Integracja europejska – na pograniczu odczuwają ją każdego dnia. Za nami pierwszy w tym roku Piknik Funduszy Europejskich (WIDEO)

Z atrakcji w Słubicach skorzystało wielu mieszkańców pogranicza.
Było smacznie, kolorowo i atrakcyjnie. Słubicki plac przy Starostwie Powiatowym tętnił życiem. W tym właśnie miejscu odbył się pierwszy z tegorocznego cyklu Piknik Funduszy Europejskich połączony z piknikiem zdrowia. Właśnie tu, gdzie Niemiec to dobry sąsiad, a Odra łączy, nie dzieli, najlepiej można odczuć wspólnotowość Państw w Unii Europejskiej.

– Na piknik przyjechałam drogą S3, która nigdy by nie powstała, gdyby nie Fundusze Europejskie. Podobnie jak sprzęt wysokospecjalistyczny w słubickim szpitalu czy tutejszy klub seniora. Odpowiedzialnie możemy dziś mówić o skoku cywilizacyjnym! Zainwestowaliśmy w Lubuskie do tej pory z funduszy UE aż 18 mld zł. Mam poczucie, że pokrojony dziś tort to taki symbol 915 mln euro, które mamy do podziału w nowej perspektywie – Funduszy Europejskich dla Województwa Lubuskiego – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Korzystamy z członkostwa każdego dnia

Piknik odwiedził między innymi Pan Kazimierz wraz z żoną. – Fajnie, że coś takiego się u nas dzieje, jest trochę rekreacji i możliwość wykonania badań. Uważam, że bardzo ważne jest dla Polski, by pozostać w Unii Europejskiej. Dzięki niej mamy mnóstwo profitów i jesteśmy zawsze bardziej poważnie traktowani wśród innych Państw. Popieram, aby nasz kraj nadal był członkiem unii.

-By pokazać mieszkańcom regionu, jak wielkie są sukcesy z udziałem mieszkańców, firm, instytucji publicznych i samorządów dzięki funduszom unijnym, organizujemy te pikniki, by przybliżyć ten dorobek. Chcemy też pokazać, jakie szanse stoją przed nami, jakie możliwości daje kolejna perspektywa, kolejny budżet, te 915 mln euro, które otrzymamy zachęcamy do tego, by wszyscy byli aktywni, próbowali pozyskać te fundusze i zmieniali nasze małe ojczyzny na lepsze – mówił członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

– W przyszłym roku minie 20 lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej, te blisko dwie dekady spowodowały radykalne przemiany w naszym województwie, w każdym mieście, miasteczku i wsi. Dzięki temu, że jesteśmy członkiem dużej, cywilizowanej wspólnoty państw, korzystamy z dobrodziejstw, które pozwoliły nam zdynamizować rozwój naszego kraju, usunąć różnego rodzaju deficyty i braki. Bez członkostwa w Unii Europejskiej Polska potrzebowałaby jeszcze dziesięcioleci, aby dojść do obecnego etapu, nie mówiąc o rywalizowaniu z innymi krajami, które się szybko rozwijają. Dlatego z tak wielkim zdziwieniem przyglądamy się działaniom, które powodują, że opóźniania jest możliwość korzystania z funduszy europejskich, mam na myśli Krajowy Plan Odbudowy. Plan ten jeszcze szybciej i jeszcze bardziej skutecznie przyspieszyłby proces pozytywnych zmian naszej ojczyzny – dodaje Marcin Jabłoński.

Tomasz Pisarek Lubuskie Centrum Pulmunologii. – Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.  W ramach akcji było też miasteczko zdrowia, w naszej strefie przy stoisku Lubuskiego Centrum Onkologii można było m.in. dokonać pomiaru objętości płuc, można było umówić się na badanie bezdechu sennego, wypełnić stosowną ankietę.

Rekreacja i zdrowie

Podczas pikniku nie zabrakło znanych już i bardzo lubianych atrakcji. W tym roku przypada 10. edycja tej wyjątkowej akcji, dzięki której na własne oczy można było zobaczyć jak środki unijne odmieniły województwo lubuskie.

Na uczestników wydarzenia (w każdym wieku!) czekał szereg atrakcji, w tym m.in.: Strefa Funduszy Europejskich,

    Strefa Relaksu,

    gry edukacyjne,

    ekowarszaty,

    mobilny park linowy,

    energorower,

    refleksomierz,

    bar kawowy,

    fotolustro

    rocznicowy unijny tort.

W Strefie Zdrowia:

    Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu sp. z o. o.: badanie PEF – badanie szczytowego natężenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz  informacja w zakresie polisomnografii, czyli bezdechu sennego.

    SP ZOZ „Przychodnia Dworcowa” w Gorzowie Wlkp.: badanie ciśnienia tętniczego, badanie poziomu cukru.

    Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp.: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar poziomu lipidów, analiza składu ciała (urządzenie Tanita), rozpowszechnianie informacji o programie profilaktycznym ,,Rehabilitacja drogą do utrzymania zdrowia i aktywności zawodowej Lubuszan”.

    NZOZ Szpital im. prof. Z. Religi w Słubicach: warsztaty pierwszej pomocy (ratownicy medyczni), pomiar cukru i ciśnienia (pielęgniarka), promocja projektu Sprawni w pracy, sprawni w życiu -bezpłatna rehabilitacja w szpitalu dla mieszkańców (fizjoterapeutka).

    Departament Ochrony Zdrowia UMWL: promocja projektów „Cytologia, mammografia do lubuskich kobiet trafia” – wsparcie profilaktyki nowotworów złośliwych szyjki macicy i piersi oraz „Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się lub mieszkających w powiatach województwa lubuskiego: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim”, promocja Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, akcja społeczna „Tak dla lubuskiej onkologii” – wsparcie budowy Lubuskiego Centrum Onkologii.

Zdjęcia: Lubuskie.pl i Daniel Szurka

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content