Czy wiecie, że pierwsze starostwo na Ziemiach Odzyskanych powstało w… Dąbrówce Wielkopolskiej?

Dąbrówka Wielkopolska. Fot. Grzegorz Walkowski
Jeszcze trwały walki, a ledwie dwa dni po przejściu frontu przez lubusko-wielkopolskie pogranicze, rozpoczęło się budowanie polskiej administracji. Pierwsza była Dąbrówka Wielkopolska, gdzie 8 marca 1945 roku utworzono starostwo pogranicza..

Inicjatorem był Lucjan Brudło ze Starego Kramska. 8 marca 1945 powstało tzw. „Tymczasowo Pełniące Obowiązki Starostwa Pogranicza” z siedzibą w Wielkiej Dąbrówce (obecnie Dąbrówka Wielkopolska). Jego powstanie zaakceptował radziecki komendant wojenny major Jeczmieniow zatwierdził. 17 marca Brudłę wojewoda wielkopolski Feliks Widy-Wirski mianował pełnomocnikiem rządu RP w rejonie byłych powiatów międzyrzeckiego i celichowskiego (sulechowskiego). Jego zastępcą został Bolesław Arlyth-Karaśkiewicz z Poznania.

Pałac w Dąbrówce Wlkp. Fot. Grzegorz Walkowski

Urząd ten nazwano „starostwem powiatowym Międzyrzecza i Celichowy w Wielkiej Dąbrówce. Wkrótce starostwo przeniosło się do Międzyrzecza…

Dąbrówka może poszczycić się bogatą historią. Miejscowość wzmiankowana była już w 1406 jako wieś szlachecka Dambrowca w dobrach zbąszyńskich. W tym czasie stanowiła własność szlachecką, która należała do przedstawicieli rodziny Rakel. Na uwagę zasługuje XIX-wieczny pałac. Jednak wieś urosła do rangi symbolu z innego powodu. Mimo bezpośredniego sąsiedztwa z niemieckim obszarem etnicznym i germanizacji polska ludność autochtoniczna stanowiła zawsze większość mieszkańców zachowując polską mowę i obyczaje. W uznaniu zasług w zachowaniu polskości wieś w 1973 została odznaczona Krzyżem Grunwaldu II Klasy. 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content