Jubileuszowy Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny

Konferencja otwierająca 25. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. Jubileusz. Na zdjęciu zastępczyni dyrektora WiMBP im. C. Norwida Żaneta Cierach oraz dyrektor Andrzej Buck.
fot. Filip Pobihuszka, LCI

WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku ogłaszają jubileuszowy, 25. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny, którego hasłem przewodnim jest właśnie… JUBILEUSZ.

–  Ten rok jest bardziej szczególny, bo jest to 25. edycja naszego konkursu, zatem nasze działania są – można powiedzieć – dwutorowe – mówił dr Andrzej Buck, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Cypriana Norwida podczas konferencji prasowej. – Z jednej strony przygotowujemy 25. edycję – wiadomo nagrody, statuetka, nagrody finansowe i oczywiście zaproszeni satyrycy, rysownicy, współorganizatorzy, bo to jest cały dość rozległy projekt, natomiast chciałbym kilka zdań powiedzieć też o tym akcencie jubileuszowym. Ten akcent przebija się najwyraźniej w wyborze tematu. Tegoroczna edycja to hasło „jubileusz” – oczywiście to hasło ma dużą pojemność i stąd też daje szanse na przeróżne i mam nadzieję ciekawe interpretacje, które nam zaproponują uczestnicy konkursu, czyli satyrycy, rysownicy – podkreślał dyrektor Buck.

Dyrektor zielonogórskiej książnicy wspomniał także o trzech ważnych działaniach jubileuszowych:  – Pierwszy to duża plenerowa wystawa, którą przygotujemy. Będzie prezentowana zarówno na rynku zielonogórskim, a potem eksponowana na ulicy Koziej w Warszawie, gdzie znajduje się nasz partner, czyli Muzeum Karykatury Eryka Lipińskiego, to jest pierwsza rzecz.   

Drugim działaniem, o którym mówił dr Andrzej Buck, będzie przygotowanie wielkoformatowych ekspozycji prac 25 laureatów – zdobywców Grand Prix w poprzednich edycjach, które składają się właśnie na wspomniany jubileusz. Trzecia rzecz to przygotowanie monografii dokumentacyjnej.

– Istotną naszego konkursu jest rysunek satyryczny – mówił dyrektor. – Czasami można chcieć  się wypowiedzieć, ale chodzi o to, żeby pooglądać, pośmiać się, wzbudzić w sobie refleksję i tutaj taka dokumentacja powstaje. Oprócz tradycyjnej pokonkursowej wystawy, którą zwyczajowo eksponujemy w Bibliotece Norwida we wrześniu, mamy taki pomysł, żeby zorganizować kilka takich wystaw szczególnych.

Zapytany o jubileuszową edycję Otwartego Międzynawowego Konkursu na Rysunek Satyryczny, dyrektor Andrzej Buck mówił także, iż ma nadzieję, że nastąpi powrót do tej większej ilości uczestników, którzy zawsze z różnych krajów(często bardzo egzotycznych), którzy nadeślą prace. – Mamy tu szereg pomysłów, jak w większym stopniu wypromować ten projekt, natomiast tak naprawdę najważniejsze są przesłane prace, ich zawartość i inspiracja – podkreślał dyrektor.

Dyrektor WiMBP im. C. Norwida dr Andrzej Buck
dr Andrzej Buck / Fot. Filip Pobihuszka, LCI

Żaneta Cierach, zastępczyni dyrektora, przedstawiła wszystkie niezbędne informacje dotyczące formalnego udziału w konkursie.

– Na stronie biblioteki oraz na naszym fanpage’u znajdą się wszelkie informacje dotyczące regulaminu oraz karta zgłoszenia, karta uczestnictwa, w języku polskim i języku angielskim, bo nasz konkurs ma charakter międzynarodowy i nie jest to tylko nazwa, ale faktycznie bardzo dużo uczestników z różnych stron świata zgłasza się do nas, nie tylko z Europy – mówiła dyrektor Cierach. –  Te najbardziej dalekie kraje to: Argentyna, Filipiny, Iran, Turcja, Australia, Kuba i oczywiście niemalże prawie każdy kraj Europy.  

– 25 edycja – tytuł tej edycji, czyli zadanie konkursowe, to jest jubileusz bardzo szeroko pojęty, nasze wszystkie tematy, można powiedzieć, są niejednoznaczne (jak np.: teatr, telewizja, prasa, maska, plastik, sztuczna inteligencja, światło). Spektrum jest bardzo szerokie – podkreślała Żaneta Cierach. –  Jeżeli chodzi o sam konkurs, to od dnia dzisiejszego do 31 maja należy złożyć do siedziby organizatora, oczywiście może to być drogą pocztową, albo osobiście, swoją pracę z dopiskiem „konkurs”.

Zastępczyni dyrektora tłumaczyła także, że złożona praca nie może być wcześniej nagrodzona w innym konkursie, a autor musi mieć prawa do tej pracy.  Nie ma poza tym ograniczeń do liczby złożonych prac, ale oczywiście należy być osobą pełnoletnią.

Termin zgłaszania prac mija 31 maja.

Zastępczyni dyrektora Żaneta Cierach oraz dyrektor dr Andrzej Buck podczas konferencji prasowej w WiMBP im. C. Norwida
Konferencja w “Norwidzie” – 25. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny / Fot. Filip Pobihuszka, LCI

Hasłem tym chcemy podkreślić długą jego historię – czytamy na stronie organizatora. – Temat konkursu zapewne zachęci rysowników do wspomnień, podsumowań, do spojrzenia wstecz, ale i w przyszłość. I podda niejeden pomysł jak jubileusz można uczcić. Jubileusze to bardzo pozytywne, radosne przeżycia, które mają też spory potencjał stresogenny. W naszym życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, życiu zbiorowości i instytucji są kamieniami milowymi, do których często się odwołujemy. Nie byłoby żadnego jubileuszu bez chęci jego przeżywania.  Jubileusze lubimy. Przy ich okazji wspominamy mnóstwo śmiesznych sytuacji, nabywamy dystansu do siebie i innych. Organizatorzy 25. Konkursu chcą cieszyć się w szczególny sposób tegoroczną edycją.

Nagrody:
Grand Prix – 5000 PLN
I nagroda – 4000 PLN
II nagroda – 3000 PLN
III nagroda – 2000 PLN

Zdobywca Grand Prix otrzyma także piękną statuetkę autorstwa zielonogórskiego rzeźbiarza Roberta Tomaka.

Szczegółowe warunki uczestnictwa w 25. Otwartym Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny ph. Jubileusz znajdziecie na stronie biblioteki pod linkiem: https://biblioteka.zgora.pl/index.php/component/content/article/111-komunikaty/aktualnosci-1/1590-25-otwarty-miedzynarodowy-konkurs-na-rysunek-satyryczny-ph-jubileusz?Itemid=198

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Miasto wsparło gorzowską AJP (WIDEO)

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i prof. dr hab. Elżbieta Skorupska – Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża, podpisali umowę dotyczą finansowego wsparcia działań naukowych

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content