Senatorowie w krainie zielonych technologii. Tylko ta Odra… (WIDEO, GALERIA)

Przez dwa dni województwo lubuskie gości mocną reprezentację senatu, członków senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu oraz część przedstawicieli Komisji Zdrowia. Wybór naszego regionu nie jest przypadkowy – z jednej strony rozmawiano o nowoczesnych technologiach, z drugiej o ekologii.

Zapraszamy do materiału wideo (artykuł pod materiałem wideo):

Na pierwszy ogień „poszło” Centrum Zdrowia Matki i Dziecka  – najważniejsza inwestycja tej dekady samorządu województwa lubuskiego. Jak w kuluarowej rozmowie stwierdził senator Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu, był bardzo ciekaw sposobu rozwiązywania problemów lubuskiej służby zdrowia. Był pod wrażeniem zarówno Centrum, jak stylu w jakim otwarto kierunek lekarski na UZ.

– Te kolejne wyjazdowe posiedzenia komisji senackich służą nie tylko poznawaniu lokalnych problemów, ale także propagowaniu sukcesów samorządów – dodał senator. – A Lubuskie ma ich wiele i świetnym tego przykładem jest Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, a wiemy jak trudno przychodzą zmiany w tak trudnej sferze jak służba zdrowia.

„Urodziny” senatu

Z kolei Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu, przyznała, że była ciekawa, jak wygląda Nowa Sól, miasto będące dla PiS symbolem „Polski w ruinie”.

– Senat w związku z setną rocznicą reaktywacji izby wyższej parlamentu postanowił przez ten rok ruszyć w Polskę z komisjami i podróżami studyjnymi – tłumaczy wicemarszałek senatu. – Ale też chcemy zapoznać się z problemami lokalnych społeczności. Towarzyszy nam wystawa ilustrująca dzieje i pracę senatu, szczególnie w okresie międzywojnia.

W czwartek, w Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego, odbyło się posiedzenie pod hasłem „Udział samorządu w realizacji unijnej strategii Fit for 55”. Oprócz senatorów i przedstawicieli samorządu województwa lubuskiego z marszałek Elżbietą Anną Polak na czele głos zabierali m.in. badacze zajmujący się odnawialnymi źródłami energii i inżynierią środowiska.

– Rzeczywiście są sprawy dotyczące klimatu, które już się stały lub wkrótce staną się wyzwaniem. – Dwa lata temu polski premier wyraził zgodę na przyjęcie przez Unię pakietu przepisów dotyczących tej sprawy. W naszym kraju mówi się, że to się nie stało, ale jest wręcz przeciwnie, polityczna zgoda została już wyrażona. Teraz na forum europejskim trwa dyskusja nad szczegółami przepisami. Mamy do opracowania kilkanaście aktów prawnych, których nie da się przygotować bez współudziału samorządu terytorialnego. Dziś chcemy wspólnie porozmawiać o tym, co możemy jako parlament zrobić na rzecz prawdziwego samorządu.

W zielonej krainie

Lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak pełniła honory gospodyni zarówno w zielonogórskim szpitalu, jak i na sali obrad.  

– To historyczne wydarzenie i nigdy nie gościliśmy w regionie takiej liczby parlamentarzystów – dodała witając gości. – Gdy wczoraj rozmawialiśmy na ten temat, doszliśmy do wniosku, że może w tym gronie urodzi się jakaś ważna reforma, zwłaszcza że tematy, będące przedmiotem spotkania, w Lubuskiem są uważane za priorytetowe. Od dekady budujemy zieloną krainę nowoczesnych technologii i żadna z naszych inteligentnych specjalizacji nie może funkcjonować samodzielnie, bo trudno sobie wyobrazić lepszą jakość życie bez dobrej służby zdrowia, czy zielonej gospodarki. Możemy być przykładem jej rozwoju, ale rzeczywistość bywa brutalna, czego dowodzi katastrofa na Odrze, Niestety, przez rok nie dzieje się nic, ze strony rządu nie widać ani pieniędzy, ani woli rozwiązania problemu.

W piątek parlamentarzyści w dyskusji poświęcą odrzańskiej katastrofie wiele miejsca. Komisja zbierze się na „miejscu zbrodni”, w Krośnie Odrzańskim.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content