Nagrody kulturalne marszałka województwa już w rękach laureatów (WIDEO)

Laureaci nagród w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Fot. LCI
Znamy już nazwiska laureatów Nagród Kulturalnych Marszałka Województwa Lubuskiego i Złotego Dukata Lubuskiego. Powędrowały do osób zaangażowanych za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego i Złoty Dukat Lubuski są  przyznawane od 2009 roku.

-To dla mnie wieli zaszczyt, że jest tu z wami, w dniu święta kultury. Kultura to jest to, co zostaje, gdy wszystko zostaje zapomniane i tworzy wartości, dla których warto żyć. Zapewniam w imieniu samorządu województwa, że staramy się dbać o nasze dziedzictwo kulturowe. Mocno zainwestowaliśmy w nasze instytucje kultury. Jednak to nie mury i budynki tworzą wartości kultury, to ludzie i twórcy. Realizują swoją wielką misję i pasję. Sprawiają, że lubuskie ma duszę. To dzięki Wam tu jesteśmy. Dziękujemy za to, co robicie dla regionu lubuskiego. Żadne budynki i drogi nie mają takiego znaczenia, jak ludzie, którzy po nich chodzą – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak

Zapraszamy do materiału wideo (reszta artykułu pod materiałem wideo):

-W przyszłym roku będzie to jedna nagroda, nie będziemy jej rozbijać na dwie. To ponad 90 osób nagrodzonych przez województwo lubuskie od 2009 roku. Gratulujemy i dziękujemy za waszą pracę i pasję – mówił wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.

Nagrody Kulturalne Marszałka Województwa Lubuskiego  – do tej pory otrzymało je 43 osoby.

Doroczna Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego przyznawana jest twórcom i zespołom, pracownikom i społecznym animatorom kultury w formie nagród pieniężnych indywidualnych i zespołowych potwierdzonych statuetką i dyplomem za wybitne osiągnięcia  w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Złote Dukaty Lubuskie – do tej pory otrzymało je 44 osoby.

Doroczna nagroda za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu Złoty Dukat Lubuski zwana nagrodą honorową przyznawana jest osobom fizycznym, prawnym, a także innym podmiotom promującym oraz wspierającym finansowo działalność kulturalną w województwie lubuskim. Przyznanie nagrody potwierdza się dyplomem uznania i statuetką.

 Uprawnionymi do nominowania kandydatów są:

1) Marszałek Województwa Lubuskiego,

2) Komisja Sejmiku Województwa Lubuskiego właściwa do spraw kultury,

3) Wojewoda Lubuski,

4) szkoły wyższe,

5) jednostki samorządu terytorialnego,

6) stowarzyszenia i związki twórcze,

7) stowarzyszenia społeczno – kulturalne,

8) instytucje kultury.

Wnioski o przyznanie nagród i nagród honorowych rozpatruje Kapituła Nagród powołana przez Zarząd Województwa Lubuskiego, w następującym składzie:

1) przedstawiciel Zarządu Województwa Lubuskiego – przewodniczący,

2) przedstawiciel Komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego, właściwiej do spraw kultury – wiceprzewodniczący,

3) przedstawiciel środowisk twórczych – członek,

4) przedstawiciel środowisk artystycznych – członek,

5) przedstawiciel środowisk upowszechniania kultury – członek,

6) przedstawiciel środowisk ochrony dziedzictwa kulturowego – członek,

7) przedstawiciel organizacji pozarządowych działających w dziedzinie kultury – członek.

Laureaci nagród kulturalnych

1.Wiesław Pietruszak jest absolwentem matematyki na UAM w Poznaniu. Od 27 lat organizuje koncerty muzyki klasycznej, kładąc główny nacisk na promocję muzyki polskiej i rodzimych talentów. Od początku pracy nauczycielskiej organizował koncerty i spotkania literackie, za które został uhonorowany Brązowym Medalem „Gloria Artis”.

Wszystkie koncerty prowadzi eksponując dzieje polskiej kultury przypominając wybitnych polskich śpiewaków, pianistów, dyrygentów i skrzypków. Od początku pielęgnuje tradycje. Wiele koncertów poświęcił rocznicom Powstania Wielkopolskiego, Styczniowego i Powstania Warszawskiego. – To dla mnie wielkie wyróżnienie. Od lat prowadzę działalność kulturalną, cieszę się, że zwłaszcza to działanie związane z festiwalem w małych miejscowościach zostało wyróżnione – mówił Wiesław Pietruszak.

