Rekordowy zjazd cyklistów w Sulęcinie (ZDJĘCIA)

W czasie dwudniowego święta w Sulęcinie był amatorski wyścig szosowy, plenerowe miasteczko rowerowe z piknikiem, rowerowe turnieje sprawnościowe, rywalizacja na trasach zjazdu... Fot. LCI
Gmina po raz kolejny zorganizowała XXVI Międzynarodowy Zjazd Cyklistów Sulęcin 2022. Pomimo deszczowej pogody frekwencja dopisała. Takiego Zjazdu Cyklistów w Sulęcinie jeszcze nie było. Dwa lata pandemii sprawiły, że na starcie pojawiło się ponad 900 uczestników!

Do pokonywania trasy zapisało się ponad dwa razy więcej cyklistów niż w poprzednim roku.

Marcin Jabłoński: Swoim entuzjazmem rozpędzacie chmury

– Cieszę się, że nie przestraszyliście się nadchodzącego deszczu, a swoją postawą i entuzjazmem rozpędzacie chmury. Witam was i pozdrawiam w imieniu zarządu województwa lubuskiego oraz władz regionu. Ścieżki rowerowe i polityka rowerowa to jedne z priorytetów rozwoju województwa lubuskiego. W ubiegłym miesiącu na projekty związane z infrastrukturą rowerową wydaliśmy kolejne 6 mln zł. Stoimy u progu nowej perspektywy unijnej i mam nadzieję, że z pieniędzy pomocowych, które mamy dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej, będziemy mogli zbudować wiele tras rowerowych, na których także sulęcińscy rowerzyści będą mogli spędzać czas, dbając o swoje zdrowie oraz o klimat i ochronę środowiska – powiedział członek zarządu województwa Marcin Jabłoński, który po raz kolejny wziął udział w sulęcińskim zjeździe cyklistów. Tym razem wyjątkowo – bo z powodu kontuzji – nie na rowerze.

– Kiedyś mówiło się o Sulęcinie jako o rowerowej stolicy Polski. Dziś nie tak łatwo obronić tę pozycję, konkurencja jest coraz większa. Ale myślę, że jesteście państwo na dobrej drodze, by ten tytuł odzyskać, czego serdecznie wam wszystkim życzę – dodał Marcin Jabłoński, podkreślając także międzynarodowy charakter imprezy.

Dariusz Ejchart: Życzę dużo atrakcji i dobrej rowerowej zabawy

Sulęcińskie święto cyklistów odbywa się po raz 26., choć niektórzy twierdzą, że to już 28. wydarzenie. – Ale w ostatnich dwóch latach spotykaliśmy się w bardzo ograniczonym zakresie z uwagi na pandemię – wytłumaczył burmistrz Dariusz Ejchart, który podziękował Marcinowi Jabłońskiemu za wsparcie, a szczególnie za wybudowanie w gminie Sulęcin ścieżek i dróg rowerowych. Życzę Wam dużo atrakcji i żebyście spędzili ten czas na dobrej rowerowej zabawie – powiedział burmistrz Ejchart i uroczyście otworzył Międzynarodowy Zjazd Cyklistów.

W trakcie dwóch dni w gminie Sulęcin odbędzie się m.in. amatorski wyścig szosowy, plenerowe miasteczko rowerowe z piknikiem, rowerowe turnieje sprawnościowe oraz rywalizacja na trasach zjazdu. Organizatorzy przygotowali sześć tras: od przedszkolnej po takie, na które z pewnością wybiorą się wytrawni rowerzyści.

Setki kilometrów ścieżek rowerowych na Ziemi Lubuskiej

Region lubuski ma najwięcej dróg rowerowych w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca – to dane za 2020 rok, które 3 czerwca podał urząd statystyczny z okazji Światowego Dnia Roweru. Łączna długość ścieżek rowerowych wynosiła 714 km. Najwięcej kilometrów dróg dla jednośladów miały powiaty: zielonogórski (88 km), nowosolski (86 km) i gorzowski (80 km).

Samorząd województwa lubuskiego podejmuje wiele działań na rzecz rozwoju mobilności rowerowej i związanej z nią infrastruktury. W partnerstwie z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Szczecinie oraz Związkiem Turystycznym Seenland Oder-Spree e. V. z Bad Saarow realizuje projekt “ODRA VELO – ODER VELO…”, którego celem jest stworzenie bazy rozwoju sieci szlaków turystyki rowerowej na pograniczu polsko-niemieckim ze wskazaniem ścieżek regionalnych, przebiegających w powiatach i gminach oraz po terenach Lasów Państwowych, powiązanych z trasami rowerowymi w Niemczech i województwach ościennych, wdrożenie aplikacji mobilnej i portalu internetowego.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego powstał dokument “Polityka Rowerowa Województwa Lubuskiego 2030 – Program rozwoju mobilności rowerowej”, który m.in. będzie stanowił podstawę do kreowania i promowania ruchu rowerowego jako bezemisyjnego środka transportu.

Tekst Paweł Kozłowski, opracowała Katarzyna Kozińska, zdjęcia Daniel Szurka

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content