MOJA, TWOJA, NASZA – BIBLIOTEKA!

Konferencja w Bibliotece Norwida z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
fot. F. Pobihuszka / LCI

Książka w roli głównej? Nie tylko! Podczas XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który trwać będzie od 8 do 15 maja br., Biblioteka Norwida wraz z filiami zaprasza m.in. na spotkania autorskie i literackie, wernisaż, spektakle dla najmłodszych, gry terenowe, kiermasz książek, happening oraz w podróż do dzieciństwa, czyli Noc Muzeów…z Misiem Uszatkiem w roli głównej.

– Chciałem zaprosić wszystkich mieszkańców naszego województwa na XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – mówił podczas konferencji prasowej dr Przemysław Bartkowiak, I Zastępca Dyrektora WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze. – Jak co roku rozpoczniemy ten tydzień bibliotek od inauguracji Lubuskiego Dnia Bibliotekarza. W tym roku odbędzie się on 8 Maja o godzinie 11:00 w Gminnym Centrum Kultury w Kłodawie, ponieważ organizatorem tegorocznego Dnia Bibliotekarza jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, a my jesteśmy oczywiście współorganizatorami.

Podczas tej uroczystości wręczone zostaną medale, odznaczenia, awanse oraz różnego rodzaju nagrody pracownikom bibliotek obu i nie tylko naszych ale także bibliotek terenowych.

– Ta impreza rozpoczyna ogólnopolski tydzień bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka” – mówił dyrektor Bartkowiak. – XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek potrwa od 8 do 15 maja. Zaproponowaliśmy kilkanaście dużych i ciekawych imprez, na które państwa serdecznie zapraszamy. Ja chciałbym zwrócić uwagę na dwa wydarzenia: pierwsza impreza to promocja książki ks. prof.  Andrzeja Draguły, która odbędzie się 11 maja – będzie to promocja książki pt.: „Bóg incognito – kazania z nadzieją”. Drugim wyszczególnionym przeze mnie będzie wernisaż Doroty Komar-Zmyślony; jest to jubileusz 40-lecia działalności artystycznej zielonogórskiej artystki. Odbędzie się on 12 maja o godz. 18:00 w galerii w łączniku naszej biblioteki.

Dr Przemysław Bartkowiak przypomniał także o trwającym podczas całego tygodnia kiermaszu książek, podczas którego będzie można kupić za symboliczną kwotę nie tylko książki, ale także m.in. płyty winylowe i płyty dvd. Jak podkreślał zastępca dyrektora, podczas tego tygodnia, biblioteka chce zachęcić wszystkich mieszkańców miasta i województwa do czytania i promowania czytelnictwa, korzystania z zasobów bibliotecznych i wzięcia udziału w ciekawych wydarzeniach, które przygotowano z myślą o każdej grupie wiekowej.

Sentymentalna Noc Muzeów z Misiem Uszatkiem

Na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przypada także Noc Muzeów (13 maja), na którą zaprasza mieszczące się na V piętrze książnicy Muzeum Ilustracji Książkowej.

– Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „W wiosce przyjaciół Misia Uszatka” – mówiła Alicja Lipińśka, starszy kustosz. – Zainspirowana jest twórczością ilustratorską Zbigniewa Rychlickiego – znakomitego artysty, zdobywcy wielu prestiżowych nagród w kraju i zagranicą. Zaprojektował ilustracje do około 100 książek, jednak najbardziej znany jest jako twórca wizerunku Misia Uszatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Króliczka, Zajączka i Psa Kruczka.

Dlaczego akurat Miś Uszatek? – Dlatego, że w naszym muzeum eksponujemy przepiękne projekty właśnie ilustracji książkowej właśnie do przygód Misia Uszatka, ilustrowane przez Zbigniewa Rychlickiego do tekstu Czesława Janczarskiego. Chciałam tylko nadmienić, że Miś Uszatek stale żyje, jest ciągle żywy, ponieważ w tym roku pojawiła się kolejna edycja „Przygód Misia Uszatka”, także można ją nabyć w księgarniach – tłumaczyła Alicja Lipińska. – Mam nadzieję, że przyjdą starsi czytelnicy i będzie dużo wspomnień, wzruszeń, nostalgii, a jeśli chodzi o młodszych, którzy nie znają Misia Uszatka… no to cóż, jest to już postać kultowa i myślę, że taki element edukacyjny jest niezbędny –Misia Uszatka trzeba znać.

Noc Muzeów w zielonogórskiej książnicy zapowiada się więc nie tylko sentymentalnie, ale i twórczo! Z uczestnikami nocy muzeów wcielimy się w rolę architektów, projektantów, scenografów i wykonamy makietę wioski, w której zamieszkają nowi przyjaciele Misia Uszatka. – Tą wioskę będziemy budowali od podstaw, z materiałów z recyklingu, z materiałów takiego użytku codziennego – zachęcała Alicja Lipińska. – Także wyruszymy z Misiem Uszatkiem i przyjaciółmi w podróż po świecie. Ale tu jest haczyk, bo żeby odgadnąć i poznać wszystkie przygody Misia Uszatka i Przyjaciół, będzie trzeba zagłębić się w zakamarki muzeum naszego i tam będzie trzeba odnaleźć słowa klucze, żeby poznać wszystkie przygody…

Tego dnia, podczas Nocy Muzeów, biblioteka na kilka godzin udostępni swoje… skarby, czyli będzie to wystawa najstarszych i najciekawszych zbiór. Na co dzień przechowywane w specjalnych warunkach, w tym wyjątkowym dniu (a właściwie nocy), będą cieszyć oko zwiedzających.

Mediateka Kołem się toczy, czyli „aktywne” czytelnictwo

– U nas Tydzień Bibliotek będzie się kręcił wokół rowerów i z rowerem w roli głównej– mówiła Natalia Dyjas-Szatkowska z Mediateki „Góra Mediów”, która mieści się w gmachu głównym biblioteki. – Zaczynamy już 8 maja o godz. 18.00, wtedy zaprosimy tutaj Michała Kurowickiego, wspaniałego podróżnika, społecznika i dziennikarza. To postać nietuzinkowa, Michał przejechał na rowerze Afrykę, a wcześniej udało mu się przejechać także Amerykę Południową. Co ciekawe, Michał ma taką zasadę, że zawsze kupuje rower na lokalnym targu i potem porusza się na nim na danym kontynencie. Michał opowie nam o swoich podróżach i tym akcentem zaczynamy Tydzień Bibliotek u nas. Przez cały tydzień będzie się także odbywała akcja „Rowerowa Gra Terenowa”. Chcemy zachęcić czytelników do dwóch różnych inicjatyw, tzn. do wypożyczania naszych zasobów, ale też do ruszania się i rozciągnięcia mięśni po bardzo dłuugiej zimie.

Na czym w skrócie będzie polegała ta gra? Jedziemy ścieżkami rowerowymi po Zielonej Górze, jedziemy do różnych filii biblioteki albo do Mediateki „Szklana Pułapka”, wypożyczamy coś z tych filii, robimy sobie zdjęcie z rowerem i z wypożyczonym materiałem przed filią, a następnie przyjeżdżamy do Mediateki „Góra Mediów” i dostajemy nagrodę za to, że jesteśmy aktywnymi czytelnikami i promujemy ekologię – zachęcała Natalia Dyjas-Szatkowska

A to tylko niektóre z wydarzeń, które WiMPB im. C. Norwida w Zielonej Górze przygotowała dla swoich czytelników!

Cały program XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek dostępny poniżej:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content