Radny Radosław Wróblewski: – Rekompensaty rządowe nie załatają dziur w kasach miast i gmin (WIDEO)

Były rzecznik funduszy i obecny gorzowski radny skomentował także to, ile Gorzów stracił wpływów z podatków.
Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego, fakty ws. obwodnicy Drezdenka, inauguracja gospodarcza roku w Gorzowie Wlkp. oraz działania samorządu województwa lubuskiego dla młodzieży, to tematy styczniowego odcinka programu Region Północ. W programie także o tym, ile miasto Gorzów straciło dochodów z tytułu podatków po zmianie przepisów podatkowych. Gościem audycji jest Radosław Wróblewski, radny Gorzowa Wlkp. i dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., były rzecznik funduszy europejskich w województwie lubuskim.

Zapraszamy do obejrzenia Magazynu Region Północ (artykuł pod materiałem wideo):

Lubuskie inauguruje program

-Zadbamy o rynek pracy, zatrudnienie, opiekę zdrowotną, integrację społeczną… – deklarowała marszałek Elżbieta Anna Polak podczas oficjalnego startu programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. – Jakąś dekadę temu wpisaliśmy do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego naszą misję: budujemy tutaj zieloną krainę nowoczesnych technologii. Tak się złożyło, że zielony ład i inteligentny rozwój to założenia Polityki Spójności na nową perspektywę – powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, otwierając poniedziałkową (23 stycznia 2023 r.) konferencję inaugurującą program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. – Chcemy dbać nie tylko o zrównoważony, ale przede wszystkim o trwały rozwój naszego regionu w oparciu o Strategię Rozwoju Województwa.
Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, nadzorujący wydatkowanie środków unijnych w regionie, zwrócił uwagę na to, że podczas konsultowania, negocjacji i dyskusji nad programem w różnych miejscach województwa, najbardziej kontrowersyjny był wątek wymiaru terytorialnego.

Dopytywaliście państwo, czy Obszary Strategicznej Interwencji znajdą swoje miejsce w nowym programie? Czy miasta, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze będą mogły znaleźć odniesienie w tym programie? Było wiele obaw o obszary zagrożone marginalizacją… – przypomniał Marcin Jabłoński i uspokajał: – Chcielibyśmy jeszcze raz państwa zapewnić, że dzięki pewnej filozofii, metodologii, jaką przyjęliśmy wspólnie w pracach nad tym programem, wszystkie te obszary i wszystkie te ośrodki znalazły swoje uwzględnienie w nowym programie, ponieważ wchodzą one w skład Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – ZIT-ów, które powstały na terenie województwa lubuskiego, bądź też Partnerstw zawiązanych przez jednostki samorządu terytorialnego, do których to Partnerstw bardzo gorąco państwa namawialiśmy. I podkreślaliśmy na każdym możliwym kroku, że to jest dużo lepsza sytuacja podejmować współpracę, rozwiązywać pewne kwestie wspólnie, systemowo niż próbować dobijać się do różnego rodzaju konkursów samodzielnie – podkreślił członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.


Radosław Wróblewski dodaje, że opóźnienie we wprowadzeniu nowej perspektywy finansowej nie wynika z winy lubuskiego samorządu. – Wszystkie regiony dostały rykoszetem za haniebną postawę polskiego rządu w kwestii praworządności – dodaje gość LCI. Jak podkreśla były rzecznik funduszy europejskich, beneficjenci nie powinni mieć obaw co do skrócenia czasu rozliczenia inwestycji. – Wiemy, że jest rynek wykonawcy i wiele np. samorządów ma wątpliwości, czy uda się dopiąć terminów zakończenia i rozliczenia projektów. Instytucja wdrażająca, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przewiduje wydłużenie okresu rozliczenia adekwatnie do ogłoszenia pierwszych konkursów – mówi Radosław Wróblewski.

Obwodnica Drezdenka. Fakty.


