Jeszcze trwały walki, a ledwie dwa dni po przejściu frontu przez lubusko-wielkopolskie pogranicze, rozpoczęło się budowanie polskiej administracji. Pierwsza była Dąbrówka Wielkopolska, gdzie 8 marca 1945 roku utworzono starostwo pogranicza..
Inicjatorem był Lucjan Brudło ze Starego Kramska. 8 marca 1945 powstało tzw. „Tymczasowo Pełniące Obowiązki Starostwa Pogranicza” z siedzibą w Wielkiej Dąbrówce (obecnie Dąbrówka Wielkopolska). Jego powstanie zaakceptował radziecki komendant wojenny major Jeczmieniow zatwierdził. 17 marca Brudłę wojewoda wielkopolski Feliks Widy-Wirski mianował pełnomocnikiem rządu RP w rejonie byłych powiatów międzyrzeckiego i celichowskiego (sulechowskiego). Jego zastępcą został Bolesław Arlyth-Karaśkiewicz z Poznania.

Urząd ten nazwano „starostwem powiatowym Międzyrzecza i Celichowy w Wielkiej Dąbrówce. Wkrótce starostwo przeniosło się do Międzyrzecza…
Dąbrówka może poszczycić się bogatą historią. Miejscowość wzmiankowana była już w 1406 jako wieś szlachecka Dambrowca w dobrach zbąszyńskich. W tym czasie stanowiła własność szlachecką, która należała do przedstawicieli rodziny Rakel. Na uwagę zasługuje XIX-wieczny pałac. Jednak wieś urosła do rangi symbolu z innego powodu. Mimo bezpośredniego sąsiedztwa z niemieckim obszarem etnicznym i germanizacji polska ludność autochtoniczna stanowiła zawsze większość mieszkańców zachowując polską mowę i obyczaje. W uznaniu zasług w zachowaniu polskości wieś w 1973 została odznaczona Krzyżem Grunwaldu II Klasy.