Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (WIDEO)

Za absolutorium dla Jacka Wójcickiego zagłosowali wszyscy obecni na dzisiejszej sesji radni.
22 radnych opowiedziało się za absolutorium dla prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacka Wójcickiego. Nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. – To był trudny rok, ale miasto zdało egzamin – mówią radni. Co do poprawki? Nadzór nad inwestycjami, miejsca w żłobkach i nie tylko.

Podczas sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu miasta Gorzowa Wlkp. za 2022 rok oraz zagłosowali za udzieleniem prezydentowi  absolutorium za realizację budżetu.

Sprawozdania mają pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze. Wniosek o udzielenie absolutorium prezydentowi Gorzowa z wykonania budżetu miasta za rok 2022 został także pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Rewizyjną RM i Regionalną Izbę Obrachunkową.

Zapraszamy do materiału wideo:

Wyjątkowy i trudny rok

Dochody miasta ogółem w 2022 roku wyniosły 967.731.708,96 zł, wydatki budżetowe to 1.010.080.949,22 zł, deficyt wyniósł 42.349.240,26 zł. Przychody ogółem do ubiegłorocznego budżetu  wyniosły 167.309.681,25 zł.

Radni wysłuchali raportu o stanie miasta za 2022 rok. Prezydent Jacek Wójcicki podczas swojego wystąpienia na sesji podkreślał, że to był rekordowy rok jeśli chodzi o inwestycje. Przywołał kwestię ogromnych środków na północną obwodnicę Gorzowa Wlkp.,  realizację Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu wraz z internatem, remonty dróg w centrum. – To był także wyjątkowo trudny rok ze względu na wojnę na Ukrainie. Wszyscy zdaliśmy egzamin z pomocy uchodźcom wojennym – mówił Jacek Wójcicki – prezydent chwalił współpracę z rządem i podkreślił główną ideę, po co to wszystko robi ze slajdem swojej półrocznej córeczki Judyty na sam koniec prezentacji – robimy to dla mieszkańców, dla naszych przyszłych pokoleń – mówił.

Patryk Broszko, Polska 2050 – Skoro o pokoleniach mowa, warto zadbać o więcej miejsc w żłobkach, bo ich nie mamy. Apeluję także o większe tempo zmian na Zawarciu, skoro już mamy wyremontowane centrum miasta.

Radni mieli też uwagi do siatki połączeń i wprowadzonych niedawno zmian, pytali, czy da się przywrócić część połączeń.

Na raport oczami mieszkańca

Radosław Wróblewski, Platforma Obywatelska: – Warto spojrzeć na raport o stanie miasta oczyma mieszkańców. Co z małymi drogami, inwestycjami? Mieszkańców martwi też jakość wykonywanych inwestycji i ciągłe wydłużanie terminów. Wciąż musimy zabezpieczać dodatkowe środki. Jeśli chodzi o politykę społeczną apelujemy o więcej pieniędzy na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży, tendencje są niepokojące, a to nasza przyszłość.

Piotr Wilczewski z klubu PO także zwrócił uwagę na problem z dostępem do miejskich żłobków. – Tak naprawdę ponad 930 dzieci nie ma miejsc w żłobkach – podkreślił.

Radna Marta Bejnar – Bejnarowicz z Polski 2050 nawiązała do braku dobrych miejsc pracy i nowoczesnych szkół. – Musimy tych młodych czymś zachęcić, by nam nie uciekała. Dobra praca na poziomie, nowoczesna edukacja. Radna zaapelowała o większą aktywność straży miejskiej w zakresie parkowania. – Jak podnieśliśmy opłaty, to zaczęli parkować na trawnikach – mówiła radna. Zaapelowała także o większą asymilację Ukraińców poprzez zwiększony dostęp do kursów języka polskiego. Pytała też o wpływy do budżetu ze strefy przemysłowej.

Jerzy Synowiec z Platformy Obywatelskiej zauważył, że południe może teraz z zazdrością popatrzeć na Gorzów Wlkp. – Jeszcze nigdy nie mieliśmy takiej liczby remontów. Praktycznie całe centrum będziemy mieli niebawem skończone.

– To złoty czas dla miasta, mówił radny Sebastian Pieńkowski z Prawa i Sprawiedliwości – budujemy silną gospodarkę w regionie, nie stoimy w miejscu, idziemy do przodu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content