W 2022 r. na trwającą pandemię koronawirusa nałożyła się wojna na Ukrainie oraz towarzyszące jej kryzysy gospodarczo-energetyczne. W takiej rzeczywistości przyszło działać lubuskim samorządom. Zdaniem urzędu marszałkowskiego czas nie był łatwy, ale wiele inwestycji udało się zrealizować np. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze.
Zdrowie na pierwszym miejscu
Marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła podczas konferencji prasowej o sytuacji w lubuskiej ochronie zdrowia, jaka miała miejsce w 2022 r. – W ramach NFZ brakuje pieniędzy na poprawę dostępności leczenia i sprzęt wysokospecjalistyczny. Samorząd województwa przeznacza na te cele coraz więcej środków. W ubiegłym roku tylko z budżetu województwa przekazaliśmy 80 mln zł – mówiła marszałek.
Dzięki tym pieniądzom oraz wsparciu z Unii Europejskiej udało się zakończyć termomodernizację szpitala w Torzymiu oraz Ciborzu. Bezsprzecznie najważniejszą inwestycją było jednak Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Oficjalnie rozpoczęło swoją pracę w grudniu i od tego czasu obsługuje małych pacjentów oraz ich mamy. – Powstały nowe bloki operacyjne, jedyny w województwie oddział intensywnej terapii dla dzieci, czy też oddziały wysokospecjalistyczne – wylicza Elżbieta Anna Polak.
Dodajmy, że w 2022 r. urząd marszałkowski po raz kolejny wsparł program in vitro. Do tej pory dzięki niemu urodziło się 90 dzieci, a kolejne 44 kobiety są w ciąży.
Inwestycje prowadzono w całym regionie
Pozytywnie o działaniach w 2022 r. wypowiadali się także radni województwa. – Wszystkie zaplanowane działania w 2022 r. udało się zrealizować. W 2023 r. czekamy przede wszystkim na termomodernizację szpitala w Gorzowie Wlkp. Trwają też prace nad Centrum Usług Wspólnych. To innowacyjne przedsięwzięcie o znaczeniu dla całego województwa. Mówimy o wielkim, informatycznym hubie – mówi Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego.
Wsparcie dla mniejszych gmin i organizacji docenił Zbigniew Kołodziej. – Cieszy mnie pilotażowe wsparcie udzielone ogródkom działkowym. Dostarczyliśmy niezbędną dla pszczelarzy węzę. Sporo pieniędzy popłynęło do stowarzyszeń z obszarów wiejskich – twierdzi radny województwa z klubu PSL.
Mówiąc o 2022 r. w województwie lubuskim trzeba wspomnieć też o innych kluczowych przedsięwzięciach. Zalicza się do nich skończenie budowy mostu w Milsku, który połączył południową część regionu. To jedna z najdroższych inwestycji drogowych w ostatnich latach. Urzędnicy dużo mówili także o pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz budowie Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie.

Rok katastrofy na Odrze
A jak w 2022 r. wyglądało Lubuskie według parlamentarzystów? – Zmiany i to pozytywne widać gołym okiem w wielu aspektach chociażby w ochronie zdrowia. Rozwija się także infrastruktura. Widzimy nowe połączenia kolejowe oraz drogi. W kwestii gospodarczej proszę zwrócić uwagę, że przy trasach szybkiego ruchu i autostradach powstało mnóstwo nowych firm. Mam nadzieję, że dzięki temu młodzi zostaną w regionie i będą godnie zarabiać – uważa poseł PO Waldemar Sługocki.
Nie we wszystkich aspektach ubiegły rok może jednak cieszyć. Jednym z bardziej dramatycznych punktów była katastrofa ekologiczna na Odrze, nad którą piecze trzyma instytucja Wody Polskie, powołana przez rząd PiS. – Bardzo żałuję, że rząd pomimo tej katastrofy nic nie robi, aby zapobiegać kolejnym takim sytuacjom. Zasolenie Odry jest nadal ogromne – przekonuje senator Wadim Tyszkiewicz.
Sporo emocji wzbudziła współpraca na linii urząd marszałkowski – rząd m.in. w zakresie podziału środków z UE. Zastrzeżenia do lokalnych przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości mają nie tylko urzędnicy, ale także lubuscy parlamentarzyści.
– W Lubuskiem PiS jest w opozycji. Nie pomaga nam niestety, żebyśmy dostali więcej środków z Unii Europejskiej. To nasze interwencje pomogły zwiększyć poziom wsparcia. Intencje rządzących były takie, aby nie kierować się kryteriami makroekonomicznymi, tylko legitymacją polityczną. Środki z UE przede wszystkim płynęły do regionów, gdzie rządził PiS – podkreśla Waldemar Sługocki.
Podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim zapowiedziano część działań na 2023 r. Na długiej liście inwestycji znajdują się np.: zakończenie budowy Parku Technologii Kosmicznych i Sceny Lalkowej Lubuskiego Teatru, modernizacja drogi w Miodnicy, czy też rozbudowa terminala na lotnisku w Babimoście.
Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo: