Marcin Oleksy wyróżniony na sejmiku

Marcin Oleksy / Fot. Filip Pobihuszka, LCI
Podczas marcowego posiedzenia sejmik województwa lubuskiego uhonorował Marcina Oleksego, ampfutbolistę, laureata nagrody im. Ferenca Puskasa, którą FIFA przyznaje za najpiękniejszą bramkę na świecie. – Powiedziałem, że zrobię piękną rzecz dla tej dyscypliny. Nie wiedziałem, że uda mi się to w tak szybkim tempie – mówił piłkarz.

– Pan Marcin Oleksy, lubuszanin, którego nazwisko w ostatnich tygodniach poznał prawie każdy, który pojawił się w programach telewizyjnych i na stronach większości głównych serwisów informacyjnych w Polsce – tuż na początku posiedzenia zaanonsował wiceprzewodniczący Mirosław Marcinkiewicz. – Zawodnik klubu Warta Poznań, wcześniej bramkarz lubuskich klubów piłkarskich Arka Nowa Sól oraz Korona Kożuchów. Po wypadku, w którym stracił nogę, wrócił do gry jako zawodnik ampfutbolu i w szybkim tempie zapisał się na kartach historii światowego futbolu. Bramka, którą zdobył w 2022 roku – myślę, że większość z nas ją widziała, coś niesamowitego – została uznana za najlepsza na świecie, podczas piłkarskiej gali oscarowej FIFA – mówił.

Wywołanego piłkarza przywitała owacja na stojąco. Z rąk marszałek Elżbiety Polak, wicemarszałka Łukasza Poryckiego i przewodniczącego rady Wacława Maciuszonka otrzymał nie tylko serdeczne gratulacje, ale też kosz prezentów i upominków, a także voucher na pobyt w apartamencie „Paceltówka” przy WOSiR w Drzonkowie, ze wszystkimi dostępnymi udogodnieniami.

Marcin Oleksy otrzymał gratulację od marszałek Elżbiety Polak, wicemarszałka Łukasza Poryckiego i przewodniczącego Wacława Maciuszonka / Fot. Filip Pobihuszka, LCI

– Nie za dobrze mi to zawsze idzie, te moje przemowy – zażartował Oleksy na wstępie swojego przemówienia. – Chciałbym bardzo podziękować za zaproszenie, za tak wielkie wyróżnienie – mówił wyrażając jednocześnie nadzieję, że sukcesów ampfutbolu na świecie będzie w przyszłości więcej.

– Będąc zawodnikiem pełnosprawnym nigdy nie myślałem o takich rzeczach – przyznał. – Dołączając do ampfutbolu, powiedziałem, że zrobię piękną rzecz dla tej dyscypliny. Nie wiedziałem, że uda mi się to w tak szybkim tempie. Ostatnie tygodnie są u mnie bardzo gorące, jutro lecę do Afryki reprezentować ampfutbol – mówił w poniedziałek (13.03) Chcę tę dyscyplinę tak mocno wypromować, by została nawet lepszą niż ta jedenastoosobowa piłka nożna – deklarował.

– Jestem szczęśliwy, że udało mi się pokonać takie gwiazdy jak Mbappe, Richarlison, Payet czy Balotelli. Nie sądziłem, że uda mi się to w roku mistrzostw świata. Poza tym te gwiazdy mają duże poparcie wśród kibiców. Ale widać, że Marcin Oleksy też ma spore, za co bardzo dziękuję, bo bez kibiców nie pojawiłbym się na tej gali – mówił.

– Jestem też dumy, że mogę reprezentować Polskę, województwo lubuskie, gminę Otyń. Dziękuję i mam nadzieję, że w najbliższym czasie spotkamy się znowu – skwitował piłkarz.

– Gwiazdy mają duże poparcie. Ale widać, że Marcin Oleksy też ma spore – żartował piłkarz / Fot. Filip Pobihuszka, LCI

Przypomnijmy: w finale plebiscytu Oleksy pokonał Brazylijczyka Richarlisona i Francuza Dimitri Payet’a. Nagrodę odebrał podczas gali FIFA Best w Paryżu, 27 lutego 2023.

Z kolei zwycięską bramkę zdobył 7 listopada 2022 podczas meczu ampfutbolowej ekstraklasy, w którym jego Warta Poznań pokonała Stal Rzeszów 4:0.

Marcin Oleksy stracił nogę w poważnym wypadku w roku 2010, gdy jako 23-latek pracował przy robotach drogowych. Swój pierwszy trening ampfutbolu odbył dopiero dziewięć lat później, ale szybko pokazał swoją wartość, stając się podstawowym zawodnikiem nie tylko Warty Poznań, ale też reprezentacji Polski.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content