazdów milicyjnych i 2 wozy strażackie. W wyniku zajść zatrzymano około 200 osób, z których 26 skazano przed Sądem Wojewódzkim w Gorzowie w trybie doraźnym, zaś ponad 100 osądziło kolegium do spraw wykroczeń.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content