Prof. Robert Smoleński: Trzeba inwestować w energię jądrową (WIDEO)

Trzy elektrownie jądrowe mają powstać w Polsce. Pierwszy blok jądrowy mają nam postawić Amerykanie, a budowa może ruszyć w 2026 r. i zostać ukończona w 2033 r. Za drugi odpowiedzialni mają być Koreańczycy. Czy to realne scenariusze mając na uwadze fakt, że plany budowy jądrowej elektrowni w Polsce mają ponad 50 lat? Gościem LCI był prof. Robert Smoleński – dyrektor Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ.

-Uważam, że otwiera się teraz takie „okienko transferowe”, w którym możemy podjąć istotne dla naszego kraju decyzje. Wydaje mi się, że sytuacja geopolityczna, którą mamy obecnie, powoduje, że jesteśmy w stanie podjąć pewne kroki, albo zrealizować inwestycje, które będą bardzo mocno wspierały naszą gospodarkę w przyszłości. Bezapelacyjnie trzeba ten czas wykorzystać i połączyć forsowane przez wielu odnawialne źródła energii wraz z energią jądrową – mówił Smoleński w Rozmowie Dnia.

Dyrektor Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ zwracał uwagę, że trzeba zwyczajnie porównywać korzyści płynące z pozyskiwania energii jądrowej z tym, co daje nam obecnie węgiel.

-Tę dyskusję o energetyce atomowej należałoby rozpocząć od bardzo elementarnych, fizycznych porównań, pewnych wielkości, które pozwolą nam porównać dostępne technologie, czyli technologię związaną z rozpadem uranu – technologie atomowe, do technologii klasycznych, związanych ze spalaniem pewnych źródeł kopalnych np. węgla.

Smoleński na prostych, matematycznych wyliczeniach pokazuje, że wszystkie liczby stoją po stronie elektrowni atomowej.

-Jeżeli chodzi o podstawowe dane to rozpad atomu uranu daje nam energię równą 200 elektronowoltów, a dla porównania spalenie jednego atomu węgla daje nam 4 elektronowolty – czyli rozpad atomu uranu daje nam 50 milionów razy więcej energii – obrazowo przedstawiał naukowiec z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

I dodawał, że wszystkie argumenty „za” atomem oparte są na prostych analizach i tak naprawdę trudno jest doszukiwać się jakichkolwiek argumentów „przeciw”.

-Uran jest cięższym pierwiastkiem, więc można sobie porównać, że spalenie jednego kilograma węgla daje nam 25 milionów razy mniej energii niż rozszczepienia jednego kilograma uranu. To jest taka różnica, jak mniej więcej w wielkościach, które my znamy, czyli różnica między jedną sekundą, a jednym miesiącem. Te technologie pod względem energetycznym są wręcz nieporównywalne, to jest bardzo duża odległość – podkreślał Smoleński.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content