Za swoją działalność otrzymał następujące wyróżnienia:

• 2001 – Srebrny Krzyż Zasługi – za prace nad reformą oświaty i samorządu w roku 1998; Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – za prowadzenie przez 30 lat spotkań literackich „Spotkania w puszczy” dla czytelników dorosłych oraz dla młodzieży;

• 2005 – Nagroda Kulturalna Drezdenka za organizację Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku okazji X edycji;

• 2009 – „Medal Komisji Edukacji Narodowej” – za osiągnięcia w zakresie edukacji i promocję kultury polskiej wśród dzieci i młodzieży;

• 2015 – honorowa odznaka „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”.

2. Joanna Pisarewicz z Filharmonią Gorzowską jest związana od 2013 r. a od kwietnia 2021 r. zajmuje stanowisko dyrektora. Działalność Joanny Pisarewicz na gruncie kulturalnym Województwa Lubuskiego jest wyraźnie widoczna. Prowadzona przez nią Instytucja wciąż się rozwija, mimo problemów  związanych z ogólnym kryzysem i pandemią COVID-19. Stworzenie tak szerokiej oferty prospołecznej i edukacyjnej, dbałość o każdy szczegół na gruncie marketingu i promocji kultury w świecie świadczą o tym, jak doskonałym jest managerem. Wprowadzenie do repertuaru takich cykli koncertowych, jak choćby: „Pikniki Chopinowskie”, „Dobry Wieczór Gorzów”, „Muzyczne Raczkowanie”, czy „Akademia Muzyki”, sprawiły, że Filharmonia Gorzowska kojarzona jest jako miejsce przeznaczone dla wszystkich. Niekwestionowanym osiągnięciem o charakterze wojewódzkim, a nawet na skalę ogólnopolską – jest nawiązanie współpracy Filharmonii Gorzowskiej z Filharmonią Zielonogórską. Już w pierwszym roku współpracy zaowocowało to wspólnym cyklem koncertów o charakterze prospołecznym i edukacyjnym. Najważniejszymi projektami jest „Muzyczne Raczkowanie” dedykowane kobietom w ciąży i dzieciom do lat 4, a także „Akademia Muzyki” (nazywana w Zielonej Górze „Zielonogórską Akademią Muzyki”), która ma charakter koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Bardzo ważne jest to, że dzięki Jej inicjatywie Filharmonia Gorzowska przystąpiła do Festiwalu „Dni Muzyki nad Odrą”, co pozwoliło na rozszerzenie jego dotychczasowej formuły i przeobrażenie go w Festiwal „Klasyka bez Granic”. – Dziękuję za docenienie tej działalności, staramy się z naszymi działaniami trafiać do melomanów w różnym wieku. Robimy dodatkowe projekty, jak musicale z udziałem dzieci i młodzieży. Filharmonia sięga po klasykę i nie tylko – mówiła Joanna Pisarewicz.

3. Piotr Szubert  peudonim artystyczny Sinto Valentin. Kompozytor, skrzypek. Ukończył studia na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Krystyny Jureckiej. Podwójny stypendysta Ministra Kultury i ZAiKS – 2020. Zajął II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim FMF Young Talent Award Kraków 2019. Jest laureatem konkursów Regionalnych oraz Ogólnopolskich (Skrzypce Solo) i Międzynarodowych Orkiestr Symfonicznych. Koncertował w Polsce, Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpani jako Solista, Kameralista oraz w Orkiestrze Symfonicznej. Współpracował z wybitnymi muzykami, kompozytorami: Krzysztof Penderecki, Gavin Greenaway, Richard Bellis, Jerzy Maksymiuk, Krzesimir Dębski, Marina Jaszwili, Krystyna Jurecka, Konstanty Andrzej Kulka, Gary Marlowe, Patrick Lemmens, Nick Wollage, Andrzej Kacprzak.

