Linia Skwierzyna-Międzychód. Ważne spotkanie w Gorzowie Wlkp.(ZDJĘCIA)

W piątek 28 kwietnia 2023 r. w Gorzowie Wlkp. Marcin Jabłoński, członek Zarządu Województwa Lubuskiego, spotkał się z samorządowcami z północy regionu lubuskiego. Tematem rozmów był projekt remontu linii kolejowej nr 363 na odcinku Skwierzyna – Międzychód.

Głównym tematem spotkania była kwestia współpracy przy realizacji umowy dotyczącej powyższego projektu, który został ujęty na liście podstawowej rządowego Programu Kolej+. Modernizacja infrastruktury kolejowej na linii komunikacyjnej Gorzów Wlkp. – Międzychód – (Poznań) jest strategiczną inwestycją dla poprawy jakości komunikacji kolejowej dla północno zachodniej części Polski.

Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury złożył Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, a członek zarządu województwa Marcin Jabłoński na ostatniej konferencji prasowej w biurze UMWL w Gorzowie Wlkp. potwierdził, że lubuski samorząd jest gotowy do realizacji inwestycji: – Wysłaliśmy potwierdzenie do Ministerstwa Infrastruktury, że jesteśmy gotowi realizować ten projekt we współpracy z samorządami. Czekamy na kolejne kroki ministerstwa i podpisanie umowy – mówił Marcin Jabłoński.

Po uruchomieniu projektów Kolej+ w województwie lubuskim i wielkopolskim powstanie nowa linia komunikacyjna Gorzów Wlkp. – Skwierzyna – Międzychód – Poznań. Dodatkowo dzięki odbudowie linii nr 415 na docinku od stacji Gorzów Wlkp. Wieprzyce do Gorzów Wlkp. Strefa Ekonomiczna, wybrane pociągi regionalne dowiozą pasażerów bezpośrednio do strefy ekonomicznej.

W wyniku realizacji linii komunikacyjnej Gorzów Wlkp. – Międzychód – Poznań oraz łącznic w Kostrzynie nad Odrą, możliwe będzie uruchomienie nowej trasy dla pociągów regionalnych oraz międzywojewódzkich ze Szczecina przez Gorzów Wlkp. i Poznań do najważniejszych generatorów ruchu w Polsce. Zwiększy to oddziaływanie pasażerskie i towarowe w ciągu powyższej linii kolejowej, a także poprawi dostępność do zespołu portów morskich Szczecin-Świnoujście. Warto także dodać, że przy okazji tej inwestycji powstaną również nowe przystanki kolejowe oraz odbudowana zostanie kładka piesza na moście kolejowym w Gorzowie.

Dlatego tak ważna jest ścisła wspólpraca od początku realizacji projektu. Podczas piątkowego spotkania ustalono, że samorządy oraz województwo będą konsultować poszczególne jego etapy oraz założenia. Województwo poinformowało również partnerów, że rozpoczęło procedowanie umowy z PLK. 

W spotkaniu wzięli także udział posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska oraz Sławomir Kotylak – dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji urzędu marszałkowskiego.

Zdjęcia: Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content