Tej soboty nie śpij! Wybierz się do muzeum! (WIDEO)

O wydarzeniu organizatorzy opowiedzieli podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp.
Już 20 maja odbędzie się Noc Muzeów w Gorzowie. Placówki przygotowują się na przyjęcie gości szykując moc atrakcji. Otwarty będzie Zespół Willowo-Ogrodowy przy Warszawskiej, Muzeum Grodu Santok i charakterystyczny Spichlerz, który w tym roku obchodzi swoje 300-lecie. Będzie co świętować i to do późnych godzin nocnych.

Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. – 20 maja po raz kolejny Muzeum Lubuskie przyłącza się do europejskiej akcji „Noc Muzeów”. Tego dnia będziemy otwarci w każdej naszej filii dla państwa. Rozpoczynamy o godz. 17:00 wystawą w Santoku, filia Muzeum Grodu Santok zaprasza do zwiedzania stałej ekspozycji oraz czasowej wystawy „Pozdrowienia z Santoka” w towarzystwie kurator pani dr Małgorzaty Pytlak. W Zespole Willowo-Ogrodowym przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie również od 17:00 w ogrodzie będzie można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, grze muzealnej. Będziemy tropić różne historię i zabytki. O 18:00 zaprezentujemy dwie wazy, takie porcelanowe dzieła sztuki, które wróciły niedawno z Wrocławia po renowacji. O godzinie 19:00 przenosimy się do Spichlerza. Tutaj odbędą się główne obchody ponieważ Spichlerz kończy 300 lat. Zaprezentujemy inscenizację teatralną, która pokaże jak funkcjonował spichlerz dawniej, jak wyglądało codzienne życie obiektu, jego pracę, co się w nim działo.Jan Zalewski – Muzeum Lubuskie. – Będzie można prześledzić całą historię Spichlerza od początków jego istnienia. Dowód tożsamości istnienia tego obiektu znajdzie się na tablicach szczytowych na elewacji, będzie tam umieszczona konkretna data powstania. Wystawa prezentuję historię spichlerza od początku do ostatniego remontu, czyli 2010-2011. Kiedy muzeum przejmowało ten 250-letni obiekt w 1975 roku był w stanie agonalnym. Dopiero po wielu remontach i zabiegach udało się przywrócić ten pierwotny wygląd. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, także mamy tutaj wielki powód do dumy.


Natalia Ślizowska. – Właśnie tworzę kolekcję inspirowaną Gorzowem i bardzo ważnym motywem jest Spichlerz. Postanowiłam wesprzeć to działanie i udostępnić moje prace. Można powiedzieć, że to jest taka przedpremiera. Pełna kolekcja będzie prezentowana w lipcu na Fasion Week w Berlinie. Zainspirowana budynkiem stworzyłam własną tkaninę artystyczną z motywem naszytych czarnych taśm na białą tkaninę. Są to płaszcze, sukienki, garnitury, ale też torebki stworzone przez mojego męża – Pana Kaletnika. Są to ubiory kompletnie użytkowe, jak najbardziej można je nosić.

PROGRAM NOCY MUZEÓW 2023

Zespół Willowo-Ogrodowy
ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.
godz. 17:00-00:00

17:00 | Warsztaty edukacyjne w ogrodzie „Tropiciel muzealny”
18:00 | Otwarcie ekspozycji dwóch waz po konserwacji w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
18:00 | Zwiedzanie wystaw stałych
19:30 | Warsztaty edukacyjne w Willi Schroedera „Śladami białej damy”
22:00 | Koncert Radosława Strzeleckiego

Spichlerz
ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wlkp.
godz. 19:00-00:00

19:00 | Inscenizacja dnia pracy Spichlerza w 1723 roku w wykonaniu aktorów ze Stowarzyszenia Art-Drama, przedstawiająca pierwotne przeznaczenie budowli (czyli magazynu zboża)
19:50 | Oficjalne otwarcie obchodów jubileuszu 300-lecia Spichlerza
20:10 | Uroczyste odsłonięcie dwóch metalowych tablic z datą powstania Spichlerza oraz włazu do studzienki wodociągowej
20:15 | Wręczenie statuetki Mecenas Muzeum Lubuskiego Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Gorzowie Wielkopolskim
20:20 | Prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego z wizerunkiem Spichlerza
20:30 | Otwarcie wystawy czasowej „Wartownik rzeki czasu – 300 lat gorzowskiego Spichlerza”

Ponadto w programie:

  • prezentacja ubiorów inspirowanych Spichlerzem autorstwa Natalii Ślizowskiej
  • dawne gry i zabawy w formie pikniku (teren zielony przed Galerią Nova Park)

Muzeum Grodu Santok
ul. Wodna 2a, Santok
17:00-23:00

17:00 | Otwarcie wystawy czasowej pocztówek „Połączeni dziedzictwem. Pozdrowienia z Santoka”
17:15 | Zwiedzanie wystawy stałej i czasowej

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content