Było kolorowo i z przytupem. Mimo że w nazwie festiwalu jest tylko pieśń, było też i tanecznie

Fot. Zdzisław Haczek
To już 31. edycja festiwalu, który pokazuje bogactwo folkloru mieszkańców Lubuskiego. – Festiwal w Szprotawie to wizytówka Ziemi Lubuskiej pokazująca kulturę ludową – powiedział wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn na otwarciu Koncertu Galowego „Ziemi i Pieśni”.

Niedziela, 2 lipca 2023 r. była zwieńczeniem 31. Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, na który ekipa Szprotawskiego Domu Kultury pod wodzą dyrektora Andrzeja Kajfasza zaprosiła nie tylko kilkadziesiąt zespołów z Polski, ale i 13 z różnych zakątków świata.

– Przez tyle lat ten festiwal się rozrasta. Ponad 60 zespołów tu występuje – mówił przy okazji niedzielnego (2 lipca 2023 r.) Koncertu Galowego 31. Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn. – Cieszę się, że Zarząd Województwa Lubuskiego od dwóch lat prowadzi akcję FolkoLove Lubuskie, w ramach której organizacyjnie, merytorycznie, artystycznie, materialnie wspieramy zespoły, które chcą reprezentować swoje gminy podczas festiwali, uroczystości patriotycznych czy biesiad. Ci ludzie mają pasję i trzeba ją wykorzystać, żeby szerzyć kulturę ludową.

– Gratuluję tego przedsięwzięcia! A miałem okazję bywać tu, gdy dyrektorem była obecna tu dziś pani Teresa Zima, a teraz pan dyrektor Andrzej Kajfasz wspólnie z burmistrzem, z radą miasta ten festiwal rozwijają. Świadczy o tym liczba zespołów, uczestników i gwiazd, które tutaj przed państwem występują – powiedział wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn i przypomniał, że wiele z występujących od 30 czerwca  w Szprotawie zespołów brało udział w warsztatach prowadzonych w ramach projektu FolkoLove przez fachowców z Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Z kolei burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik podkreślił, że gdyby nie wsparcie wicemarszałka S. Tomczyszyna, który jest reprezentantem Urzędu Marszałkowskiego, festiwal Ziemia i Pieśń miałby dużo skromniejszą oprawę. – Pamiętamy o tej pomocy i jesteśmy bardzo wdzięczni.  

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Praca w muzeum to frajda! (WIDEO)

Trudno wyobrazić sobie Muzeum Ziemi Lubuskiej bez osoby dyrektora Leszka Kani, który od 42 lat jest nieodłączną częścią tej instytucji, a od 2015 roku nią

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content