Gorzów. Rocznica Sierpnia ’82. Prezydent RP wygwizdany podczas słów o wolności

Andrzej Duda mówił w Gorzowie Wlkp. o wolności i Solidarności.Marek Borawski Kancelaria Prezydenta RP
30 sierpnia mieszkańcy Gorzowa Wlkp. uczcili okrągłą rocznicę tych wydarzeń. 40 lat temu w centrum miasta demonstracja gorzowian przerodziła się w starcia, zamieszki, bicie i aresztowania. Było pięć tysięcy ludzi… Z okazji rocznicy do miasta przyjechał Prezydent RP Andrzej Duda. Gdy mówił o wolności, niepodległości i suwerenności w Polsce – został wygwizdany.

Na skwerze Wydarzeń Gorzowskich 31 Sierpnia 1982 r. odsłonięta została instalacja artystyczna upamiętniająca wydarzenia z tego dnia. Wprowadzony został do obiegu znaczek pocztowy upamiętniający rocznicę. Instytut Pamięci Narodowej w związku z tym zaprezentował okolicznościową wystawę.


W trakcie uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz województwa lubuskiego oraz przemian demokratycznych w Polsce.

Zdjęcia wizyty: Marek Borawski Kancelaria Prezydenta RP


Prezydent RP Andrzej Duda – Solidarność zwyciężyła i Solidarność jest tutaj dzisiaj z nami. Jest z nami w osobach bohaterów tamtych dni, ludzi Solidarności w pełni tego słowa znaczeniu, którzy stali tu, na tym placu pod gorzowską katedra przy białym krzyżu by pokazać, że mimo komunistyczne próby zniewolenia, są wolni. Solidarność jest dzisiaj symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski. Nie tylko dla nas tu w Gorzowie Wlkp. i w Rzeczpospolitej, ale jest symbolem na całym świecie (…) Gorzów pokazał tego dnia swoją niezłomność. MO i służby lekceważyły mieszkańców. Nagle zebrało się ich tysiące. Mimo groźby aresztowań. To, że dzisiaj można swobodnie protestować to jest wasze wielkie zwycięstwo, to że można dzisiaj swobodnie wyjść i powiedzieć „ Nie podobają mi się decyzje władz miejskich” „ Nie podobają mi się decyzje władz wojewódzkich, powiatowych, nie podobają mi się decyzje rządu, czy Prezydenta RP” to jest wasza wielka zasługa. O to walczyliście. To jest właśnie wolna Polska. (…)


Na te słowa zgromadzeni na spotkaniu społecznicy i członkowie Komitetu Obrony Demokracji wygwizdali Prezydenta RP. – Nasze prawa i wolność są ograniczane – podkreślali. Mieli ze sobą transparenty nawiązujące do mediów publicznych mówiące o łamaniu Konstytucji RP.

Gorzowska posłanka Krystyna Sibińska skomentowała na Facebooku:

“Dobry Pan. Tylko zganił. A mógł kazać użyć gazu wobec demonstrujących, jak kilka dni temu zdarzyło się w Inowrocławiu. (…) Pałki teleskopowe mogły pójść w ruch. Bo przecież skandal, że ludzie gwizdali, prawda?”

Wpis posłanki Krystyny Sibińskiej na Facebooku.
Zdjęcia: KOD Gorzów Wlkp.

Z kart historii


31 sierpnia 1982 r. pięć tysięcy gorzowian na apel „Solidarności” przybyło pod katedrę, aby w ten sposób wyrazić swój protest wobec stanu wojennego. Demonstracja przerodziła się w trwające kilka godzin starcia i zamieszki. Według oficjalnych danych obrażenia odniosło 5 uczestników, 24 funkcjonariuszy sił porządkowych i 4 strażników. Uszkodzeniu uległo 14 pojazdów milicyjnych i 2 wozy strażackie. W wyniku zajść zatrzymano około 200 osób, z których 26 skazano przed Sądem Wojewódzkim w Gorzowie w trybie doraźnym, zaś ponad 100 osądziło kolegium do spraw wykroczeń. Uczestników skazano na kilka lat więzienia komunistycznego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content