Czekały na nią pokolenia. Scena lalkowa na ostatniej prostej (WIDEO)

Budynek Teatru Lalek
Fot. lubuskie.pl
Z kamerą Lubuskiego Centrum Informacyjnego zajrzeliśmy do wnętrza sceny lalkowej, budowanej przy Lubuskim Tetrze. To historyczna, bo wyczekiwana od kilkudziesięciu lat inwestycja. Tym samym na mapie Lubuskiego już teraz pojawiło się nowe miejsce dla dzieci, ale na oficjalne otwarcie przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.
Wyrosła z ruin

Jeszcze kilka lat temu w miejscy sceny lalkowej stały ruiny. Dziś oko cieszy nowoczesny obiekt, efektownie podświetlany po zmierzchu. Ze „starym” budynkiem Lubuskiego Teatru połączono go zgrabnym łącznikiem. – Zmieni się życie teatru, ponieważ pojawią się dwie dodatkowe sceny. Wewnętrzna pomieści 124 osoby. To wielkość optymalna dla dzieci, bo jak jest 500 dzieciaków na sali, maluchy nie czują się najlepiej – tłumaczy Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru.

Scena lalkowa w oczywisty sposób przełoży się na więcej spektakli dla najmłodszych. W planach jest aż 5 premier w roku. Nowoczesny budynek posiada dwa piętra. Jego front ze specjalnymi wrotami wychodzi na Plac Teatralny. Wystarczy otworzyć ścianę, aby powstała „okno” o wymiarach 6×8 metrów. – Sama mam dziecko, dlatego cieszę się, że będziemy grać spektakle dla maluchów. Teatr lalek bardzo rozwija wyobraźnię. Myślę, że nowa scena to nowa jakość grania przedstawień – przekonuje Marta Frąckowiak, aktorka Lubuskiego Teatru.

W liczbach scena lalkowa prezentuje się następująco. Koszt budowy to ponad 15 mln zł. Obiekt ma trzy kondygnacje, a wewnętrzna scena liczy sobie przeszło 51 mkw.

Kiedy otwarcie sceny lalkowej?

To kwestia miesięcy, bo jak tłumaczą władze teatru obecnie budynek zyskuje ostatnie szlify. -Trwają szkolenia dla pracowników z obsługi np. rozkładanej sceny, stawiamy meble, wypełniamy garderoby i magazyny. Aż łza się w oku kręci, że po tylu lat starań dotarliśmy do finału starań – cieszy się Robert Czechowski.

Według planów pierwsze spektakle na scenie lalkowej mają być wystawione we wrześniu. Wcześniej trzeba zrealizować ostatnie przetargi. – Przetargi na wyposażenie biurowe i sanitarne są rozstrzygnięte. W ostatnim etapie pojawi się wyposażenie sceniczne oraz akustyczne – wylicza Anna Komar, z-ca dyrektora Lubuskiego Teatru.

Teatr Lalek nie powstałby bez wsparcia unijnego. UE dorzuciła do budowy prawie 8 mln zł. Jak wygląda obecnie? Czego mogą oczekiwać widzowie? Obejrzyjcie najnowszy film z wnętrza sceny lalkowej!

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content