Granica nie dzieli. Lubuskie dwumiasta mają się dobrze

Fot. lubuskie.pl
Od momentu wstąpienia Polski do UE współpraca dwumiast na pograniczu polsko-niemieckim nabrała zawrotnego tempa. Samorządy współpracują w praktycznie każdej dziedzinie, poczynając od komunikacji, idąc przez kulturę, a na edukacji kończąc. Co udało się zrobić do tej pory? Jaka droga na przyszłość będzie najlepsza? Na te pytania odpowiedź ma dać konferencja we Frankfurcie nad Odrą.

O współpracy Lubuskiego i Brandenburgii można napisać nie jedną książkę. W sumie dwustronnych inwestycji jest tak wiele, że przydałaby się do tego mała biblioteczka. Nie powinno to jednak dziwić, bo zarówno strona niemiecka, jak i polska od wielu lat podkreślają wagę transgranicznych projektów. Wspomnijmy tu zaledwie o jednym z nich, wartych prawie 5 mln euro. Za te pieniądze w Gubinie oraz Guben przebudowano ok. 11 km ulic i chodników, wykonano prawie 4,5 km ścieżek rowerowych oraz stworzono przeszło 120 miejsc parkingowych.

Ważną rolę w współpracy Lubuskiego i Brandenburgii odgrywają kwestie komunikacyjne. Za przykład może posłużyć kolej. W 2016 r. dzięki staraniom władz obydwu regionów uruchomiono połączenia Gorzów Wlkp. – Berlin oraz Zielona Góra – Frankfurt nad Odrą.  Ważną rolę w tym oraz innych projektach odegrały środki unijne, a tych w najbliższych latach nie zabraknie. Z programu Interreg na lata 2021 – 2027 Lubuskie oraz Brandenburgia otrzymają ponad 88 mln euro, czyli setki milionów złotych.

Konferencja polsko-niemieckich dwumiast i gmin przygranicznych

Między innymi wspomnianych powyżej kwestii będzie dotyczyć konferencja polsko-niemieckich dwumiast i gmin przygranicznych. Odbędzie się 24 kwietnia we Frankfurcie nad Odrą. Brandenburgię będą reprezentować premier Dietmar Woidke i Minister Katrin Lang, a Lubuskie członek zarządu Marcin Jabłoński.

Na początku samorządowcy, eksperci i naukowcy przyjrzą się dotychczasowej współpracy niemieckich dwumiast i gmin przygranicznych. Uczestnicy zastanowią się również, jak kształtować transgraniczne procesy cyfryzacji i koncepcje smart city. Początek konferencji zaplanowano na godzinę 10:00.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content