Techniki satelitarne i kosmiczne technologie na co dzień (WIDEO)

Konferencja SatGisPlan 2023
Konferencja SatGisPlan2023. Fot. Łukasz Wawer/LCI

SatGisPlan 2023 – to nazwa konferencja zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim, która odbyła się 22 lutego 2023 roku w budynku Parku Naukowo-Technologicznego – Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii. Czyli nieprzypadkowo tuż obok kończącej się budowy Parku Technologii Kosmicznych.

Celem konferencji było zaprezentowanie potencjału kierunku UZ – którego „patronem” jest marszałek Elżbieta Anna Polak – Geoinformatyka i techniki satelitarne [GITS] prowadzonego na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska oraz promocja powstającego Parku Technologii Kosmicznych.

– Województwo lubuskie wspiera od dawna tego typu inicjatywy – mówił podczas rozpoczęcia konferencji Łukasz Pabierowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. –  Cieszymy się, że w tym roku pierwsi absolwenci kończą ten kierunek. – GITS doskonale wpisuje się w potrzeby województwa lubuskiego, w inteligentne specjalizacje. Jest to też sposób na to, aby młodych ludzi zachęcić do studiowania właśnie tutaj, w Lubuskiem, na uniwersytecie; do pozostania tutaj i do zakładania, być może, działalności gospodarczej w naszym regionie.

– Obok nas funkcjonuje świat wirtualny, cyfrowy świat, z którego korzystamy na co dzień, bo geoinformatyka to jest  miasto przyszłości, wirtualne miasto przyszłości – tłumaczył dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką.  – To jest Planowanie przestrzenne, a technologie satelitarne są takim zapleczem do realizacji zadań dla geoinformatyki.  Prorektor podkreślał, iż konferencja jest elementem promocji tego młodego jeszcze kierunku: – Uważamy, że [GITS] jest bardzo ważny dla naszego otoczenia społeczno-gospodarczego, dla administracji samorządowej i rządowej, dlatego zachęcamy do studiowania tego bardzo ciekawego kierunku.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji prof. Pieczyński mówił także o specyfice GITS: – Ten kierunek, czyli Geoinformatyka i techniki satelitarne, wiąże nowoczesną informatykę poszerzoną o różne elementy przetwarzania danych i sztuczną inteligencję, ale również wykorzystanie technik satelitarnych, technologii kosmicznych do realizacji tego typu systemu. Do rozwoju tego obszaru potrzebne są osoby z kompetencjami.  

Zgodnie z założeniami organizatorów, wydarzenie skierowane było zarówno do przedstawicieli różnych instytucji i  firm z regionu lubuskiego, które w przyszłości mogłyby stać się pracodawcą absolwentów tego kierunku, ale przede wszystkim do młodych ludzi – być może przyszłych studentów UZ.

Wprowadzenia w tematykę prac absolwentów, prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN podkreślał, że to, czego doświadczą uczestnicy konferencji, czyli prezentacje prac i dyskusje po nich, to element dużego, toczącego się  procesu, który zainicjował Urząd Marszałkowski. – Mieliśmy bardzo duże wsparcie ze strony posłów z regionu lubuskiego, pana posła Wontora, pana posła Sługockiego, bo to jest zamierzenie na dużą skalę – tłumaczył prof. Banaszkiewicz. – To Park Technologii Kosmicznych, to jest partnerstwo technologii kosmicznych, czyli taki związek przemysłu, nauki, akademii i instytucji administracji publicznej, po to, aby ten ośrodek działający tutaj prężnie, związany z technologiami kosmicznymi, z technikami satelitarnymi, miał „substancję”.

Podczas konferencji zaprezentowali się nie tylko absolwenci pierwszy rocznika Geoinformatyki i technik satelitarnych, ale w panelu eksperckim dyskutowali także: prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, która kieruje Centrum Teledetekcji w Instytucie Kartografii i Geodezji w Warszawie, burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula oraz Krzysztof Burda – prezes Polskiej Izby Elektromobilności.

– Można powiedzieć, że z tego korzystamy na co dzień – mówił Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego. –  W tych nowych technologiach upatruję naszą przyszłość. W gminach robimy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego; one powinny odwzorowywać to, co planujemy w przyszłości jeśli chodzi o urbanistykę, czyli  rozwój naszych miast i co ma się wydarzyć w przyszłości. Do tej pory mamy to na płaskiej mapie i odwzorowane w tekście, natomiast nowe technologie, satelitarne, pozwalają na to, by zrobić model 3D. Aby te budynki, które planujemy czy rozwój miasta, czy całą sieć dróg miejskich, żeby to zobaczyć w modelu 3 D. To są rzeczy wydawałoby się science-fiction, a tak naprawdę to coś, co już za rogiem jest i nowe technologie pozwalają na to, abyśmy w samorządach mogli w przyszłości dla inwestorów, architektów, urbanistów przygotować takie modele, które nie zostawiają wątpliwości.

Techniki satelitarne, czyli być może aplikacje, systemu lub prace, które stworzą kiedyś absolwenci GITS, będą mogły w przyszłości służyć także służbom ratunkowym:

– Dzisiaj satelita – mapy cyfrowe – w bardzo dokładny sposób mogą określić chociażby osobę, którą poszukujemy – mówił strażak Arkadiusz Kaniak. – My jako Straż Pożarna działamy w bardzo szerokim spektrum, od pożarów poprzez ratownictwo, związane z wypadkami komunikacyjnymi, ale również poszukiwanie ludzi czy chociażby działania na Odrze. Do tych zdarzeń m.in. dysponujemy dronem, po to, aby ocenić z góry ocenić sytuację, żeby móc podjąć pewne działania, a właśnie mapy satelitarne, urządzenia w postaci latających dronów, znacznie nam tę pracę ułatwiają.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content