Spotkanie ws. Odry z udziałem Prezydenta RP

Spotkanie ws. Odry LUW Fot. Marek Borawski KPRP
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Gorzowie Wielkopolskim z przedstawicielami administracji państwowej oraz służb zaangażowanych w monitorowanie, badanie oraz akcję oczyszczania Odry.

– Dziś wiemy, że powodem tej katastrofy, śnięcia ryb jest tzw. złota alga, a ściślej toksyna, którą ta alga wydziela – mówił później Prezydent dziennikarzom. Zaznaczył, że udało się zatrzymać zjawisko na Odrze; postawiono zapory, żeby zatrzymać śnięte ryby; skażona toksyną woda zatrzymała się na wysokości Szczecina.

Andrzej Duda wskazywał, że trwa badanie ostatecznej przyczyny dlaczego doszło do emisji toksyny przez algi.

– Przeprowadzono badania, w których nie stwierdzono, aby toksyna odkładała się w rybach i skorupiakach. Toksyna nie jest szkodliwa dla ludzi. Nie było sytuacji, aby sama emisja tej toksyny była szkodliwa dla ludzi – zapewnił Prezydent. Dodał także, że nie nastąpiło skażenie wód podziemnych.

– Szkody są jednak olbrzymie, jeśli chodzi o faunę rzeki, która teraz będzie wymagała odbudowy – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział, że będą poszukiwane przyczyny, w którym momencie i w jakich warunkach nastąpiła emisja toksyny, aby na przyszłość wiedzieć w jakich warunkach może to potencjalnie nastąpić. – Zostanie stworzony system stałego 24–godzinnego monitoringu stanu wody – zaznaczył.

Prezydentowi podczas wizyty w Gorzowie Wielkopolskim towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik i Sekretarz Stanu Wojciech Kolarski.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content