Marcin Jabłoński: – Jest pustka związana z KPO, stąd duże oczekiwanie konkursów z programu regionalnego (WIDEO)

Na zdjęciu: członek zarządu Marcin Jabłoński.
Na zdjęciu: członek zarządu Marcin Jabłoński. Samorządy dołożą 10 mln zł do remontu linii nr 275 Fot. F. Pobihuszka
Projekt budowy linii 363 Skwierzyna – Międzychód znajdzie się na liście podstawowej do dofinansowania. Co to oznacza dla samorządu województwa lubuskiego, który składał projekt w ramach programu Kolej Plus? Czy i jakie kroki podjął w tej sprawie region lubuski? Co się dzieje z IV etapem budowy obwodnicy Drezdenka? Ruszył tour po powiatach województwa lubuskiego, podczas którego urzędnicy tłumaczą meandry programu Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego. O tym wszystkim w programie Region Północ. Gościem magazynu jest członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Artykuł pod materiałem wideo.

Kolej Plus, czas na drugi projekt w regionie

Drugim lubuskim projektem, dla którego przygotowano studium wykonalności w ramach programu Kolej+, jest rewitalizacja lubuskiego odcinka linii kolejowej 363. Ma on umożliwić połączenie Międzychodu z Gorzowem Wielkopolskim. Wstępne założenia mówią o 8 parach pociągów, które mogą kursować na tym odcinku. Celem projektu jest umożliwienie uruchomienia regionalnych kolejowych połączeń pasażerskich, umożliwiających przejazd z Międzychodu do Gorzowa Wielkopolskiego, z perspektywą utworzenia ciągu komunikacyjnego Poznań – Międzychód – Gorzów Wielkopolski – Szczecin, także w ujęciu międzyregionalnym. – Dostaliśmy informacje z Ministerstwa Infrastruktury, że ten projekt, który od jakiegoś czasu jest na liście rezerwowej, może znaleźć się na liście głównej. Resort zwrócił się do samorządu województwa, czy region potwierdza wolę realizacji tego projektu, co oznacza że odpowie za wniesienie do niego 15% wkładu własnego. Decyzja jeszcze nie zapadła, choć liczymy że tak będzie. Zarząd województwa podjął decyzję o przyjęciu tego projektu do realizacji. Skierowaliśmy odpowiedź do resortu, że jesteśmy gotowi do podpisania umowy. Cieszymy się, że mamy partnerów w postaci samorządów z województwa lubuskiego i wielkopolskiego, przede wszystkim miasto Gorzów Wlkp. , bo to największy udział – mówił w programie Region Północ Marcin Jabłoński.

Serialu ciąg dalszy, czyli co dalej z obwodnicą Drezdenka

-Samorząd województwa lubuskiego jest tutaj inwestorem, realizatorem Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wprost skierowaliśmy te dokumenty do Ministerstwa Infrastruktury, wojewoda w tym nie uczestniczył, a teraz słyszymy z jego ust i z ust ministra, który był w Lubuskiem, że nie ma dokumentów, a zarząd nic nie robi w tej sprawie. Panie ministrze, proszę otworzyć szuflady, sprawdzić szafy, tam te dokumenty leżą i wystarczy je podpisać. Jesteśmy gotowi do realizacji tej inwestycji pd dwóch miesięcy – apelował Marcin Jabłoński.

Urzędnicy wyjechali w teren

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027. Stąd Instytucja Zarządzająca programem rozpoczęła cykl spotkań informacyjnych we wszystkich powiatach województwa lubuskiego. W wydarzeniach biorą udział przedstawiciele Zarządu Województwa Lubuskiego oraz departamentów funduszowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, zaangażowanych we wdrażanie programu.
Cykl spotkań informacyjnych rozpoczął się 3 kwietnia w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Spotkania odbyły się już również w powiatach międzyrzeckim, sulęcińskim, strzelecko – drezdeneckim i słubickim. Pokazujemy relację z powiatu sulęcińskiego.

-Trzeba pokazać, że my sami jesteśmy aktywni. Poprosiłem dyrektorów i urzędników zajmujących się funduszami, by zorganizować właśnie taki tour funduszowy i wyjść z informacją o tym, jak to wszystko działa. Jesteśmy w każdym powiecie. Informacje, które przedstawiamy stanowią taki pakiet startowy do tego, by skorzystać z konkursów w nowym programie. Chodzi o to, by nie popełnić błędu, by nie przegapić szansy. Komisja Europejska wprowadza między innymi nowe wymogi dotyczące równości. Przez to, co się dzieje z Krajowym Planem Odbudowy jest ogromne oczekiwanie na pierwsze konkursy z programu Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego. Szkodliwa polityka polskiego rządu spowodowała 1,5 roku opóźnienia. Pierwsze konkursy powinny być ogłaszane w ubiegłym roku. Robimy wszystko, żeby zacząć je ogłaszać wiosną – mówi Marcin Jabłoński.

W programie pokazujemy efekty realizacji projektów z poprzedniej perspektywy finansowej. Dzięki dofinansowaniu z RPO Lubuskie 2020 termomodernizacji doczekała się m.in. Przychodnia Dworcowa w Gorzowie Wlkp. W nowym regionalnym programie zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej znajdą się m.in. możliwości wsparcia poprawy efektywności energetycznej budynków i budowy alternatywnych źródeł energii.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content