Choć na słówko – czyli premiera u Osterwy (ZDJĘCIA)

Obsada: Bartosz Bandura, Marta Karmowska, Magdalena Kasperowicz gwarantuje pozytywne emocje.
W Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. odbyła się premiera sztuki Maliny Prześlugi „Chodź na słówko” w reżyserii Jerzego Moszkowicza. Kula i Toperz to bohaterowie sztuki. Nie są oni jednak zwyczajnymi bohaterami, lecz  słowami. Dziewczynka w wyniku błahego błędu językowego stworzyła słowa, które w żaden sposób nie potrafią odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości.

Każde z nich marzy o innym, lepszym „ja”. Każde chciałoby znaczyć „więcej”. Tylko kto lub co może im w tym pomóc? Zamiast siedzieć i płakać postanawiają działać. Może pomoże operacja plastyczna? Może trzeba szukać pomocy u specjalistów, bo kto lepiej zna się na słowach jak nie „Język Polski” albo „Logoped”. A może najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zaakceptowanie siebie… Gdyby to jeszcze było takie proste…

Sztuka Maliny Prześlugi „Chodź na słówko” zakwalifikowała się do finału 19. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a sam tekst zdobył wówczas nagrodę. Dramat był również typowany przez krytyków w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013” w piśmie Teatr.

„Trawa zieleńsza tam gdzie nas nie ma”. Tekst w zabawny sposób, za pomocą gier słowno-językowych (puszczając oko zarówno do młodszych jaki i starszych odbiorców) przekazuje bardzo uniwersalną prawdę dotyczącą akceptacji siebie oraz otaczających nas osób. Próba stania się kimś, kim nie jesteśmy, oparta na mrzonkach i często nieprawdziwych wyobrażeniach nie jest nigdy dobrą drogą do tego by być lepszym, czy szczęśliwszym – tak o dramacie pisze autorka, Malina Prześluga.

Spektakl reżyseruje Jerzy Moszkowicz, twórca, autor i reżyser. Wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz festiwalu filmów Ale Kino!.

Scenografia – Joanna Sapkowska

Muzyka – Marek Zalewski

Choreografia, ruch sceniczny – Bartosz Bandura

Obsada: Bartosz Bandura, Marta Karmowska, Magdalena Kasperowicz

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content