2 500 tysiąca osób odwiedziło Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. podczas Nocy Muzeów!

W inscenizację, m.in. w sypanie zbożem, zaangażowani byli także najmłodsi.
Liczba odwiedzających przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. To ponad dwa razy więcej niż  w ubiegłym roku. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się m.in. zwiedzanie spichlerza. Budynek kończy w tym roku 300 lat. Ci, którzy odwiedzili jego wnętrza, mogli zobaczyć m.in. ubiory zaprojektowane muzealnymi obiektami przez gorzowską projektantkę mody Natalię Ślizowską. W przepięknej kreacji podczas Nocy Muzeów wystąpiła sama dyrektor placówki, dr Ewa Pawlak, która prowadziła wyjątkowe urodziny.

Można było zobaczyć inscenizację dnia pracy Spichlerza w 1723 roku w wykonaniu aktorów ze Stowarzyszenia Art-Drama, przedstawiająca pierwotne przeznaczenie budowli (czyli magazynu zboża). Odsłonięto dwie metalowe tablic z datą powstania Spichlerza oraz włazu do studzienki wodociągowej. Zaprezentowano okolicznościowy znaczek pocztowy z wizerunkiem Spichlerza i otwarto wystawę czasową „Wartownik rzeki czasu – 300 lat gorzowskiego Spichlerza”. – Stworzyliśmy ciekawy program, ale liczba odwiedzających była dla nas ogromnie miłym zaskoczeniem. Odtworzyliśmy nawet ubiory z 1723 roku, były też konie i starodawne wozy, przenieśliśmy się w czasie – podsumowuje Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. W Zespole Willowo – Ogrodowym odbyły się warsztaty i koncert Radosława Strzeleckiego, natomiast w Muzeum Grodu Santok można było zobaczyć wystawę czasową pocztówek  „Połączeni dziedzictwem. Pozdrowienia z Santoka”.

Urodziny spichlerza były okazją do podziękowań pomysłodawcom odbudowy budynku, w latach 70. i 80. Przyczynili się do tego: dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Edward Korban i wieloletni dyr. Muzeum Lubuskiego Zdzisław Linkowski.

W uroczystości uczestniczyli poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska, wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku Mirosław Marcinkiewicz, zastępca prezydenta Gorzowa Małgorzata Domagała, przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Jan Kaczanowski oraz radni: Anna Kozak i Radosław Wróblewski.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content