ZŁOTY DUKAT LUBUSKI

  1. Alfred Siatecki

Polski prozaik, publicysta, reportażysta i autor słuchowisk. Debiutował w 1969 roku opowiadaniem publikowanymi w „Wiadomościach Zachodnich”. Był dziennikarzem „Gazety Lubuskiej” i dwutygodnika społeczno-kulturalnego „Nadodrze”. Od 1985 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagrodzony między innymi Lubuskim Wawrzynem Literackim i Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego. Niemal wszystko, co należy do twórczości literackiej i publicystycznej kandydata, ma charakter ogólnopolski i dotyczy jednocześnie historii i współczesności regionu lubuskiego. W trakcie spotkań z czytelnikami odbywanych w kraju i województwie lubuskim, a także w książkach i na łamach czasopism dowodzi, że to, co się działo i dzieje na ziemiach nad dolną Wartą i środkową Odrą jest dla ludzkości tak samo ważne, jak na przykład zwycięstwo pod Grunwaldem czy zawarcie unii z Litwą w Lublinie, że tu mieszkali, pracowali i tworzyli ludzie, których nazwiska na trwałe znalazły się w encyklopediach i leksykonach, że z regionem tak w czasach niemieckich, jak i polskich związali się wybitni uczeni i światowej rangi pisarze. Wśród nich nobliści, malarze, sportowcy czy politycy. W czasie studiów w Szczecinie założył Akademickie Koło Lubuszan i kierował jego zarządem. Głównym celem AKL było przekonywanie studentów kończących studia w  Szczecinie do podejmowania pracy w fabrykach, instytucjach i urzędach środkowego Nadodrza. Organizował konkurs na najlepszego studenta Lubuszanina Primo Optimorum Lubusiensum. – Ja żartuję sobie dziś, że to mi się po prostu należało. To duże wyróżnienie, ale ja od lat działam w obszarze społeczno – kulturalnym – mówi laureat nagrody.

  • Katarzyna Truszkiewicz

Katarzyna Truszkiewicz jest współwłaścicielem Ośrodka Wypoczynkowego TEMAR w Dąbiu i Kołatce, gdzie od 2020 roku rozpoczęła organizację Lubuskiego Lata Teatralnego, które w kolejnych edycjach przekształciło się w festiwal artystyczny prezentujący kabaret, operę i koncerty stand up, znany powszechnie jako Lubuskie Lato Kulturalne. W 2021 powołała Fundację Bawmy, której celem jest wpieranie rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Jako Prezes fundacji podejmuje się szeregu inicjatyw wspierających kreatywność, twórczość dzieci i młodzieży w ramach warsztatów kabaretowych. W 2022 roku w ramach Lubuskiego Lata Kultury przeprowadziła warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych, które zostały zakończone wspólnym koncertem na scenie w Dąbiu, oraz warsztaty gastronomiczne z udziałem Joanny Brodzik. Od wielu lat organizuje wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego.

Odbiorcami wszystkich projektów i wydarzeń artystycznych, w które zaangażowana była Pani Katarzyna Truszkiewicz są nie tylko mieszkańcy gminy Dąbie, czy gminy Bobrowice, ale całego regionu lubuskiego. „Lubuskie Lato Kulturalne” jak widzimy stało się wydarzeniem wojewódzkim, wpisującym się mocno w kalendarz imprez organizowanych na terenie województwa lubuskiego, będąc przy tym jednocześnie jego wizytówką. Występy znanych polskich wykonawców muzycznej sceny, artystów teatralnych, kabaretowych przyczyniło się do ogromnej popularności Lubuskiego Lata Kulturalnego, a wysoka jakość wydarzenia przyciąga wielu gości spoza naszego województwa.

  • Wojciech Brodziński

Inicjator powołania Centrum Aktywnego Seniora – Gmina Dąbie i Gmina Bobrowice.  Poseł – Senior Obywatelskiego Parlamentu Seniorów wszystkich kadencji. Przewodniczący Powiatowej Rady Seniorów wszystkich kadencji w Powiecie Krośnieńskim. Radny Senior Sejmiku Seniorów Województwa Lubuskiego. Przewodniczący Lubuskiej Delegatury  Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Ambasador Rzecznika Praw Obywatelskich Powiatu Krośnieńskiego. Inicjator powstania i długoletni Prezes UTW. Pan Wojciech Brodziński za swoje zaangażowanie odznaczony został: Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej 2018, Odznaką Zasłużony dla Województwa Lubuskiego 2017 r. Przez wiele lat poprzez swoją społeczną pracę aktywował różne środowiska województwa lubuskiego do działań społeczno-kulturalnych, m. in.: współorganizator Lubuskiego Lata Teatralnego 2020, 2021 i 2022, Lata z Książką – edycja 2020 i 2021. Moderował na wielu płaszczyznach szerokie spektrum społeczeństwa do aktywności na terenie województwa lubuskiego. Jego zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie, inicjowanie działań zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie. – Dla mnie najważniejsze jest, że słyszę słowo dziękuję od moich współpracowników, od innych ludzi. To duże wyróżnienie, ale ważniejsze jest, by mieć wdzięczność zwykłego człowieka – mówi Wojciech Brodziński.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content