Media narodowe podają, że zarząd województwa nie robi nic ws. budowy kolejnych etapów obwodnicy Drezdenka. Podajemy fakty. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego rozpoczął proces inwestycyjny związany z budową IV odcinka obwodnicy Drezdenka. Jest on najbardziej oczekiwany przez mieszkańców, bo odciąży miasto. Pieniądze samorządowe są zabezpieczone, a do Ministerstwa Infrastruktury zostały przekazane wymagane dokumenty do podpisania umowy o dofinansowanie rządowe. Marcin Jabłoński, członek zarządu woj. lubuskiego: Media narodowe robią to co robią każdego dnia. To jest zorganizowana szczujnia oczywiście, która podaje fałszywe informacje pomimo absolutnie łatwej do sprawdzenia wiedzy o tym, że fakty są inne. Poinformowaliśmy już wiele tygodni temu o tym, że przygotowujemy się do podpisania umowy z Ministerstwem infrastruktury na budowę tej obwodnicy. Na przełomie stycznia – lutego będą gotowe już wszystkie dokumenty, żeby móc wystąpić do ministerstwa o podpisanie tej umowy. Proszę pamiętać, że ten etap budowy obwodnicy Drezdenka to jest ponad 100 milionów złotych. To bardzo duże skomplikowane przedsięwzięcie i takich rzeczy nie robi się w ciągu kilku godzin dni na kolanie. Do tego trzeba się dobrze przygotować a zawodowa instytucja zarząd dróg wojewódzkich wszystko w sposób właściwy przygotował, wykonał i myślę, że w lutym powinniśmy na początku nawet lutego podpisać umowę z Ministerstwem i od razu rozpoczną się procedury związane z wyłonieniem wykonawcy. Liczę, że jeszcze na przełomie lata i jesieni tego roku podpiszemy umowę na realizację tego przedsięwzięcia. Wszystko to są widoczne, łatwe do sprawdzenia realizowane konsekwentnie od dłuższego czasu czynności. Podawania tego typu informacji jest po prostu obrzydliwe prymitywne niedorzeczne i w ogóle nikczemne.


Radosław Wróblewski, gość programu Region Północ jest szefem jednej z marszałkowskich jednostek Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. – Od miesięcy widzimy wzmożony atak mediów rządowych na marszałka województwa i dyrektorów jednostek podległych. Jestem ciekaw, dlaczego tak dociekliwie nie są badane także zarobki przedstawicieli PiS w Urzędzie Wojewódzkim i jednostkach podległych administracji rządowej. Skoro Gazeta Lubuska podaje, że dziennikarzom zależy na prawdzie, niech będą obiektywni i przyjrzą się też drugiej stronie – dodaje Radosław Wróblewski.
W programie również relacja z inauguracji gospodarczej roku, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. Inflacja, wojna na Ukrainie, drożyzna, przerwane łańcuchy dostaw, to coś, z czym przedsiębiorcy mierzą się codziennie. Czy wyszli z kryzysu suchą nogą? Nie do końca – mówili eksperci podczas gospodarczej inauguracji roku w Gorzowie Wlkp. – Każda porażka jest jednak nauczką na przyszłość i wyciąganiem wniosków – dodają. Zachodnia Izba Przemysłowo – Handlowa i Kostrzyńsko – Słubicka Specjalna dokonały analiz i podsumowały także ubiegły rok. -Bądźmy optymistami, wskaźniki się poprawiają – mówią prezesi organizacji. -Do Polski płyną środki w ramach programu regionalnego, przedsiębiorcy będą partnerami samorządu, na te z KPO jeszcze poczekamy i to jest wielki dramat gospodarki – mówi lubuska marszałek. Jerzy Korolewicz, prezes ZIPH w Gorzowie Wlkp. : To, co dotknęło lubuską gospodarkę, ale i światową, czyli wojna, inflacja i kryzys energetyczny. Zaczyna jednak przebijać się nadzieja na to, że te wskaźniki nie będą takie dramatyczne. Oczywiście nie da się przewidzieć takich zjawisk jak wojna i nie mamy wpływu na to kiedy się skończy, ale pewna stabilizacja w gospodarce następuje. Zaczyna się mówić o tym ,że recesja będzie bardzo płytka. Prawdopodobnie odnotujemy wzrost PKB o około 2 procent. Przedsiębiorcy są bardzo odporni i wiedzą, że jedyne co jest stałe, to zmiany – mówi prezes izby, współgospodarz inauguracji.


Sytuacja finansowa samorządów


Nie tylko w gospodarce niepewność, także w samorządach. Przez zmiany podatkowe wprowadzone przez obecny rząd, do kasy miast i gmin wpłynęło dużo mniej niż zawsze z tytułu podatków. – My jako klub radnych pytaliśmy w mieście, ile straciliśmy na tych zmianach. Okazało się, że to ponad sto milionów złotych, za które mogliśmy pokryć wydatki bieżące. Środki rządowe z programów są celowane i nie możemy ich przeznaczyć na inne cele. To nie jest też tak, że rządowa rekompensata pokrywa tę dziurę. Tak nie jest tak i nie wychodzi zero – mówi Radosław Wróblewski, radny RM Gorzowa Wlkp.


W programie także o tym, dlaczego młodzież powinna wiedzieć więcej o transplantacji oraz o grantach dla organizacji działających na rzecz młodzieży w regionie, gdzie do zdobycia jest nawet do 15 tysięcy złotych na projekt.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content